oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବରାତ୍ରର ଦ୍ନିତୀୟ ଦିନ, ବ୍ରହ୍ମଚାରିଣୀ ରୂପେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ମାଆ ଜଗଦମ୍ୱା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀ ରମେଶ ବଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଶ୍ୱଶୁର ଘରୁ ମିଳିଲା ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ବର୍ଷାରେ ଭିଜିବ ଦଶହରା
  • ||

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ନିମନ୍ତେ ୩ ରାଜଧାନୀ, ୫ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଗି ଜଗନମୋହନଙ୍କ ବିଧେୟକକୁ ମିଳିଲା ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରି

31/07/2020 at 9:52 PM

ଅମରାବାତୀ ୩୧।୭: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନମୋହନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ଏବଂ ଇକ୍ଲୁସିଭ ବିଲ୍-୨୦୨୦କୁ ଶୁକ୍ରବାର ରାଜ୍ୟପାଳ ବିଶ୍ୱଭୂଷଣ ହରିଚନ୍ଦନଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରି ମିଳିଛି। ଫଳରେ ଦେଶରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଏପରି ଏକମାତ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ପରିଣତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଯାହାର ଗୋଟିଏ କି ୨ଟି ନୁହେଁ ଏକକାଳୀନ ୩ଟି ରାଜଧାନୀ ରହିବ। ସେହିପରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅଧୀନରେ ୫ ଜଣ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟକରିବେ।

ବିଧେୟକକୁ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିବାମାତ୍ରେ ରାଜ୍ୟ ଆଇନ ବିଭାଗ ଅଧିନିୟମକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ନିମନ୍ତେ ତୁରନ୍ତ ଗେଜେଟ୍ ଅଧିସୂଚନା ଜାରି କରିଦେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ରାଜ୍ୟ ନିମନ୍ତେ ୩ଟି ରାଜଧାନୀ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଏବେ ଜଗନମୋହନ ସରକାରଙ୍କୁ ଏ ନେଇଥିବା ଆଇନଗତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଦୂର କରିବାକୁ ହେବ। ରାଜଧାନୀ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଉଚ୍ଚନ୍ୟାୟାଳୟରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି।

ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ରାଜ୍ୟ ନିମନ୍ତେ ୩ ରାଜଧାନୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଆଉ କିଛି ସମୟ ଲାଗିପାରେ। ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ବ୍ୟସ୍ତ ନାହୁ୍ଁ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ଜଗନ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଦୁଇ ବିଧେୟକ ଦୁଇଥର ବିଧାନସଭାରେ ଗୃହୀତ ହୋଇଛି। ଏଥିରୁ ଗୋଟିଏ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦ରେ ଗୃହୀତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟଟି  ଜୁନ ୧୬ରେ ଗୃହୀତ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ବିଧେୟକକୁ ବିଧାନପରିଷଦର ଅନମୋଦନ ମିଳିନଥିବାରୁ ଏହାକୁ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା।

ବିଧେୟକ ନେଇ ବ୍ୟାପକ ଆଇନ ପରାମର୍ଶ ପରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ବିଧେୟକ ଦୁଇଟିକୁ ମଞ୍ଜୁରି ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ୫ ଜଣ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରହିପାରିବେ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ ସର୍ବାଧିକ ୨ଜଣ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇପାରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଏକ୍ଷେତ୍ରରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ହେବ।  

   Related Posts