ଏବେ ମହାକାଶରେ ମିଳିବେ ଏଲିୟନ ! ଖୋଜିବା ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପାଇଲେ ସଠିକ୍ ଉପାୟ

Published By : Prameya-News7 Bureau | July 04, 2024 IST

News7

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିରଳ ଗ୍ରୀନ ହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସ୍‌ର ସନ୍ଧାନ ପାଇଲେ ବୈଜ୍ଞାନିକ। ଏଲିୟନଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ହେବ ସହଜ। ଆମ ମନରେ ସବୁବେଳେ ଏଲିୟନ୍କୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ରହିଆସିଛି। ସତରେ କଣ ଏଲିୟନ ଅଛିନ୍ତି? ଯଦି ଏହା ହୁଏ, ତେବେ ଏହା 'କୋଇ ମିଲ୍ ଗୟା' ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଯାଦୁ ପରି ନା ହଲିଉଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଭିଲେନଙ୍କ ପରି? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକର ଉତ୍ତର ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏଲିଏନ୍ ଖୋଜିବା ଜଡିତ ଏକ ନୂଆ ଗବେଷଣାରେ ଲାଗିପଡ଼ିଛନ୍ତି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଏକ ଗ୍ରହରେ ଜୀବନର ଅସ୍ତିତ୍ୱକୁ ସୂଚାଇପାରେ। ଉନ୍ନତ ବିଦେଶୀ ସଭ୍ୟତା ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଏହି ଗ୍ୟାସ୍‌ ଏକ ମାର୍କର ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ।

ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ୱାର୍ମିଂ କାରଣ ସାଜିଥାଏ। ପୃଥିବୀରେ ଏହା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହେବା ଜରୁରୀ। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଅନ୍ୟ ଗ୍ରହମାନଙ୍କୁ ବାସଯୋଗ୍ୟ କରିପାରିବେ | ରିଭରସାଇଡ୍ କାଲିଫର୍ନିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସହ-ଲେଖକ ଏଡୱାର୍ଡ ସ୍ୱିଟରମ୍ୟାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଗ୍ରୀନ୍ ହାଉସ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ଆମ ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ଆମେ ପୃଥିବୀରେ ଅଧିକ ଉତ୍ତାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁ ନାହୁଁ। କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଏପରି ଏକ ସଭ୍ୟତା ପାଇଁ ଖୋଜୁଥାଇ ପାରନ୍ତି, ଯେଉଁ ଗ୍ରହରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ଜ୍ଜନ ଓ ଉଷ୍ମତା ଭରିରହିଥିବ। 

ଗବେଷକ ଗ୍ୟାସର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ନାସାର ଜେମ୍ସ ୱେବ୍ ସ୍ପେସ୍ ଟେଲିସ୍କୋପ ବ୍ୟବହାର କରି ଆମ ସୌର ମଣ୍ଡଳ ବାହାରେ ଥିବା ଗ୍ରହମାନଙ୍କ ଉପରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିବ। ଏହି ଷ୍ଟଡି ଦି ଆଷ୍ଟ୍ରୋଫିଜିକାଲ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିରେ ପାଞ୍ଚଟି ଗ୍ୟାସର ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ। ସମ୍ଭବତଃ ଯଦି ଏହି ଗ୍ୟାସଗୁଡିକ ମହାକାଶରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଦେଖାଯାଏ, ସେଠାରେ ଜୀବନ ସମ୍ଭବ। କାରଣ ଏହା ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଉତ୍ସରୁ ଆସିଥାଏ। ସେମାନଙ୍କର ଉପସ୍ଥିତି ଜୀବନର ଅସ୍ତିତ୍ୱକୁ ସୂଚାଇପାରେ।

ଏହି ଗ୍ୟାସରେ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍ ଏବଂ ଫ୍ଲୋରିନ୍ କିମ୍ବା ସଲଫର୍ ଏବଂ ଫ୍ଲୋରାଇନ୍ ଗଠିତ ଗ୍ୟାସ୍, ମିଥେନ, ଇଥେନ ଏବଂ ପ୍ରୋପେନର ଫ୍ଲୋରାଇଟେଡ୍ ରହିଛି। ପୃଥିବୀରେ ସେଗୁଡିକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଚିପ୍ସ ତିଆରି ଭଳି ଶିଳ୍ପରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ସେଗୁଡିକ ମହାକାଶରେ ଏଲିଏନ୍ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ। ଏହି ଗ୍ୟାସର ଏକ ଉପଗୋଷ୍ଠୀ ହେଉଛି ସଲଫର୍ ହେକ୍ସାଫ୍ଲୋରାଇଡ୍, ଯାହାର ଉତ୍ତାପ ଶକ୍ତି କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ 23,500 ଗୁଣା ଅଧିକ। ଷ୍ଟଡିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଗ୍ୟାସର ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ ଏକ ଶୀତଳ ଗ୍ରହକୁ ଗରମ କରିପାରେ ଯେଉଁଠାରେ ପୃଷ୍ଠରେ ତରଳ ଜଳ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗେ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.