AKK 2023
MONGINIS 728X90
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
MONGINIS 728X90
Showcase2022
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଲବାଣୀ:୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ଚଢାଉ, ଦେଢ଼ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲରୁ ଅଧିକ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା: ନବଦାସ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋପାଳର ହେବ ନାର୍କୋ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ବୋମାମାଡ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର: ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ୧୫ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଦୌଡିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ଅମିତ୍ ଶାହା, ବୁଥ ସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କମୁଛି ଶୀତ, ବଢୁଛି ତାତି: ଟ୍ୱିନସିଟିରେ ପାରଦ ଉପରମୁହାଁ
  • ||

ଅହମଦାବାଦର ନୂଆ ନାଁ ହେବ କର୍ଣ୍ଣାବତୀ ! ଫୈଜାବାଦର ନୂଆ ନାଁ ଅଯୋଧ୍ୟା ହେବା ପରେ ଗୁଜରାଟ ସରକାର ବି ଉତ୍ସାହିତ

7/11/2018 at 5:03 PM

ଅହମଦାବାଦ ୭|୧୧:  ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଫୈଜାବାଦର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଅଯୋଧ୍ୟା ରଖାଯିବା ଘୋଷଣା କରିବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ଗୁଜୁରାଟ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଅହମଦାବାଦ ର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ । ଯଦି କୌଣସି ଆଇନଗତ ବାଧା ନଉପୁଜେ ତେବେ ସହରର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି କର୍ଣ୍ଣାବତୀ ରଖାଯିବ ।

ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଉପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଅହମଦାବାଦ ର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଯଦି କୌଣସି ଆଇନଗତ ବାଧା ନଉପୁଜେ ଏବଂ ସମର୍ଥନ ମିଳେ ତେବେ ଯାଇ ଏହାର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଅହମଦାବାଦର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି କର୍ଣ୍ଣାବତୀ ରଖାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ସମର୍ଥନ ମିଳିବ ତେବେ ସହରର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ରାଜ୍ୟର କଂଗ୍ରେସ ମୁଖପାତ୍ର ମନୀଷ ଦୋଷୀ ଭାଜପା ସରକାରକୁ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅହମଦାବାଦର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରତିଶ୍ରୃତି ଶାସକ ଦଳର ଆଉ ଏକ ନାଟକ । ସେ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାଜପା ପାଇଁ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବଂ ଅହମଦାବାଦର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି କର୍ଣ୍ଣାବତୀ କରିବା ଆଦି ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ଭୋଟ୍ ପାଇବା ପାଇଁ ଫନ୍ଦି ଫିକର ।

ଇତିହାସ ଅନୁସାରେ ଅହମଦାବାଦର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜନବସତି ଦ୍ବାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରୁ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଛି । ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ପୂର୍ବରୁ ଅଶ୍ବଲ ନାମରେ ପରିଚିତ ଥିଲା । ଭିଲର ରାଜା ଅଶ୍ବଲଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନହିଲଓ୍ବାଡାର ଚାଲୁକ୍ୟ ଶାସକ କର୍ଣ୍ଣ ଯୁଦ୍ଧ କରି ବିଜୟ ହୋଇଥିଲେ । କର୍ଣ୍ଣ ଅଶ୍ବଲର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି କର୍ଣ୍ଣାବତୀ ରଖିଦେଲେ । ଏହାପରେ ସୁଲତାନ ଅହମ୍ମଦ ଶାହ ୧୪୧୧ ରେ କର୍ଣ୍ଣାବତୀ ନିକଟରେ ନୂଆ ସହର ସ୍ଥାପନ କଲେ । ଯାହାର ନାମ ଅହମଦାବାଦ ରଖାଯାଇଥିଲା ।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଦୀପାବଳି ଅବସରରେ ଫୈଜାବାଦ ଜିଲ୍ଲାର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଆଯୋଧ୍ୟା କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆଯୋଧ୍ୟା ଆମର ସମ୍ମାନର ପ୍ରତୀକ । ଭାଜପା ସରକାର ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆଲହାବାଦର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ପ୍ରୟାଗରାଜ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts