vridhi excotica
ori homes
vridhi excotica
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ମୋଟ୍ ପାସ୍ ହାର ୯୦.୫୫ ପ୍ରତିଶତ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଷ୍ଟିଲ ସିଟିରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଘରୋଇ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ହେଲା ମହଙ୍ଗା, ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ବଢିଲା ୫୦ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଷ୍ଟିଲ ସିଟିରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରଶ୍ମିରେଖାଙ୍କ ପୁରୁଷବନ୍ଧୁଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ରାଉରକେଲାରୁ ମିଳିଲା ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ
  • ||

ଜିଏସଟି ଉପରେ କରୋନା ମାଡ : ଦ୍ରବ୍ୟ ଓ ସେବା କର ସଂଗ୍ରହ ୨.୩୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଚଙ୍କା କମିଛି, ରାଜ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ, ବାଛିବାକୁ ୭ ଦିନ ସମୟ

27/08/2020 at 6:13 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୭|୦୮:  ବସ୍ତୁ ଏବଂ ସେବା କର ବା ଜିଏସଟି ପରିଷଦର ୪୧ତମ ବୈଠକରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିବା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ଜିଏସଟି କ୍ଷତିପୂରଣ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ୫ ଘଣ୍ଟା ଧରି ତାଲିଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ଦୁଇ ବିକଳ୍ପ ହେଲା କେନ୍ଦ୍ର ନିଜେ ଉଦ୍ଧାର ନେଇ ରାଜ୍ୟକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେଉ କିମ୍ବା ଆରବିଆଇଠାରୁ ଉଦ୍ଧାର ନିଆଯାଉ । ରାଜ୍ୟମାନେ ୭ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନିଜର ନିଷ୍ପତ୍ତି କହିବେ । ଅର୍ଥାତ ୭ ଦିନ ପରେ ଆଉ ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏହି ଦୁଇ ବିକଳ୍ପ କେବଳ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଅଟେ । ଏହାପରେ ୨୦୨୧ ଏପ୍ରିଲରେ ପୁଣି ଜିଏସଟି ପରିଷଦର ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏହା ଉପରେ ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ । କରୋନା ସଙ୍କଟ ପାଇଁ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଜିଏସଟି ଆଦାୟରେ ୨.୩୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି କ୍ଷତି ହେବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି ଅର୍ଥ ସଚିବ ।

ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ମେ,ଜୁନ, ଜୁଲାଇ ଓ ଅଗଷ୍ଟର କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିନାହିଁ । କାରଣ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ରାଜ୍ୟକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ଅର୍ଥ ନାହିଁ । ବୈଠକ ପରେ ଅର୍ଥ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜିଏସଟି କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇଁ ୧.୬୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ୧୩,୮୦୬ କୋଟି ସାମିଲ ଅଛି ।

ବୈଠକରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଦୁଇ ଚକିଆ ବାହାନ ବାବଦରେ କିଛି କହିନାହାଁନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ସେ ଦୁଇ ଚକିଆ ବାହାନ ଉପରେ ଜିଏସଟି ହ୍ରାସ ନେଇ ସଙ୍କେତ ଦେଇଥିଲେ । ଗତ ବର୍ଷ ଦେଶରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ତିଆରି କରୁଥିବା ହିରୋ ମୋଟରକପ୍ ସରକାରଙ୍କୁ ଜିଏସଟି ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା । ଏବେ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ଉପରେ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସଟି ଲାଗୁଛି ।

   Related Posts