scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆଧାର କାର୍ଡ ସହ ଲିଙ୍କ୍ ହେବ ଭୋଟ୍ ପରିଚୟପତ୍ର, ନିର୍ବାଚନ କମିଶନକୁ ସରକାର ଦେବେ କ୍ଷମତା

19/02/2020 at 2:11 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯।୨: ଆଧାର କାର୍ଡ ସହ ଭୋଟ୍ ପରିଚୟ ପତ୍ରକୁ ଲିଙ୍କ୍ କରିବାକୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ ପେଡ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏବଂ ନିର୍ବାଚନୀ ସତ୍ୟପାଠରେ ଭୁଲ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଅପରାଧ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ । ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି । ଫଳରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ରହିଛି ସେଥିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ । ଏଭଳି ହେଲେ ପ୍ରାବାସୀମାନେ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ହିଁ ଭୋଟ୍ ଦେଇପାରିବେ ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ସେମାନେ ରହିଥିବେ ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପେଡ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏବଂ ଭୁଲ ନିର୍ବାଚନୀ ଶପଥପାଠ ସହ ନିର୍ବାଚନରେ ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା । ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ସୁନୀଲ ଆରୋରା, ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଅଶୋକ ଲାବାସା ଏବଂ ସୁଶୀଲ ଚନ୍ଦ୍ରା ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଚିବ ଜି ନାରାୟଣ ରାଜୁଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଭୋଟ୍ ପରିଚୟପତ୍ରକୁ ଆଧାର ନମ୍ବର ସହ ଲିଙ୍କ୍ କରାଇବା ନେଇ ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି।

ବୈଠକରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଜନପ୍ରତିନିଧି ଆକ୍ଟରେ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଭୋଟ୍ ପରିଚୟ ପତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ଭୋଟର ସୂଚୀରେ ପୂର୍ବରୁ ସାମିଲ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଧାର ନମ୍ବର ମାଗିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗକୁ ଭୋଟରଙ୍କ ତଥ୍ୟକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ତଥ୍ୟ ଲିକ୍ କୁ ରୋକିବାକୁ ଜରୁରୀ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକର ସୂଚୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ । ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ନୂଆ ଭୋଟରଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁଗୁଣିତ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରିକରଣର ବିକଳ୍ପ ଦେବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଛନ୍ତି । ଯଦିଓ ଏଥିପାଇଁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରିର ତାରିଖ ଜାନୁଆରୀ ୧ ରହିଛି । ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ବିଭିନ୍ନ ବିକଳ୍ପ ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । କାରଣ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ୧୮ ବର୍ଷ ପରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଭୋଟ୍ ପରିଚୟ ପତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ ।  

   Related Posts