scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଷ୍ଟିଙ୍ଗ୍‌ରେ ଧରାପଡିଛି ବଡ GST ଠକେଇ : ବିନା ବିଲ୍‌ରେ ଟ୍ରକ୍ ଟ୍ରକ୍ ରଡ୍ ବିକ୍ରି, ନ୍ୟୁଜ୍ ସେଭେନ୍ କ୍ୟାମେରା ଆଗରେ ମାନିଛନ୍ତି ବ୍ୟବସାୟୀ

19/02/2020 at 12:26 PM

ବାଲେଶ୍ବର ୧୯।୦୨:  ଚୋର ,ଖାଲି ଚୋର ନୁହେଁ, ବଡ ଚୋର । ମାସକୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଚୋରି କରୁଛନ୍ତି ।  ଆମେ ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ କଥା କହୁଛି ।  କୋଟି କୋଟି ଜିଏସଟି ଟଙ୍କା ଚଳୁ କରୁଛନ୍ତି ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ମାଲିକ ଆଉ ଦଲାଲ । ନ୍ୟୁଜ୍7ର ଷ୍ଟିଙ୍ଗ ଅପରେସନରେ ଧରା ପଡିଛି ଏହି ହାଇଟେକ୍ ଚୋରି । ବିନା ବିଲ୍‌ରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ଟ୍ରକ ଟ୍ରକ ରଡ( ଟିଏମଟି ବାର୍) । ଏକଥାକୁ ନିଜେ ସ୍ବୀକାର କରୁଛନ୍ତି ରଡ ହୋଲ୍‌ସେଲ ବ୍ୟବୟାୟୀ । ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରୁ ରଡ ପରିବହନ କରୁଥିବା ଟ୍ରକର ଡ୍ରାଇଭର ବି ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି ଏହି କଳା କାରନାମାର ଭିତରି କାହାଣୀ । ତବେ କେଉ ରଡ୍ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ଆଉ କିଏ ସେ ଦଲାଲ । କେମିତି କରୁଛନ୍ତି ଚୋରି ଦେଖନ୍ତୁ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ।  

ଗୋଟିଏ ଦେଶ , ଗୋଟିଏ ଟ୍ୟାକ୍ସ । ସେଥିପାଇଁ ତ ସରକାର ଜିଏସ୍‌ଟି ପ୍ରଚଳନ କଲେ । ଜିଏସଟି- ଗୁଡ୍ସ ସର୍ଭିସ ଟ୍ୟାକ୍ସ , ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଆଉ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅଧା ଅଧା ପାଇବେ । ତେବେ ସରକାରୀ ବାବୁଙ୍କ ଆଖିରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଦେଇ  ଜିଏସଟି ଟଙ୍କାକୁ ଚୋରି କରିନେଉଛନ୍ତି ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ମାଲିକ ଆଉ ଦଲାଲ । ଟିଏମଟି ବାର୍ ଅର୍ଥ।ତ ରଡ କିଣିଲେ ଅଠର ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସଟି ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଗୋଟିଏ ଦଶ ଚକିଆ ଟ୍ରକରେ 25ମ୍ୟାଟ୍ରିକ ଟନ ରଡ ଆସୁଛି । ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ 12 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ଆଉ ସେଥିରୁ ଜିଏସଟି ବାବଦରେ ସରକାର ଦୁଇ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ପାଇବା କଥା । ତେବେ  ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ରଡ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ବିଲରେ ସତ । ହେଲେ ଗୋଟିଏ ବିଲରେ ଚାରିରୁ ପାଞ୍ଚ ଟ୍ରକ ରଡ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି । ସେହି ଗୋଟିଏ ବିଲରେ ଦଶ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜିଏସଟି ହରାଉଛି ସରକାର । ନ୍ୟୁଜ୍7ର ଷ୍ଟିଙ୍ଗ ଅପରେସନରେ ଏକଥା ଧରା ପଡିଛି । ଜଣେ ରଡ ହୋଲସେଲର କଣ କହୁଛନ୍ତି ।ଟିକେ ଶୁଣି ନିଅନ୍ତୁ । 

ଦେଖିଲେ ତ, ବିନା ବିଲ୍‌ରେ କେମିତି କରୁଛନ୍ତି କାରବାର । ପୁଣି ହାତାହାତି ଯାଇ ଟଙ୍କା ନେଇକି ଆସୁଛନ୍ତି । ବିଲ୍ ଆଉ ନନ୍ ବିଲ ଭିତରେ ହଜାରେ ଟଙ୍କାର ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହିଛ । ନିଜେ ବ୍ୟବସାୟୀ ନିଜ ମୁହଁରେ କହୁଛନ୍ତି । ପୁଣି କହୁଛନ୍ତି ଶୀଘ୍ର ଶୀଘ୍ର ଗାଡି ଖାଲି କରିବ । ଗାଡି ପାଇଁ ଆସିଥିବା ଓେ-ବିଲ୍ ଟାଇମ୍ ସରିବା ଆଗରୁ ଚାରି ପାଂଚ ଟ୍ରିପ ଉଠାଇ ଦେଉଛନ୍ତି । ଦଲାଲ ଜଣକ କଥା ହୋଇ ସାରିବା ପରେ ନିଜ ମୋବାଇଲରୁ ମସେଜ ବି କରିଦଲେ । ଦେଖନ୍ତୁ ସେହି ମସେଜକୁ, ଆଉ ସେହି ମସେଜରେ ଉଇଦାଉଟ୍ ବିଲ ବୋଲି ଲେଖି ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ କେବଳ ଏହି ହୋଲସେଲର ଏକା ଏଭଳି କାମ କରୁଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟମାନେ ବି ସମାନ ଭାବେ ଚୋରି କରୁଛନ୍ତି ।   

ଶୁଣିଲେ ତ, ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ନାଁ ହେଉଛି ନ୍ୟୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଷ୍ଟିଲ । ଖୋର୍ଦ୍ଧ। ସହର ନିକଟରେ ରହିଛି ଏହି ରଡ କାରଖାନା । ଏଠାରୁ କାମଧେନୁ ଟିଏମଟି ତିଆରି କରାଯାଏ । ଆଉ ଏହି କାରଖାନାରେ ଜିଏସଟିର କଳା କାରନାମା ଚାଲିଛି । ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲାର ଜଳେଶ୍ବର ନାଁରେ କଟାଯାଉଛି ବିଲ୍ ।

ଆଉ ସେହି ଗୋଟାଏ ବିଲରେ 4ରୁ 5ଟ୍ରକ ରଡ ଅଣା ଯାଉଛି । ସେହି ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଅନ୍ୟମାନେ ବି ଏମିତି କରୁଛନ୍ତି । ମୋଟ ଉପରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ନ୍ୟୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଷ୍ଟିଲ ପ୍ଲାଂଟ ମାସକୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଜିଏସଟି ଫାଙ୍କି ଦେଉଛି । ଜିଏସଟି ଫାଙ୍କିଲେ ପାଂଚ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ରହିଛି । ତେବେ ଏଥି ପ୍ରତି ଜିଏସଟି ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନଜର କେମିତି ପଡୁ ନାହିଁ ।

   Related Posts