scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଗୁଜରାଟରେ ବିଜେପି ଭାଙ୍ଗିବ ସବୁ ରେକର୍ଡ ! ଏକ୍‌ଜିଟ୍ ପୋଲରେ କଂଗ୍ରେସ ସଫା, ଆପକୁ ଏତିକି ଆସନ

5/12/2022 at 6:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗୁଜରାଟ ବିଧାନସଭାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ସୋମବାର ଭୋଟିଂ ଶେଷ ହୋଇଛି । ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ନଭେମ୍ୱର ୧୨ରେ ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା । ଡିସେମ୍ୱର ୮ରେ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ପରିଣାମ ଘୋଷଣା ହେବା । ଅନ୍ୟପଟେ, ଦିଲ୍ଲୀ ନଗର ନିଗମ ପରିଣାମ ଡିସେମ୍ୱର ସାତରେ ଘୋଷଣା ହେବ । ନିର୍ବାଚନ ପରିଣାମ ଘୋଷଣା ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସୋମବାର ସଂଧ୍ୟାରେ ବୁଥ ବାହୁଡା ମତ ସାମନାକୁ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି । ବିଭିନ୍ନ ସର୍ଭେ ଏଜେନ୍ସି ଏକ୍‌ଜିଟ୍ ପୋଲ ମାଧ୍ୟମରେ ରେଜଲ୍ଟର ଅନୁମାନ ଲଗାଇଥାନ୍ତି । ଗୁଜରାଟରେ ଡିସେମ୍ୱର ୧ରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୮୯ ଆସନ ପାଇଁ ଭୋଟିଂ ହୋଇଥିଲା । ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୯୩ ଆସନରେ ମତଦାନ ହୋଇଛି । ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୭ ବର୍ଷ ଧରି ବିଜେପି ସରକାର ରହିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ନଭେମ୍ୱର ୧୨ରେ ସମସ୍ତ ୬୮ ଆସନ ଉପରେ ଭୋଟିଂ ହୋଇଥିଲା । ହିମାଚଳରେ ଗତ ୫ ବର୍ଷ ଧରି ବିଜେପି ସରକାର ରହିଛି । ଉଭୟ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି, କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଆପ୍ ମଧ୍ୟରେ ମୁକାବିଲା ହେଉଛି ।   

ଗୁଜରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ପ୍ରଥମ ଏକ୍‌ଜିଟ୍ ପୋଲ ସାମନାକୁ ଆସିଛି । ପ୍ରଥମ ଏକ୍‌ଜିଟ୍ ପୋଲ ଦିଲ୍ଲୀ ୟୁନଭିର୍ସିଟରୁ ଆସିଛି । ଏଥିରେ ଗୁଜରାଟରେ ବିଜେପିକୁ ବଡ଼ ବିଜୟ ନେଇ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟର ୧୮୨ ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୧୬୭ରେ ବିଜେପି ବିଜୟୀ ହୋଇପାରେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଭୋଟ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ୫୪.୫ ପ୍ରତିଶତ ପାଇପାରେ । ଅନ୍ୟପଟେ କଂଗ୍ରେସ ବିରୋଧୀ ଦଳ ମାନ୍ୟତା ହରାଇ ପାରେ ଏବଂ ଦଳକୁ ମାତ୍ର ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ସହ ୪ ଆସନ ମିଳିପାରେ । ରାଜ୍ୟରେ ବଡ଼ ପ୍ରଚାର କରିଥିବା ଆପକୁ ୧୧ ଆସନ ମିଳିପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିକୁ ୧୫.୮ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ମିଳିପାରେ । ଅନ୍ୟପଟେ ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ବି ଆସନ ନ ମିଳିବା ନେଇ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।    

   Related Posts