scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଖୋଲାଯିବନି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନ ଭଣ୍ଡାର- ରୋକଠୋକ ଶୁଣାଇଲେ ସରକାର

26/11/2019 at 6:06 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୬।୧୧ –  ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନ ଭଣ୍ତାର ଖୋଲାଯିବନି ବୋଲି  ସରକାର ରୋକ​‌ଠୋକ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି । ଏବେ ରତ୍ନ ଭଣ୍ତାର ଖୋଲିବା ବା ତନଖି କରିବାର ପ୍ରସ୍ତାବ ନାହିଁ । ସରକାରଙ୍କ ମୁହଁରୁ ଏଭଳି ଉତ୍ତର ଶୁଣି ବିରୋଧୀ ଖପ୍ପା । ସିଧା ସରକାରଙ୍କୁ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରଶ୍ନ  କରିଛନ୍ତି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ସ୍ଥାବର ଅସ୍ଥାବର ସଂପତ୍ତି ତାଲିକା କେମିତି ଦାଖଲ କରିବେ ତାକୁନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି।

ଶ୍ରୀନ୍ଦିରରେ କ’ଣ ରତ୍ନ ଅଛି ତାହା ବି ଯାଞ୍ଚ ହେବନି । ସେ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ପ୍ରସ୍ତାବ ନାହିଁ । ବିଧାନସଭାରେ ଏଭଳି ରୋକଠୋକ ଶୂଣାଇଛନ୍ତି ଆଇନମନ୍ତ୍ରୀ । ୧୯୭୮ରେ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାରର ତାଲିକା କରାଯାଇଥିବା ସୁନା ରୂପା ଆଦି ସାମଗ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି । ୧୯୮୫ରେ ଶେଷଥର ପାଇଁ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଖୋଲାଯାଇଥିଲା । ଶ୍ରୀ ମନ୍ଦିର ରତ୍ନ ଭଣ୍ତାରରେ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ୪୫୪ଗୋଟି ଥିବା ବେଳେ ୧୨୮୩୮ ଭରି ମୂଲବାନ ପଥର, ୨୩୬ ଗୋଟି ରୂପା ଅଳଙ୍କାର, ୧୮୮୧୫ ପଥର,୮ଗୋଟି ସୁନାମୂର୍ତ୍ତି, ୬ଗୋଟି ରୂପା ବାସନ ଓ ମୂର୍ତ୍ତି ରହିଛି। 

  କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ସୁରେଶ ରାଉତରାୟ ଓ ବିଜେପି ନେତ୍ରୀ କୁସୁମ ଟେଟେଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ବିଧାନସଭାରେ ଏଭଳି ଉତ୍ତର ରଖିଛନ୍ତି ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା ବିଧାନସଭାରେ ସରକାରଙ୍କ ଏଭଳି ଉତ୍ତର ଶୁଣି ବିରୋଧୀ ଏହାକୁ ସହି ପାରିନାହାନ୍ତି । ଯେଉଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ରତ୍ନ ଭଣ୍ତାର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ହେଲା । ଏବେ ରତ୍ନ ଭଣ୍ତାର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସରକାର ଇଚ୍ଛା କରୁନାହାନ୍ତି । ରତ୍ନଭଣ୍ତାର ଖୋଲିବା ଦରକାର ବୋଲି ବିରୋଧୀ କହିଥିଲେ ।

୩ ସପ୍ତାହ ତଳେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ସ୍ଥାବର ସମ୍ପତ୍ତି ତାଲିକା ଦାଖଲ କରିବା ଲାଗି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ତେଣୁରତ୍ନ ଭଣ୍ଡା ଖୋଲା ନଗଲେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ଅଳଙ୍କାର ତାଲିକା କେମିତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ସେନେଇ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ସରକାର ଏନେଇ କିଛି ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରଖିଛନ୍ତି ନା ପୁରୁଣା ତାଲିକା ଯାହା ଥିଲା ତାହାହିଁ ଦାଖଲ କରିବେ ସେନେଇ ଉଠିଛି ପ୍ରଶ୍ନ।

ରତ୍ନ ଭଣ୍ତର ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ଭିତର ଭଣ୍ତାରର ଚାବି ମିଳି ନଥିଲା। ପରେ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସରୁ ଚାବି ମିଳିଥିଲା । ଏପଟେ ସରକାର ଚାବିହଜିବା ହଜିବା ଘଟଣାରେ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ରଘୁବର ଦାସ କମିଶନ ମଧ୍ୟ ବସାଇଛନ୍ତି। କମିଶନ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ  ରିର୍ପୋଟ ଦେଇସାରିଛନ୍ତି।

   Related Posts