ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପରେ ଡ୍ରୋନ୍‌ ଉଡାଇବା ଘଟଣା : ଅପଲୋଡ ଭିଡିଓ ଡିଲିଟ୍‌ କଲେ ୟୁଟ୍ୟୁବର, ଆଉ ହାତଯୋଡି କ୍ଷମା ବି ମାଗିଲେ…
  • ||
  • ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ଗିରଫ ମାମଲା, ଇଡିକୁ ସବୁ ତଥ୍ୟ ଦେଲା କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସ
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଟ୍ୟାଙ୍କରରୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲିକ୍‌, ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||

ସୁନା ପାଇଁ ଜାରି ହେଲା ଗାଇଡଲାଇନ୍, ଜାଣନ୍ତୁ ଘରେ ରଖିପାରିବେ କେତେ ପରିମାଣର ଗୋଲ୍ଡ ?

29/08/2022 at 12:53 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୦୮: ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ସୁନା କିଣିବାର କ୍ଷମତା ନାହିଁ, ତଥାପି ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେଲେ ଆମେ ଖୁସି ହୋଇଥାଉ । ଭବିଷ୍ୟତରେ ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ସ୍ୱଚ୍ଛଳ କରିବାକୁ ଏହା ଏକ ଭଲ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏକ ବିନିଯୋଗ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ମୁଦ୍ରା, ବାର, ଅଳଙ୍କାର କିମ୍ବା କାଗଜ ଆକାରରେ କିମ୍ବା ସୁନା ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଟ୍ରେଡ୍ ଫଣ୍ଡ (ସୁନା ଇଟିଏଫ୍), ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଗୋଲ୍ଡ ବଣ୍ଡ (SGB) ଆକାରରେ ସୁନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇପାରିବ ।

ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଫଣ୍ଡ୍ (ସୁନା MF), ଇତ୍ୟାଦି ଆପଣ କିଣି ପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଭାରତରେ ସର୍ବାଧିକ ପରିମାଣର ସୁନା ରଖିପାରିବେ ? ଯଦିଓ ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ପରିବାର ସୁନା କିଣୁଛନ୍ତି ଏବଂ ନିଜର ଅଟନ୍ତି, ସେମାନେ କେତେ ସୁନା ରଖିପାରିବେ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଆଇନଗତ ସୀମା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେବା ଉଚିତ୍ ।

୧୯୬୮ ମସିହାରେ ଆମ ଦେଶରେ ସୁନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଆଇନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ନିୟମ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିମାଣର ସୁନା ରଖିବାକୁ ବାରଣ କରିଥିଲା । ତେବେ ୧୯୯୦ ରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ସୁନା ପରିମାଣ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଧାରକଙ୍କ ପାଖରେ ସୁନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବୈଧ ଉତ୍ସ ଏବଂ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ ।
ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ପୃଥକ ପୃଥକ ସୀମା:
ଟ୍ରେଡ୍ ସ୍ମାର୍ଟ ସଭାପତି ବିଜୟ ସିଙ୍ଗାନିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆୟକର ରେଡ୍ ସମୟରେ ଜବତ ହୋଇଥିବା ସମ୍ପତ୍ତି ଆୟକର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ୟକ୍ତିର ଲିଙ୍ଗ ଏବଂ ବୈବାହିକ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଅଳଙ୍କାର କିମ୍ବା ଅଳଙ୍କାର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିମାଣରେ ଜବତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।
ଆପଣ କେତେ ଅଳଙ୍କାର ପିନ୍ଧି ପାରିବେ ?
ଜଣେ ବିବାହିତା ମହିଳା ୫୦୦ ଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଏବଂ ଅବିବାହିତା ମହିଳା ୨୫୦ ଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାଗଜ ବିନା ରଖିପାରିବେ । ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ସିବିଡିଟି ପରିବାରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୁରୁଷ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦୦ ଗ୍ରାମର ଏକ ସୀମା ସ୍ଥିର କରିଛି । ସେମାନଙ୍କର ବୈବାହିକ ସ୍ଥିତି ନିର୍ବିଶେଷରେ, ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆୟକର ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ସୁନା ଜବତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଏହାର ଅର୍ଥ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବୈଧ ଉତ୍ସ ଏବଂ ସୁନା ରଖିବା ପାଇଁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଅଛି ତେବେ କୌଣସି ସୀମା ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏହି ନିୟମ କେବଳ ଟିକସଦାତାମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ଅଳଙ୍କାର ଜବତରୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ପରିକଳ୍ପନା କରାଯାଇଛି ।
ସୁନା ଉପରେ ଟିକସ ନିୟମ କ’ଣ?
ସୁନାରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଉପରେ ଟିକସ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ଧାରଣ ସମୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଟିକସଦାତାଙ୍କ ଧାରଣ ସମୟ ଉପରେ ଯଦି ସୁନା ୩ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ରଖାଯାଏ । ତେବେ ଏହା ୨୦ ପ୍ରତିଶତ (ଶିକ୍ଷା ସେସ୍ ଏବଂ ସରଚାର୍ଜକୁ ବାଦ ଦେଇ) ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ପୁଞ୍ଜି ଲାଭ (LTCG) ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ମିଆଦି ପୁଞ୍ଜି ଲାଭ ନିବେଶକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ଅଟେ । ଟ୍ୟାକ୍ସ ସ୍ଲାବରେ ଟ୍ୟାକ୍ସଯୋଗ୍ୟ ସୁନା ETFs / ସୁନା MF ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଶାରୀରିକ ସୁନା ପରି ଟିକସଯୋଗ୍ୟ ।

ଯେତେବେଳେ ବଣ୍ଡ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଯଦି ସେଗୁଡିକ ପରିପକ୍ୱତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖାଯାଇଥାଏ, କେବେ ସେମାନେ ଟିକସମୁକ୍ତ । ତଥାପି, ଶାରୀରିକ ସୁନା କିମ୍ବା ETF କିମ୍ବା ସୁନା MF ର କାରବାର ଉପରେ ପୁଞ୍ଜି ଲାଭ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ବଣ୍ଡଗୁଡିକ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ଡେମାଟ୍ ଫର୍ମରେ ବାଣିଜ୍ୟ କରାଯାଏ । ପଞ୍ଚମ ବର୍ଷ ପରେ ଏହାକୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ । ଯଦି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ବଣ୍ଡ ବିକ୍ରି ହୁଏ, ତେବେ ଏଥିରେ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଲାଗିପାରେ ।

   Related Posts