oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୪୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭିଜିବ ପାର୍ବଣ, ନବମୀ ଓ ଦଶମୀରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି: ପାଟପୁର ଥାନାରେ ୧୩୨୫ କିଲୋର ଜବତ ଗଞ୍ଜେଇ ପୋଡିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • UNSCରେ ରୁଷ୍‌ ବିରୋଧରେ ନିନ୍ଦା ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଥିଲା ଆମେରିକା, ଭୋଟିଂରୁ ବିରତ ରହିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ସାରା ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା 5G ଯୁଗ, ୧୩ ସହରରେ ମିଳିବ ସେବା
  • ||

ଗୁଜୁରାଟରେ ଜୁନ୍ ୧୫ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ଲଭ୍ ଜିହାଦ : ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେଲେ ମିଳିବ କଠିନ ଦଣ୍ଡ

5/06/2021 at 11:27 AM

ଗୁଜୁରାଟ ୦୫/୦୬: ଏଠାରେ ଯେଉଁମାନେ ଜବରଦସ୍ତ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଜାଲିଆତି କରି ବିବାହ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିଆଯିବ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ । ଗୁଜୁରାଟ ରାଜ୍ୟପାଳ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଦେବବ୍ରତ ଲଭ ଜିହାଦ ନିୟମକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । ଜୁନ୍ ୧୫ରୁ ଏହି ଆଇନ ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ ହେବ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟ ରୁପାନି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଲୋଭ, ବାଧ୍ୟବାଧକତା କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରକାର ହିଂସା ଦ୍ୱାରା କେହି କାହାର ଧର୍ମକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ସୂଚନା ଥାଉକି, ନିକଟରେ ଗୁଜୁରାଟର ରାଜ୍ୟପାଳ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଦେବବ୍ରତ ଲଭ୍ ଜିହାଦ୍ ଆକ୍ଟର ଅନୁମୋଦନକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ଲଭ୍ ଜିହାଦ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଯଦି ଲଭ ଜିହାଦ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାଲିଆତି କରି ଧର୍ମକୁ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ମାମଲାରେ ୧୦ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ଏଠାରେ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ଗୁଜୁରାଟ ବିଧାନସଭାରେ ଲଭ୍ ଜିହାଦ୍ ବିଲ୍ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା । ଗୁଜୁରାଟର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦିପ ଜାଡେଜା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ତିଲକ ଲଗାଇ ହାତରେ ସୂତା ବାନ୍ଧି ହିନ୍ଦୁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଧର୍ମର ଝିଅକୁ ଠକିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ କେବେବି ଛଡାଯିବନି ।

ଲଭ୍ ଜିହାଦ୍ ଆକ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଧର୍ମ ଲୁଚାଇ ବିବାହ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଜେଲ ଏବଂ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ଧର୍ମ ଲୁଚାଇ ନାବାଳିକାକୁ ବିବାହ କରନ୍ତି ତେବେ ସାତ ବର୍ଷ ଜେଲ କିମ୍ବା ତିନି ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ହେବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି । ଏଥିସହ ଆଇନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତିନି ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଏବଂ ସାତ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି ।

   Related Posts