ଗୁଜରାଟ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପଢାଯିବ ଭଗବତ ଗୀତା, ବିଧାନସଭାରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗୃହୀତ

Published By : Prameya-News7 Bureau | February 08, 2024 IST

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଗୁଜରାଟରେ ଆସନ୍ତା ଜୁନରୁ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରେ ଷଷ୍ଠରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭଗବତ ଗୀତା ପଢାଯିବ । ଏନେଇ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭା ବୁଧବାର ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ କରିଛି । ବିରୋଧୀ ପାର୍ଟି ଆମ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି (ଆପ୍) ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ସରକାର କେବଳ ଲୋକପ୍ରିୟତା ପାଇବା ପାଇଁ ଏପରି କରୁଛି । ତେବେ ଭୋଟିଂ ବେଳେ ପାର୍ଟି ଏହାର ସମର୍ଥନ କରିଛି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୨୦୨୨ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ତତ୍କାଳୀନ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତୁ ବାଘାନୀ ବିଧାନସଭାରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଗୀତା ଏବଂ ଏହାର ଶ୍ଲୋକ ଜାଣିବା ଦରକାର । ଏହାପରେ ୨୦୨୨ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭ରେ ଏକ ସରକାରୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଜାରି କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ୨୦୨୨-୨୩ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷରୁ ଷଷ୍ଠରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗୀତାର ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ଅବଗତ କରାଯିବ ।

ପଢନ୍ତୁ: ସ୍କୁଲରେ ଭଗବତ ଗୀତା ପଢାଯିବାରେ ଆପତ୍ତି ନାହିଁ, ସମ୍ବିଧାନର କ’ଣ ହେବ ?- ସିଦ୍ଧରମୈୟା

ଭଗବତ ଗୀତାକୁ ଷଷ୍ଠରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀରେ କାହାଣୀ ରୂପେ ପଢାଯିବ । ଏହାପରେ ନବନରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଯାଏ ଏହାକୁ ଭାଷାର ପ୍ରଥମ ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକର ଅଂଶ ଭାବେ ପଢାଯିବ । ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପସ୍ଥାପନ କରି ଶିକ୍ଷା ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଫୁଲ ପଂଶେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭଗବତ ଗୀତା ମାନସିକ ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଚାପ ମୁକ୍ତ କରିବାରେ ପୁଞ୍ଜି ହେବ, ଯାହା ଭବିଷ୍ୟତରେ ଦୁନିଆ ସାମନାରେ ଏକ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ରୂପେ ଉଭା ହେଉଛି । ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, 'ଯଦିଓ ଗୀତାକୁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ବୋଲି କୁହାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ଯାଏ ସୀମିତ ନୁହେଁ, ବରଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାନବ ସମାଜ ପାଇଁ ଧର୍ମଗ୍ରନ୍ଥ ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ଏଥିରୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ନେଉଛି । ଗୀତା କେବଳ ଜ୍ଞାନର ଖଜଣା ନୁହେଁ ବରଂ ଭଲ କର୍ମ ଏବଂ ବିଚାରର ପ୍ରେରଣା ମଧ୍ୟ'।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.