oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଗଲୱାନ୍ ଭ୍ୟାଲି ସଂଘର୍ଷକୁ ପୂରିଛି ବର୍ଷେ : ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ଯାଏଁ ଶତ୍ରୁକୁ ପରାକ୍ରମ ଦେଖାଇଥିଲେ ସହିଦ ସନ୍ତୋଷ ବାବୁ

15/06/2021 at 9:40 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫/୬ : ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ ୧୫ରେ ଗଲୱାନ୍ ଘାଟିରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ହୋଇଥିଲା ଜୋରଦାର ସଂଘର୍ଷ । ଏଥିରେ ଅଦମ୍ୟ ସାହସର ସହ ଶତ୍ରୁକୁ ନିଜର ପରାକ୍ରମ ଦେଖାଇଥିଲା ବିହାର ରେଜିମେଣ୍ଟ । ଚୀନ୍ ସେନାର ଆକ୍ରମଣ ବିରୋଦ୍ଧରେ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିବା କର୍ଣ୍ଣେଲ ବି ସନ୍ତୋଷ ବାବୁଙ୍କ ସଂଘର୍ଷ ଦେଖିଥିଲା ପୂରା ବିଶ୍ୱ । ସହିଦ ହୋଇଥିବା ସନ୍ତୋଷ ବାବୁଙ୍କ ବିଷୟରେ ଭାରତ ସରକାର କିଛି ସୂଚନା ସାର୍ବଜନୀନ କରିଥିଲେ । ସାହସର କାହାଣୀ ଦେଖି ସରକାର ବି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ।
କେମିତି ପରାକ୍ରମ ଦେଖାଇଥିଲେ ସନ୍ତୋଷ ବାବୁ ଓ ତାଙ୍କ ରେଜିମେଣ୍ଟ :
ଅପରେସନ୍ ସ୍ନୋ ଚିତାବାଘ ସମୟରେ ଗଲୱାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ନିଯୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ ୧୬ ବିହାର ରେଜିମେଣ୍ଟ । ଏମାନଙ୍କୁ ଶତ୍ରୁ ପକ୍ଷ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ୧୬ ବିହାର ରେଜିମେଣ୍ଟର କର୍ଣ୍ଣେଲ ବାବୁ ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସଂଗଠିତ କରି ଠୋସ୍ ଯୋଜନା ସହ ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ ନିଷ୍ଠାର ସହ ନିଜର ଦାୟିତ୍ୱକୁ ସଫଳତାର ସହ ସମ୍ପନ୍ନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ନେବା ବେଳେ ସନ୍ତୋଷ ବାବୁଙ୍କ ରେଜିମେଣ୍ଟ ଶତ୍ରୁଠାରୁ ଘୋର ପ୍ରତିଶୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା ।

ପଥର ଫିଙ୍ଗିବା ସହ ଘାତକ ତଥା ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଅସ୍ତ୍ରର ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା ଶତ୍ରୁ ପକ୍ଷ । ହେଲେ ହାରମାନିଥିଲେ ସନ୍ତୋଷ ଏବଂ ତାଙ୍କ ରେଜିମେଣ୍ଟ । ଶତ୍ରୁ ସୈନ୍ୟର ଅତ୍ୟଧିକ ଶକ୍ତି ସହ ହିଂସାତ୍ମକ ତଥା ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଭୟ ନକରି, ସନ୍ତୋଷ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପଛକୁ ଠେଲିବାକୁ ଶତ୍ରୁଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରି ଚାଲିଥିଲେ । ଗୁରୁତର ଆହତ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ କର୍ଣ୍ଣେଲ ସନ୍ତୋଷ ବାବୁ ତାଙ୍କର ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶତ୍ରୁ ଆକ୍ରମଣକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିଥିଲେ ।
ମହାବୀର ଚକ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା
ସୂଚନା ଥାଉକି, ସନ୍ତୋଷ ବାବୁଙ୍କୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସାମରିକ ସମ୍ମାନ, ମହାବୀର ଚକ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଶତ୍ରୁଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଅଦମ୍ୟ ସାହସ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ଏହି ପଦକ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଗଲୱାନ୍ ଉପତ୍ୟକା ସଂଘର୍ଷରେ ସହିଦ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଚାରିଜଣ ସୈନିକ – ନାଏବ ସୁବେଦାର ନୁଦୁରାମ ସୋରେନ୍, ହାବିଲଦାର କେ ପଲାନି, ନାୟକ ଦୀପକ ସିଂ ଏବଂ ସିପାହୀ ଗୁରୁତେଜ୍ ସିଂଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମହାବୀର ଚକ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।

୧୬ ବିହାର ରେଜିମେଣ୍ଟର କର୍ଣ୍ଣେଲ ବାବୁ, ଗୁରୁତର ଆହତ ହେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ କରି ଶତ୍ରୁ ଆଗକୁ ଅଗ୍ରସର ହୋଇଥିଲେ । ଭାରତୀୟ ସେନା ଲଦାଖରେ ‘ଭେରର୍ସ ଅଫ୍ ଗଲୱାନ୍’ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ମାରକ ନିର୍ମାଣ କରିସାରିଛି । ଏହି ସ୍ମାରକପତ୍ରରେ ଅପରେସନ୍ ସ୍ନୋ ଚିତାବାଘର ବୀର ଯୋଦ୍ଧାମାନେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି ସୈନିକଙ୍କୁ ପଛକୁ ଫେରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts