Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅବପାତର ରୂପ ନେଲା ଲଘୁଚାପ, ସୋମବାରଠୁ କମିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମୋର ଆନ୍ତରିକ ଶୁଭେଚ୍ଛା, ପ୍ରତିଟି ଭାରତୀୟ ପାଇଁ ଗୌରବର ମୁହୂର୍ତ୍ତ
  • ||
  • ‘ଦୁନିଆରେ ହଜାରେ ବାଘ, କିନ୍ତୁ ଦ୍ରାବିଡ…’ : ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ନେଇ ଟେଲରଙ୍କ ବଡ ବୟାନ
  • ||

୮ କୋର ସେକ୍ଟରର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୯.୩ ପ୍ରତିଶତରୁ ବଢି ହେଲା ୧୮.୧%, କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନରେ ବୃଦ୍ଧି ରେକର୍ଡ

30/06/2022 at 11:14 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସରକାର ଗୁରୁବାର ୮ କୋର ସେକ୍ଟେରର ଉଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ ଗ୍ରୋଥ ପରିସଂଖନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଡାଟା ଅନୁସାରେ କୋର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୯.୩ ପ୍ରତିଶତରୁ ବଢି ୧୮.୧ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି । ଏହାଛଡା କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନରେ ମାସିକ ଆଧାରରେ ବୃଦ୍ଧି ୨୫.୧ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି।

ତେବେ ଏପ୍ରିଲ-ମେ କୋର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦୁର୍ବଳ ଥିଲା ଏବଂ ଏହା ହ୍ରାସ ହୋଇ ୧୩.୬ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ବାର୍ଷିକ ଆଧାରର ପରିସଂଖ୍ୟନକୁ ତୁଳନା କଲେ ଏପ୍ରିଲ-ମେ କୋର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୩୬.୩ ପ୍ରତିଶତରୁ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୧୩.୬ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସିଥିଲା।

ଭିନ୍ନ-ଭିନ୍ନ ସେକ୍ଟରର ସରକାରୀ ଡାଟା ଅନୁସାରେ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ମାସିକ ଆଧାରରେ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ ବଢି ୨୫.୧ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନରେ ମଧ୍ୟ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହା ମାସିକ ଆଧାରରେ ୦.୯ ପ୍ରତିଶତରୁ ବଢି ୪.୬ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି ।

ଚଳିତ ଥର ରିଫାଇନରୀ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ଉତ୍ପାଦନରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଡାଟା ଅନୁସାରେ ମାସିକ ଆଧାରରେ ରିଫାଇନରୀ ଉତ୍ପାଦନ ୯.୨ ପ୍ରତିଶତ ବଢି ୧୬.୭ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ସେହିପରି ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ଉତ୍ପାଦନ ୬.୪ ପ୍ରତିଶତରୁ ବଢି ୭ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି।

ସେହିପରି ଇସ୍ପାତ ଉତ୍ପାଦନରେ ମଧ୍ୟରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଚଳିତ ଥର ଷ୍ଟିଲ ଉତ୍ପାଦନ ମାସିକ ଆଧାରରେ ୨.୨ରୁ ବଢି ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ସାର ଉତ୍ପାଦନରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଚଳିତ ଥର ସାର ଉତ୍ପାଦନ ୮.୭ରୁ ପ୍ରାୟ ତିନି ଗୁଣା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୨୨.୮ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି ।

ସେହିପରି ସେମେଣ୍ଟ ଉତ୍ପାଦନରେ ମଧ୍ୟ ବଡ଼ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ସିମେଣ୍ଟ ଉତ୍ପାଦନରେ ମାସିକ ଆଧାରରେ ପ୍ରାୟ ୪ ଗୁଣା ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ସିମେଣ୍ଟ ଉତ୍ପାଦନ ୭.୪ ପ୍ରତଶତରୁ ବଢି ୨୬.୩ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି । ଏହାଛଡା ଚଳିତ ଥର ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନରେ ଦୁଇ ଗୁଣା ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବିଜୁଳି ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଗୁଣା ବୃଦ୍ଧି ସହ ୧୧.୮ ପ୍ରତିଶତରୁ ୨୨ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି।

   Related Posts