scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କର ଘରୋଇକରଣ ନେଇ ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚା, ସରକାର ନେଇପାରନ୍ତି ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି

16/05/2023 at 7:34 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କର ଘରୋଇକରଣ ନେଇ ସରକାର ଖୁବଶୀଘ୍ର କିଛି ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରନ୍ତି । ଇକୋନମିକ୍ ଟାଇମ୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଘରୋଇକରଣ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ୟାନେଲ ଗଠନ କରାଯିବ । ଏହି ପ୍ୟାନେଲ୍ ଘରୋଇକରଣ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ନାଁ ସ୍ଥିର କରିବେ ।

ETର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଘରୋଇକରଣ ଉପରେ ପୁଣି ଥରେ ବିଚାର କରିପାରନ୍ତି । ୨୦୨୧ ଏପ୍ରିଲରେ ନୀତି ଆୟୋଗ, ବିନିବେଶ ବିଭାଗ(disinvestment department)କୁ ଦୁଇ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କର ଘରୋଇକରଣ ପାଇଁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲା । ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଆଣ୍ଡିଆନ୍ ଓଭରସିଜ୍ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ କଥିତ ରୂପେ ସର୍ଟଲିଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ନଥିଲା ।

ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବୟାନକୁ ନେଇ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି, ପ୍ରାଇଭେଟଟାଇଜେସନ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯିବ । ଏଥିରେ ଛୋଟିଆ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବ୍ୟାଙ୍କର ନାଁ ସାମିଲ ରହିଛି । ବ୍ୟାଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଲୋନ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ସମେତ ଅନେକ ପାରାମିଟର୍ସ ଆଧାରରେ ଏହି କମିଟିକୁ ଘରୋଇକରଣ ନାଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏହି କମିଟିରେ ଦୀପମ, ଆରବିଆଇ ଏବଂ ନୀତି ଆୟୋଗର ଅଧିକାରୀ ସାମିଲ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଦେଶରେ ୧୨ଟି ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ରହିଛି । ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ୟୁକୋ ବ୍ୟାଙ୍କ ପରି ବ୍ୟାଙ୍କର ଘରୋଇକରଣ ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରେ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୨୧ ବଜେଟରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ପୁଞ୍ଜିବିନିବେଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧିନରେ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଘରୋଇକରଣ ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ସରକାର ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ଆଇନ(ସଂଶୋଧନ) ବିଲ, ୨୦୨୧କୁ ସଂସଦରେ ପାରିତ କରିବା ପାଇଁ ସୂଚୀବଦ୍ଧ କରିଥିଲେ । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସରକାର ଏହାକୁ ସଂସଦରେ ଆଗତ କରି ନାହାନ୍ତି । ଏହି ବିଲ୍ ଜରିଆରେ ସରକାର ୧୯୭୦ ଏବଂ ୧୯୮୦ର ବ୍ୟାଙ୍କିଂ କମ୍ପାନି ଆକ୍ଟରେ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କର ଅଧିଗ୍ରହଣ ଏବଂ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ସହ ଜଡିତ ନିୟମ ରହିଛି ।

   Related Posts