scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କରୁଣମୟ ଏବେ ତିତିଲି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା : ଖାଲି ଭଙ୍ଗାଘର, ଉଜୁଡା ଫସଲ ଆଉ ଆତ୍ମୀୟଙ୍କୁ ହରାଇବାର କୋହ

27/10/2018 at 8:46 PM

ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ୨୭|୧୦: ତିତଲି ଚାଲିଯିବାର ପ୍ରାୟ ୧୫ଦିନ ବିତିସାରିଛି  । ବାତ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳି ଗୁଡିକ ଧିରେ ଧିରେ ବନ୍ଦ ହେବାରେ ଲାଗିଛି  । ନିଜର ଝାଟି ମାଟିର ସଂସାରକୁ ଫେରିବାକୁ ବାତ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ମାନେ ଗାଁ ମୁହାଁ ହେଲେଣି  । ହେଲେ ତିତଲିର ତାଣ୍ଡବରେ ଉଜୁଡି ଯାଇଥିବା ସଂସାରକୁ ସଜାଡୁଥିବା ବେଳେ ସେହି କାଳରାତ୍ରର କଥାକୁ ମନପକାଇ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡୁଛନ୍ତି  । ହରାଇଥିବା ଆତ୍ମିୟ ସ୍ବଜନଙ୍କୁ ଝୁରି ହେଉଛନ୍ତି ଲୋକେ  ।

 

ତିତଲିର ତାଣ୍ଡବରେ ଛାରଖାର ହୋଇଯାଇଛି ପ୍ରକୃତିର କୋଳରେ ବଢିଥିବା ଆଦିବାସୀ ମଣିଷଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକା, ଘରଦ୍ବାର ସବୁକିଛି  । ଛଡାଇ ନେଇଛି ଆତ୍ମୀୟ ସ୍ବଜନଙ୍କୁ  । ବାତ୍ୟା ପରେ ପ୍ରଶାସନ ଏମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଁଚି ବାତ୍ୟା ଆଶ୍ରୟ ସ୍ଥଳୀରେ ରଖିଥିଲା  । ହେଲେ ଇତି ମଧ୍ୟରେ ବିତି ଯାଇଛି ଅନେକ ଦିନ  । ବନ୍ଦ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ବାତ୍ୟା ଆଶ୍ରୟ କେନ୍ଦ୍ର  । ନିଜ ପେଟ ପାଇଁ ନିଜେ କଷ୍ଟ କରି ଦାନ ଯୋଗାଡ କରୁଥିବା ଆଦିବାସୀ ମଣିଷ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଦିନ ସରକାରୀ ରିଲିଫ ଖାଇ ବସିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି  । ତେଣୁ ନିଜ ଭିଟାମାଟିକୁ ସେମାନେ ଫେରିଛନ୍ତି  । ଏଭଳି ଏକ ଦୃଶ୍ୟ ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାର ବାତ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅଂଚଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି  ।

ହେଲେ ଗାଁରେ ରହିବା ପାଇଁ ଘର ଖଣ୍ଡିଏ ନାହିଁ  କି ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀ ନାହିଁ  । ତେଣୁ ନିଜର ଝାଟି ମାଟିର ସଂସାରକୁ ସଜାଡିବା ପାଇଁ ଆଦିବାସୀ ମାନେ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି କାମ  । ବାତ୍ୟା କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କୁ ଘର ଯୋଗାଇଦେବା କିମ୍ବା ଘର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦେବା ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ସତ, ହେଲେ ଏହା କେବେ ମିଳିବ ତାହା ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ  । ତେଣୁ ନିଜ ଉଦ୍ୟମରେ ନିଜ ଘର ନିର୍ମାଣ କରି ବଂଚିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଏହି ଆଦିବାସୀ ମାନେ  ।

ତିତଲି ତାଣ୍ଡବରେ ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାର ୫୧ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି  । ସେଥିମଧ୍ୟରେ ୧୩ଜଣ ଶିଶୁ ରହିଥିବା ବେଳେ ୧୪ଜଣ ମହିଳା ଏବଂ ୨୪ଜଣ ପୁରଷ ରହିଥିବା କୁହାଯାଉଛି  । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ , ୭ଟି ପରିବାରକୁ ଛାରଖାର କରିଦେଇଛି ଏହି ବାତ୍ୟା  । ସେହିଭଳି ୫ଜଣ ଶିଶୁଙ୍କୁ କରିଦେଇଛି ଅନାଥ  । ୧୦ତାରିଖର ରାତ୍ରିରେ ହୋଇଥିବା ବାତ୍ୟା ଜନିତ ପବନ ଏବଂ ବର୍ଷା ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ମହେନ୍ଦ୍ରଗିରି ପାଦ ଦେଶ ଅଂଚଳର ଲୋକେ ଯିଏ ଜୁଆଡେ ପାରିଲେ ଦୌଡିଲେ  ।

ସକାଳ ହେଲା ବେଳକୁ ଗାଁ ହୋଇଯାଇଛି ଛାରଖାର  । ନିଜ ପାଖରୁ ଅନେକ ଦୂରକୁ ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି ନିଜର ଆତ୍ମୀୟ ସ୍ବଜନ  । ମାଟି ଅତଡା ଧସି ଗାଁରେ ପଡି ରହିଛି ଗଣ୍ଡା ଗଣ୍ଡା ପଥର  ଏବଂ ଏହା ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି କାହାର ଭାଇ ତ ପୁଣି କାହାର ବାପା ମାଁ  । ବର୍ତମାନ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିଛି  । ଲୋକେ ଗାଁ ମୁହାଁ ହେଇଛନ୍ତି  । ତେବେ ନିଜର ସବୁକିଛି ହରାଇଥିବା ଲୋକେ ସେହି ପଥର ଏବଂ ମାଟି ଭିତରେ ଖୋଜୁଛି ତାର ତେଲ ଲୁଣ ସଂସାର ନିତି ଦିନିଆ ସାମଗ୍ରୀକୁ  । ସେହିଭଳି ସେହି କାଳରାତ୍ରୀର କଥାକୁ ମନେ ପକାଇ କୋହରେ ଭାଙ୍ଗି ପଡୁଥିବା ଆଦିବାସୀ ନିଜର ଭବିଷତ୍ୟ ଗଢିବାକୁ ଆଶା ରଖି ପୁଣି ଅଣ୍ଟା ସଳଖରେ ଛିଡା ହେବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରୁଛି  ।

ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟାଙ୍କୁ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାସନର କହିବା ହେଲା ବାତ୍ୟାରେ ଯେଉଁମାନେ ନିଜର ଜୀବନ ଜିବିକା ହରାଇଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ସରକାର ନିୟମ ଅନୁସାରେ ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ  । ଯେଉଁମାନେ କାଜୁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଫସଲ ଉତ୍ପାପାଦନ କରି ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରିଥିଲେ ଉଦ୍ୟାନ ବିଭାଗକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଆକଳନ କରି ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ସରକାର ନିୟମ ମୁତାବକ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲାପାଳ କହିଛନ୍ତି  । ପ୍ରକୃତି କୋଳରେ ବଢି ପ୍ରକୃତିକୁ ପୂଜା କରୁଥିବା ଆଦିବାସୀ ମଣିଷ ସେହି ପ୍ରକୃତିର ତାଣ୍ଡବରେ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ଛାରଖାର  । ତଥାପି ପ୍ରକୃତିକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ମଣିଷ ପୁଣିଥରେ ତାରି କୋଳକୁ ଫେରିଯାଉଛନ୍ତି  ।

   Related Posts