scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

୫୯ ଦିନ ହେଲା ଧାରଣା ଦେଇଛି ଗ୍ରାମ ରୋଜଗାର ସଂଘ : ୧୪ ତାରିଖରେ ସରକାର କରିବେ ଆଲୋଚନା

12/01/2019 at 7:33 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୨/୧:ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ରାଜଧାନୀ ରାଜରାସ୍ତାରେ ୫୯ ଦିନ ହେଲା ଧାରଣା ଦେଇଛି ଗ୍ରାମ ରୋଜଗାର ସଂଘ । ସେପଟେ କିନ୍ତୁ ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଜିଆରଏସମାନଙ୍କୁ ଛଟେଇ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ସରକାର । ଯାହାକୁ ନେଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଅସନ୍ତୋଷ । ଆସନ୍ତା ୧୪ ତାରିଖରେ ସଂଘ ଓ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୈଠକ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ।


ଦାବି ଶୁଣିଲେନି କିନ୍ତୁ ଚାକିରିରୁ ବିଦା କରିଦେଲେ । ଆନ୍ଦୋଳନରତ ଗ୍ରାମ ରୋଜଗାର ସେବକ ବା ଜିଆରଏସମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏମିତି କିଛି ଆକ୍ସନ ନେଇଛନ୍ତି ସରକାର । ଯାହାକୁ ନେଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଅସନ୍ତୋଷ । ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି ଦାବିରେ ଗତ ୫୯ ଦିନ ହେଲା ରାଜଧାନୀର ଲୋୟର ପିଏମଜିରେ ଧାରଣା ଦେଇଛନ୍ତି ଏମାନେ । ଏମାନଙ୍କ ଧାରଣା ଲାଗି ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରରେ ସରକାରୀ କାମ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ବିଗିଡ଼ିଛନ୍ତି ସରକାର । ଆଉ ଚାକିରିରୁ ବିଦା ବି କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ଯାହାକୁ କଡ଼ା ନିନ୍ଦା କରିଛି ସଂଘ । ତୁରନ୍ତ ଛଟେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପୁନଃ ନିଯୁକ୍ତି ସହ ଦାବି ମାନି ନେବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।


ସାରା ରାଜ୍ୟରୁ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ଗ୍ରାମ ରୋଜଗାର ସେବକ ଧାରଣାସ୍ଥଳରେ ବସି ରହିଛନ୍ତି । ଦିନ ରାତି ଏକ୍ କରି ନିଜ ଦାବି ଲାଗି ନାରାବାଜି କରୁଛନ୍ତି । ସଂଘର କହିବା କଥା, କିଏ ୧୦ ବର୍ଷ ତ କିଏ ୧୨ ବର୍ଷ କାମ କଲାଣି । ସ୍ବଳ୍ପ ଦରମାରେ କାମ କରିବା ଆଉ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ତେଣୁ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ନିୟମିତ କରନ୍ତୁ । ସେପଟେ ପୂରା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ପଞ୍ଚାୟତିରାତ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ମାଝୀ । ଆସନ୍ତା ୧୪ରେ ସରକାର ଓ ସଂଘ ମଧ୍ୟରେ ବୈଠକ ବସିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।


ଏମାନଙ୍କ ଦାବି ନେଇ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଆ ଯାଇଥିଲେ ବି ପାଳନ କରାଯାଉ ନ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏଥର ଦାବି ପୂରଣ ନ ହେବା ଯାଏ ରାଜଧାନୀ ଛାଡ଼ିବେନି ବୋଲି ସଂଘ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ।

   Related Posts