scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଲକ୍ଷାଧିକ Gmail ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଡିଲିଟ୍‌ କରିବ ଗୁଗଲ: ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ନିଆଯିବ ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ

10/11/2023 at 4:34 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲକ୍ଷାଧିକ Gmail ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଡିଲିଟ୍‌ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଗୁଗଲ। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କମ୍ପାନି ପକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସୂଚନା ଆଗରୁ ବି ଦିଆଯାଇଛି। କମ୍ପାନି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଅନେକ ଦିନ ଧରି Gmail ବ୍ୟବହାର କରୁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଗୁଗୁଲ୍ ଆପଣଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ ବନ୍ଦ କରିଦେବ। ନିକଟରେ ଗୁଗୁଲ ଏ ବାବଦରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା।

ଡିସେମ୍ବରରୁ ସେମାନେ ଆକାଉଣ୍ଟ ଡିଲିଟ କରିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବା ନେଇ କମ୍ପାନୀ କହିଛି। ଏଥିରେ, ସେହି ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡ଼ିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯିବ ଯାହା ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଉପଭୋକ୍ତା ଯେଉଁମାନେ ନିୟମିତ ଭାବରେ Gmail, Docs., କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଏବଂ ଫଟୋ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ସେମାନେ ଏଥିରେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ ନାହିଁ।

ସେହି ସମୟରେ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର Gmail ଆକାଉଣ୍ଟ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ଅଛି, ତେବେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ। ଉତ୍ତମ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହି ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି। ଗୁଗୁଲ ଅନୁଯାୟୀ, ପୁରୁଣା ଏବଂ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଥିବା ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡିକ ସାଇବର କ୍ରାଇମ୍‌ର କାରଣ ହୋଇପାରେ।

ଗୁଗୁଲ୍ କହିଛି, ‘ଯଦି ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଗୁଗୁଲ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ବ୍ୟବହାର ହୋଇନାହିଁ, କିମ୍ବା ଏହା ସାଇନ୍ ଅପ୍ ହୋଇନାହିଁ, ତେଣୁ ଆମେ ସେହି ଆକାଉଣ୍ଟ ଡିଲିଟ୍ କରିବୁ। ଯଦି ଏକ ଗୁଗୁଲ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଡିଲିଟ୍ ହୁଏ, ସେହି ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ବିବରଣୀ, ତଥ୍ୟ, Gmail, ଡକସ୍, ଡ୍ରାଇଭ୍, ମିଟ୍, କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଏବଂ ଗୁଗୁଲ୍ ଫଟୋ ଡିଲିଟ୍‌ ହୋଇଯିବ।

ଏହି ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ବ୍ୟବହାର ଜାରି ରଖିବେ। ତଥାପି, ଆକାଉଣ୍ଟ ଡିଲିଟ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଜଣାଇବ ଗୁଗଲ।

ୟୁଜର୍ସଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଗୁଗଲ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ବାସ୍ତବରେ, ହ୍ୟାକର୍ସମାନେ ସକ୍ରିୟ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଅଧିକ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରନ୍ତି।  ଏହିପରି ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପୁରୁଣା କିମ୍ବା ପୁନଃ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିବା ପାସୱାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ।  ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଗୁଗଲ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଡିଲିଟ୍ ହେବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। 

   Related Posts