ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୦୨୦-୨୨ରେ କୋଭିଡ଼ ନେଇଛି ୨୦ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଜୀବନ, ବିଧାନସଭାରେ ରାଜସ୍ୱ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଲିଖିତ ଉତ୍ତର
  • ||
  • ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ଗିରଫ ମାମଲା, ଇଡିରେ ହାଜର ହେଲେ ହୋଟେଲ ମାଲିକ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : ଅଧୁରା ରହିଗଲା ଜଗା ଦର୍ଶନ, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୪ ଜୀବନ
  • ||

ଋଣଗ୍ରହିତାଙ୍କୁ ଝଟକା, ୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଲୋନ୍ ଛାଡ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ କହିଲେ ସରକାର, ଝୁଲିଲା ନିଷ୍ପତ୍ତି

9/12/2020 at 11:13 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୯/୧୨: ଲୋନ୍ ମୋରେଟୋରିୟମକୁ ନେଇ ଚାଲିଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କର ଲୋନଧାରୀଙ୍କ ଉପରେ ୬ ମାସର ସୁଧ ଛାଡ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା କ୍ଷତି ହେବ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ।

ସେଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେବେ ହେଲେ ସୁଧ ଛାଡ କରାଯିବ ନାହିଁ । କୋଭିଡ୍ କାରଣରୁ ସରକାର ଲୋନ କିସ୍ତୀ ଉପର ସ୍ଥଗିତାଦେଶର ଲାଭ ଦେଇଥିଲେ । କାରଣ ଜୀବନଜୀବିକା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଋଣ କିମ୍ବା ସୁଧ ଛାଡ କଥା କୁହାଯାଇନଥିଲା ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ,ଲୋନ୍ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମା ହେଉଥିବା ଟଙ୍କାରୁ ଦିଆଯାଏ । ପ୍ରତି ଲୋନ ପଛରେ ୮ଜଣ ଜମାକାରୀ ରହିଥାନ୍ତି । ଏହି ଜମା ଉପରେ ସୁଧ ମିଳେ ଓ ଲୋନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ । ଏପରି ୬ ଲକ୍ଷ କୋଟିର ଲୋନ୍ ଛାଡ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ସରକାରଙ୍କୁ ଏହା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହାକୁ ନେଇ ସରକାର ଓ ଜମାକାରୀ ଚାପରେ ରହିବେ । ଲୋକମାନେ ଲୋନ୍ ମୋରିଟୋରିୟମକୁ ଭୁଲ ବୁଝିଛନ୍ତି । ଏହାର ଅର୍ଥ ସାମୟିକ ସମୟ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଛାଡ ନୁହେଁ । ଅନେକ ଲୋନ୍ ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାର ଫାଇଦା ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଅନଚ୍ଛେଦ ୩୨ ଆଧାରରେ ଲୋନ ଉପରେ ଛାଡ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଜଷ୍ଟିସ ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏପରି କୌଣସି ଆଦେଶ ପାରିତ ହେବ ନାହିଁ ଯାହା ଅର୍ଥ୍ୟବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । କୁହାଯାଉନି ଯେ ସରକାର କିଛି କରି ନାହାଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆଉ କିଛି କରାଯାଉ ବୋଲି ଆଶା ରଖାଯାଉଛି । ବିଭିନ୍ନ ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନ ଯେପରି ଭାବେ ଚାଲୁଛି ତାକୁ ନେଇ ଆଉ କିଛି କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଜାରି ରହିବ ଓ ବୁଧବାର ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଏହା ଉପରେ ନିଜର ଯୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନ କରିବ ।

   Related Posts