ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: କଇଥଖୋଲା ବଜାରରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଦୋକାନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଣି ରାଗିଂ ଅଭିଯୋଗ, ଘରୋଇ ସ୍କୁଲରେ ଜୁନିୟରଙ୍କୁ ପିଟିଲେ ସିନିୟର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଗୁମର ଖୋଲିଛି ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ, ଇଡି ହାତରେ ଲାଗିଛି ବିସ୍ଫୋରକ ତଥ୍ୟ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: କଇଥଖୋଲା ବଜାରରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଦୋକାନ
  • ||

ଦୁଇ ଦିନରେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହେଲା ସୁନା, କିନ୍ତୁ ବଢିଲା ରୁପାର ଦାମ୍

10/12/2020 at 1:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦/୧୨:ଗୁରୁବାର ମଲ୍ଟି କମୋଡିଟି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍ ବା ଏମସିଏକ୍ସରେ ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ସୁନାର ଭବିଷ୍ୟତ ଦର ୦.୦୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ପିଛା ୪୯,୨୫୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଁଚିଛି । ତେବେ ରୁପାର ଦାମ୍ ୦.୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୬୩,୬୩୫ ଛୁଇଁଛି ।

ବୁଧବାର ସୁନାର ଭବିଷ୍ୟତ ଦର ୧.୮ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ ୯୨୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା । ସେହିପରି ରୁପା ୨.୭ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ ୧୮୦୦ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଥିଲା ଅର୍ଥାତ ଦୁଇଦିନରେ ସୁନାର ଭବିଷ୍ୟତ ଦର ପ୍ରାୟ ୧୮୦୦ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି ।

ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରରେ ଆମେରିକା ଡଲରରେ ସ୍ଥିରତା କାରଣରୁ ସୁନାର ଭବିଷ୍ୟତ ଦର  ୦.୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ଆଉନ୍ସ ପିଛା ୧୮୩୫.୧୧ ଡଲାର ରହିଛି । ରୁପା ମଧ୍ୟ ୦.୩ ପ୍ରତିଶତ ଖସି ଆଉନ୍ସ ପିଛା ୨୩.୮୫ ଡଲାର ହୋଇଯାଇଛି ।

ବୁଧବାର ଘରୋଇ ବଜାରରେ ସୁନାର ଦାମ୍ ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ପିଛା ୪୮,୩୦୦  ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ ରୁପାର ଦାମ୍ ରହିଛି ୬୪,୪୦୦ ଟଙ୍କା ।

ସୁନାକୁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫିତି ଓ ଟଙ୍କା ଦୁର୍ବଳରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଚଳିତ ବର୍ଷ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ୍  ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ଅଦ୍ଭୁଦପୂର୍ବ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମଧ୍ୟରେ ଏବେସୁଦ୍ଧା ସୁନାର ଦାମ୍ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଗୁରୁବାର ୟୁରୋପୀୟ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର ମୁଦ୍ରାନୀତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରରେ ଅସ୍ଥିରତା, କରୋନା ପ୍ରକୋପ ଓ ଏହାସହ ଜଡିତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ପ୍ରମୁଖ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାର ମିଶ୍ରିତ ତଥ୍ୟ ଓ ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ପାଇଁ ସୁନା-ରୁପା ଦାମ କମ୍ ବା ବେଶୀ ରହୁଛି । ଯାହା ଆଗକୁ କିଛି ମାସ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts