scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଚାକିରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର : ଦରମାରେ ହେବ ଡବଲ ଡିଜିଟ ବୃଦ୍ଧି

18/01/2019 at 12:48 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୧୮/୧ : ଚାକିରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଆସିଛି | ଚଳିତ ବର୍ଷ ଚାକିରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମାରେ ଡବଲ ଡିଜିଟ ବୃଦ୍ଧି ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି | ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ୫ ପ୍ରତିଶତରେ ସୀମିତ ରହିପାରେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହିପ୍ରକାର ଦାବି କରାଯାଇଛି |

ଗ୍ଲୋବାଲ କନ୍ସଲଟିଙ୍ଗ ଫାର୍ମ କର୍ଣ ଫେରୀ ନିଜ ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦ୍ରୁତ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶର ପରିଣାମ ସ୍ୱରୂପ ଏସିଆରେ ଭାରତ ଏକମାତ୍ର ଏମିତି ଦେଶ ହେବ ଯେଉଁଠି ସମ୍ପୂର୍ଣ ଦରମା ଏବଂ ପ୍ରକୃତ ପାରିଶ୍ରମିକରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ | ୨୦୧୯ରେ ଦରମା ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି | ୨୦୧୮ରେ ଏଭେରେଜ ଦରମା ୯ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିଲା | ମହଙ୍ଗା- ସମୟୋଚିତା ପ୍ରକୃତ ପାରିଶ୍ରମିକ ୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଏହା ଗତବର୍ଷ, ୨୦୧୮ମସିହାରେ ୪.୭ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଥିଲା |

କର୍ଣ ଫେରୀ ଇଣ୍ଡିଆର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ଆଞ୍ଚଳିକ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦେଶକ ନବନୀତ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିରନ୍ତର ଦ୍ରୁତ ଅର୍ଥନୈତିକ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଏସୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଦରମା ଏବଂ ପାରିଶ୍ରମିକ ବୃଦ୍ଧି ହେବ | ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ବଢୁଥିବା ଅଟୋମେସନ, ନୂଆ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳର ଉପଯୋଗ ଏବଂ କୁଶଳୀ କାରିଗରଙ୍କ ଦାବିକୁ ନଜରରେ ରଖି ବ୍ୟବସାୟ ରଣନୀତି ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟାପକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଆପଣେଇବା ଦରକାର | ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପାରିତୋଷିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନିୟମିତ ରୂପେ ସଂଶୋଧନ କରିବା ଦରକାର | ଯାହାଫଳରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ବଜାରର ସ୍ଥିତି ଅନୁରୂପ ରଖିବା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇପାରିବ |

କୋଣର ଫେରୀ ୨୦୧୯ ଗ୍ଲୋବାଲ ସେଲେରୀ ଫୋରକାଷ୍ଟ ନାମକ ଏକ ରିପୋର୍ଟ କର୍ଣ ଫେରୀଙ୍କ ପେ ଡାଟା ବେଶ ଉପରେ ନିର୍ଧାରିତ | ଏହାକୁ ୧୧୦ ଟି ଦେଶର ୨୫ ହଜାର ସଂଗଠନର ୨ କୋଟି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | ଏସିଆରେ ୨୦୧୯ ମସିହା ବେଳକୁ ୫.୬ ପ୍ରତିଶତ ଦରମା ବୃଦ୍ଧିର ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି | ଗତବର୍ଷ ଏଠାରେ ୫.୪ ପ୍ରତିଶତ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିଲା |

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଏସୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨୦୧୯ ପାଇଁ ଚୀନର ବାସ୍ତବିକ ପାରିଶ୍ରମିକ ୩.୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି | ସେହିଭଳି ଜାପାନର ୦.୧ ପ୍ରତିଶତ, ଭିଏତନାମର ୪.୮ ପ୍ରତିଶତ, ସିଙ୍ଗାପୁରର ୩ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ୩.୭ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି |

   Related Posts