scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଗୁଜରାଟରେ ପୁଣି ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା, ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ମାତ୍ର ୧୩୯ ପ୍ରାର୍ଥୀ

27/11/2022 at 5:33 PM

ଗାନ୍ଧିନଗର: ଡିସେମ୍ବର ପହିଲାରେ ଗୁଜରାଟରେ ପ୍ରଥମ ଚରଣ ନିର୍ବାଚନ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୮୯ଟି ଆସନରେ ହେବ ମତଦାନ । ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଉ ମାତ୍ର ଦିନ କେଇଟା ବାକି ଥିବାରୁ ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ଦଳମାନେ ପ୍ରଚାରକୁ ଜୋରଦାର କରିଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ପୁଣି ଥରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇଛି । ଚଳିତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ମାତ୍ର ୧୩୯ଜଣ ମହିଳା ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ରହିଛନ୍ତି ।   

ଗୁଜରାଟରେ ୨ଟି ପର୍ଯ୍ୟୟରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ହେବ । ଡିସେମ୍ବର ୧ରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଥିବାବେଳେ ୫ରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ଯାୟ ହେବ । ୧୮୯ଟି ଆସନରେ ବିଧାୟକ ବାଛିବେ ମତଦାତା । ହାତରେ ମାତ୍ର ସ୍ବଳ୍ପ ସମୟ ଥିବାରୁ ଜୋରଦାର ପ୍ରଚାର କରୁଛନ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ । ହେଲେ ପୂର୍ବ ଭଳି ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ମଧ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳା ଭୋଟର ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଭରସା କରି ପାରିନାହାନ୍ତି ରାଜନୈତିକ ଦଳ । ୧୮୯ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ମୋଟ୍ ୧୬୨୧ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମାତ୍ର ୧୩୯  ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀ ରହିଛନ୍ତି । ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ୫୬ଜଣ ସ୍ବାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ରହିଛନ୍ତି ।

୨୦୧୭ ନିର୍ବାଚନ ଅପେକ୍ଷା ୨୦୨୨ରେ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଆଶା କମ୍ ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ସମୀକ୍ଷକ କହିଛନ୍ତି । ୨୦୧୭ରେ ବିଜେପି ମାତ୍ର ୧୨ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା । ଚଳିତ ଥର ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧୮କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ସେହିପରି କଂଗ୍ରେସ ଗତ ଥର ୧୦ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଜ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲା । ଏଥର ଏହି ସଂଖ୍ୟା ସାମାନ୍ୟ ବଢି ୧୪ରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଦୁଇ ପ୍ରମୁଖ ଦଳ ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ଜନଜାତି ମହିଳାଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଭାବେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଗୁଜରାଟରେ ସରକାର ଗଢିବାକୁ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖୁବା ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟ ଏହି ଦୌଡରେ ପଛରେ ନାହିଁ। ମୋଟ୍ ୧୮୨ଟି ଆସନରେ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇ ଥିବାବେଳେ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୬ଜଣ ମହିଳା ରହିଛନ୍ତି । ବହୁ ଜନ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ୧୦୧ଟି ସିଟ୍‌ରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଥିବାବେଳେ ମାତ୍ର ୧୩ଟି ଆସନରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି ।

ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ସ୍ବଳ୍ପ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନେଇ କ୍ଷୋଭ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଭଦଦୋରା ସୟାଜିଗଞ୍ଜ ଆସନର କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟିକା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅମି ରାଓତ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟରେ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ବିଲ୍ ପାରିତ ହେଲେ ବିଧାନସଭାରେ ମହିଳାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢିବ । ସେପଟେ ରାଜନୀତିରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ସାମିଲ ହେବା ନେଇ ବିଜେପି କାମ କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ଦଳର ଜଣେ ମହିଳା ନେତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts