oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ଶାଶୂ ଘର ଛାଡିଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ, ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଘର ଛାଡିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୩୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମୁମ୍ଵାଇ : ଠକେଇର ଶିକାର ହେଲେ ଅନ୍ନୁ କପୁର, KYC ଅପଡେଟ୍ ବାହାନାରେ ଲୁଟି ନେଲେ ୪.୩୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ହେଉଥିଲା ଚାଲାଣ, ଚେକିଂ ବେଳେ କାର୍‌ରୁ ବାହାରିଲା ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ବାର୍‌ରେ ରେଡ୍‌, କଟକଣା ପରେ ବି ମାନୁନଥିଲେ ମାଲିକ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ : ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଖେଳ ପଡ଼ିଆ; ଫୁଟବଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଦଙ୍ଗା, ୧୨୭ ମୃତ, ଏକାଧିକ ଆହତ
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀରେ କେଜରିୱାଲ ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢ଼ାଇଲା କୋଇଲା ଅଭାବ, କେନ୍ଦ୍ରର ସହଯୋଗ ଲୋଡିଲେ ଶକ୍ତିମନ୍ତ୍ରୀ ସତ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ଜୈନ

28/04/2022 at 9:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୮।୪: ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବା ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ କୋଇଲା ସଂକଟରୁ ମୁକ୍ତ ନୁହେଁ। ଗୁରୁତର ହେଉଥିବା କୋଇଲା ସଂକଟକୁ ନେଇ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ସତ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ଜୈନ ଦିଲ୍ଲୀ ସଚିବାଳୟରେ ଗୁରୁବାର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବୈଠକ କରିଥିବାବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ପତ୍ର ଲେଖି ସହରକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବା ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ କୋଇଲା ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ଶକ୍ତିମନ୍ତ୍ରୀ ଜୈନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବା ଥର୍ମାଲ ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟମାନଙ୍କରେ କୋଇଲାର ଗୁରୁତର ସଂକଟ ଦେଖା ଦେଇଛି। ନ୍ୟାସନାଲ ଥର୍ମାଲ ପାୱାର  କର୍ପୋରେସନ( ଏନଟିପିସି)ଙ୍କ ଦାଦରୀ-୨ ଓ ଝଝର( ଅରାବଳୀ) ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ମୁଖ୍ୟତଃ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଏହି ଦୁଇଟି ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ବିଶେଷ କରି ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଇ ଦେବା ଲାଗି ସ୍ଥାପନା କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏହି ଦୁଇ ଥର୍ମାଲ ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ  ଏବେ ମହଜୁଦ କୋଇଲା ପରିମାଣ ବହୁତ କମ୍ ଥିବା ଶକ୍ତିମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ଯଦି ସମୟ ଥାଉ ଥାଉ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆନଗଲା ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋ ଓ ହସ୍ପିଟାଲଙ୍କୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।  ଦିଲ୍ଲୀକୁ ଦାଦରୀ-୨, ଉଁଚ୍ଚାହାର, କହଲଗାୱଁ, ଫରକ୍କା ଓ ଝଝର ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ଦୈନିକ୧୭୫୧ ମେଗାୱାଟ୍ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ ଦାଦରୀ-୨ ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ୭୨୮ ମେଗାୱାଟ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଉଁଚ୍ଚାହାର ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ୧୦୦ ମେଗାୱାଟ୍ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଇ ଦେଇଥାଏ।

ଏଥିରେ ଦାଦରୀ-୨ରେ ଏବେ ଦିନକ ଲାଗି କୋଇଲା ମହଜୁଦ ଥିବା ବେଳେ ଉଁଚ୍ଚାହାରରେ ୨ ଦିନ, କହଲଗାଓଁରେ ସାଢେ୩ ଦିନ, ଫରକ୍କାରେ ୫ ଦିନ, ଝଝରରେ ୭-୮ ଦିନର କୋଇଲା ମହଜୁଦ ଅଛି। ଯଦି ସରିବା ପୂର୍ବରୁ କୋଇଲା ଯୋଗାଣ ନ ପହଞ୍ଚିଲା ତେବେ ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋ ଓ ହସ୍ପିଟାଲମାନଙ୍କୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟିଆ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ। ଏଣୁ ମାମଲାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ତୁରନ୍ତ ଦଖଲ ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀ ଶକ୍ତିମନ୍ତ୍ରୀ ସତ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ଜୈନ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବା ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ବେଶ ସଫଳ ମୁକାବିଲା କରି ଚାଲିଛନ୍ତି। ତେବେ ସହରର ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକେ ଏବେ ପାୱାର କଟ୍‌ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖି ରହିଥିବା ବେଳେ ମୁକାବିଲା ଲାଗି ଯଥା ସମ୍ଭବ ଉଦ୍ୟମ ମଧ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। କୋଇଲା ସଂକଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟମାନେ ଏବେ ରାଜଧାନୀର ଦୈନିକ ଆବଶ୍ୟକତାର ୨୫ରୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଇ ପାରୁଛନ୍ତି।

ଦିଲ୍ଲୀକୁ ବ୍ଲାକ୍‌ ଆଉଟ୍‌ରୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ହେଲେ ତଥା ଡିଏମଆରସି, ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଆଗାମୀ ଗ୍ରୀଷ୍ମରେ ନିରନ୍ତର ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଇ ଦେବାରେ ଏହି ସବୁ ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏଣୁ ଏହି ସବୁ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଯେପରି ବିଦ୍ୟୁତ ନିୟମିତ ମିଳିପାରିବ ସେଥିଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମାମଲାରେ ତୁରନ୍ତ ଦଖଲ ଦେଇ ସଂକଟର ସମାଧାନ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts