suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବରିଷ୍ଠ କିରାଣୀ, ଲାଞ୍ଚ ନେବାବେଳେ ମାଡ଼ି ବସିଲେ ଅଧିକାରୀ
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି: ଜୁଏଲାରୀ ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ୧୯ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ନୀତି ବିଳମ୍ବ, ଦର୍ଶନ ନପାଇ ଭକ୍ତ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||

ଗୁଜରାଟରେ ବିଜେପି ଭାଙ୍ଗିବ ସବୁ ରେକର୍ଡ ! ଏକ୍‌ଜିଟ୍ ପୋଲରେ କଂଗ୍ରେସ ସଫା, ଆପକୁ ଏତିକି ଆସନ

5/12/2022 at 6:52 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗୁଜରାଟ ବିଧାନସଭାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ସୋମବାର ଭୋଟିଂ ଶେଷ ହୋଇଛି । ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ନଭେମ୍ୱର ୧୨ରେ ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା । ଡିସେମ୍ୱର ୮ରେ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ପରିଣାମ ଘୋଷଣା ହେବା । ଅନ୍ୟପଟେ, ଦିଲ୍ଲୀ ନଗର ନିଗମ ପରିଣାମ ଡିସେମ୍ୱର ସାତରେ ଘୋଷଣା ହେବ । ନିର୍ବାଚନ ପରିଣାମ ଘୋଷଣା ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସୋମବାର ସଂଧ୍ୟାରେ ବୁଥ ବାହୁଡା ମତ ସାମନାକୁ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି । ବିଭିନ୍ନ ସର୍ଭେ ଏଜେନ୍ସି ଏକ୍‌ଜିଟ୍ ପୋଲ ମାଧ୍ୟମରେ ରେଜଲ୍ଟର ଅନୁମାନ ଲଗାଇଥାନ୍ତି । ଗୁଜରାଟରେ ଡିସେମ୍ୱର ୧ରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୮୯ ଆସନ ପାଇଁ ଭୋଟିଂ ହୋଇଥିଲା । ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୯୩ ଆସନରେ ମତଦାନ ହୋଇଛି । ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୭ ବର୍ଷ ଧରି ବିଜେପି ସରକାର ରହିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ନଭେମ୍ୱର ୧୨ରେ ସମସ୍ତ ୬୮ ଆସନ ଉପରେ ଭୋଟିଂ ହୋଇଥିଲା । ହିମାଚଳରେ ଗତ ୫ ବର୍ଷ ଧରି ବିଜେପି ସରକାର ରହିଛି । ଉଭୟ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି, କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଆପ୍ ମଧ୍ୟରେ ମୁକାବିଲା ହେଉଛି ।   

ଗୁଜରାଟ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ପ୍ରଥମ ଏକ୍‌ଜିଟ୍ ପୋଲ ସାମନାକୁ ଆସିଛି । ପ୍ରଥମ ଏକ୍‌ଜିଟ୍ ପୋଲ ଦିଲ୍ଲୀ ୟୁନଭିର୍ସିଟରୁ ଆସିଛି । ଏଥିରେ ଗୁଜରାଟରେ ବିଜେପିକୁ ବଡ଼ ବିଜୟ ନେଇ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟର ୧୮୨ ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୧୬୭ରେ ବିଜେପି ବିଜୟୀ ହୋଇପାରେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଭୋଟ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ୫୪.୫ ପ୍ରତିଶତ ପାଇପାରେ । ଅନ୍ୟପଟେ କଂଗ୍ରେସ ବିରୋଧୀ ଦଳ ମାନ୍ୟତା ହରାଇ ପାରେ ଏବଂ ଦଳକୁ ମାତ୍ର ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ସହ ୪ ଆସନ ମିଳିପାରେ । ରାଜ୍ୟରେ ବଡ଼ ପ୍ରଚାର କରିଥିବା ଆପକୁ ୧୧ ଆସନ ମିଳିପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିକୁ ୧୫.୮ ପ୍ରତିଶତ ଭୋଟ ମିଳିପାରେ । ଅନ୍ୟପଟେ ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ବି ଆସନ ନ ମିଳିବା ନେଇ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।    

   Related Posts