scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ବର୍ଲିନର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପଲିଟିକାଲ ପବ୍‌ରେ ବିଅର୍ ପିଇପାରିବେ ନାହିଁ ମାର୍କେଲ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସରକାରର ମନ୍ତ୍ରୀ, ନୂଆ ଲକଡାଉନ୍ ପ୍ରତିବାଦରେ ରାଷ୍ଟ୍ରନେତାଙ୍କୁ କଳା ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କଲା ବିଅର୍ ବାର୍

2/11/2020 at 4:46 PM

ବର୍ଲିନ, ୨|୧୧ (ଏଜେନ୍ସି):  ଜର୍ମାନୀରେ ଏବେବି ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଆଂଶିକ ଲକଡାଉନ୍ ରହିଛି । ଏହି ସମୟରେ ସମସ୍ତ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଓ ବାର୍ ଆଦି ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଏହାର ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି ଜର୍ମାନୀର ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ତଥା ପବ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଜ୍ ଭରତ୍ରେତୁଙ୍ଗ୍ ଉପରେ । କାରଣ ଏହି ପବ୍ ଅନେକ ରାଜନେତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ।

ଏହି ପବର ମାଲିକ ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଆଂଶିକ ଲକଡାଉନକୁ ନେଇ କ୍ରୋଧ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । କାରଣ ଏହି ସମୟରେ ସମସ୍ତ ପବ୍ ଓ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ଏପରିକି କରୋନା ପାଇଁ ଜର୍ମାନୀର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ରସାତଳଗାମୀ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ପବର ମାଲିକ ଜର୍ନ ପିଟର ଓ ଜାନ୍ ଫିଲିପ୍ସ ବବିଞ୍ଜର୍ ଏକ ଫେସବୁକ ପୋଷ୍ଟରେ ଭିଡିଓ ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜର୍ମାନୀ ସରକାର କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । କାରଣର ଏପ୍ରିଲ ମାସରୁ ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷତିରେ ଚାଲିଛି ।

ଜର୍ମାନ ସରକାରଙ୍କ ତଥ୍ୟାନୁସାରେ, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ବହୁତ କମ୍ । ତେବେ ଦେଶରେ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଶିଳ୍ପରେ ପ୍ରାୟ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକ କାମ କରନ୍ତି । ସେମାନେ ଏହି ନଭେମ୍ବରରେ ରୋଜଗାର ହରାଇଛନ୍ତି ।

ପବର ମାଲିକ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅନେକ ରାଜନୈତିକ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ପବକୁ ଆସିଥାନ୍ତି । କିଛି ରାଜନେତା ନିଜର କ୍ୟାଟରିଂ ବ୍ୟବସାୟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏହି ରାଜନେତାମାନେ ପବ୍ ବିରୋଧରେ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ କଳାତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । କଳାତାଲିକା ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ରାଜନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜର୍ମାନୀ ଚାନସେଲର୍ ଆଞ୍ଜେଲା ମର୍କେଲ, ଭାଇସ ଚାନସେଲର ଓଲାଫ ସ୍କୋଲସ, ବର୍ଲିନର ଗଭର୍ଣ୍ଣିଂ ମେୟର ମାଇକେଲ୍ ମୁଲେର, ମନ୍ତ୍ରୀ ବାଭାରିଆ ମାର୍କସ ରହିଛନ୍ତି । ଯଦି କେବେ ଚାନସେଲର ତାଙ୍କ ପବକୁ ଆସିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି ତେବେ ପ୍ରଥମେ ମାଲିକଙ୍କ ସହ କଥା ହେବାକୁ ପଡିବ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଜ୍ ଭର୍ତ୍ରେତୁଙ୍ଗ୍ ୧୯୯୭ରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା । ବର୍ଲିନ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ନିକଟରେ ଏହି ପବ୍ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହି ପବକୁ ଅନେକ ରାଜନେତା ଆସିଥାନ୍ତି ।

   Related Posts