oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଏକ୍‌ଜିଟ୍ ପୋଲର ଆକଳନ, ଇଟାଲୀର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ ମେଲୋନୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ସାଲେପୁର: ବିଳମ୍ୱିତ ରାତିରେ ମାତିଲେ ଲୁଟେରା, ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟିନେଲେ ୩ କୋଟିର ଅଷ୍ଟଧାତୁ ମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଗଡିବ ମା’ ବିରଜାଙ୍କ ସିଂହଧ୍ଵଜ ରଥ, ୯ ଦିନ ଧରି ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେବେ ଦେବୀ
  • ||
  • ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲୁରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୭ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମୃତ
  • ||
  • ସୋମବାରଠୁ ନବରାତ୍ର ପୂଜା, ମାଆଙ୍କ ଷୋଡ଼ଶ ପୂଜାପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ଶକ୍ତିପୀଠ
  • ||
  • ମୋହନା : ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୨୪ଯାତ୍ରୀ
  • ||

ଟିକସ ଦିଅ, କଳା ସୁନାକୁ ଧଳା କରି ଦିଅ

31/07/2020 at 2:30 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩୧/୭: ବେଆଇନ ଭାବେ ସୁନା ମହଜୁଦ ରଖିଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନା ଆଣିବା ପାଇଁ ବିଚାର କରୁଛି ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ । ଟିକସ ଖିଲାପିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ତଥା ଆମଦାନି ଉପରୁ ନିର୍ଭରତା କମାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା ଉପରେ ବିଚାର ହେଉଛି । ଏକ ବିଶେଷ ସୂତ୍ରରୁ ଏହା ଜଣାଯାଇଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଅଧୀନରେ ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଅଘୋଷିତ ସୁନା ବିଷୟରେ ଜଣାଇବା ପାଇଁ କହିବେ । ଟିକସ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ନିଜ ଅଘୋଷିତ ସୁନା ବିଷୟରେ ଜଣାଇ ତଥା ଟିକସ ଓ ଜରିମାନା ଦେଇ ଭାରତୀୟମାନେ ନିଜକୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ପ୍ରମାଣିତ କରିପାରିବେ ବୋଲି ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଯୋଜନା ଏବେ ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରହିଛି । ସରକାର ସଂପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କଠାରୁ ଏହା ଉପରେ ମତାମତ ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିବା ଅଧିକାରୀଜଣକ କହିଛନ୍ତି । ୨୦୧୫ରେ ସରକାର ଏକ ଯୋଜନା ଆଣିଥିଲେ ।

ଭାରତୀୟ ପରିବାର ଏବଂ ସଂସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ମହଜୁଦ ରଖାଯାଇଥିବା ପ୍ରାୟ ୨୫,୦୦୦ ଟନ୍‌ ସୁନାକୁ ବଜାରକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏ ସ୍କିମ୍‌ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ସୁନାକୁ ନିବେଶ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ବିକଳ୍ପ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଯୋଜନା ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା । ଲୋକେ ସୁନାକୁ ନିଜଠାରୁ ଦୂରେଇବାକୁ ଚାହିଁଲେନି । ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ଅଳଙ୍କାର ଆକାରରେ ସୁନା ଗଚ୍ଛିତ ରଖନ୍ତି ଏବଂ ବିଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ପିନ୍ଧିଥାନ୍ତି । ଆଉ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ଟିକସ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଡରରେ ଏହାକୁ ଲୁଚାଇ ରଖିଥାନ୍ତି । ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାଯାଇଛି, ଯେଉଁମାନେ ମହଜୁଦ ରଖିଥିବା ସୁନା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର କିଛି ପରିମାଣର ବୈଧ ସୁନାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ କିଛି ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜମା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବେଆଇନ ଭାବେ ମହଜୁଦ ରଖିଥିବା ଲୋକେ ଜରିମାନା ଏବଂ ଟିକସ ଦେଇ ଆଇନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରୁ ବର୍ତ୍ତିପାରିବେ । ଗତବର୍ଷ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏଭଳି ଏକ ଯୋଜନା ଉପରେ ବିଚାର କରିଥିଲା । ତେବେ ଉକ୍ତ ସମୟରେ ଏ ବିଷୟରେ କୌଣସି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇ ନ ଥିଲା ।

   Related Posts