oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଗୁମ୍ମା ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ସ୍ୱାମୀ ମୃତ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମେକ୍ସିକୋ ଧୁଆଁଧାର ଫାୟାରିଂ: ୭ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ, ମେୟରଙ୍କ ସମେତ ୧୮ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଜଲପାଇଗୁଡ଼ିରେ ଦୁର୍ଗା ଭସାଣି ବେଳେ ଫ୍ଲାସ ଫ୍ଲଡ୍, ବନ୍ୟାରେ ଭାସି ୭ ମୃତ
  • ||

ଭାରତର ସବୁଠୁ ବଡ ପୋର୍ଟ ଅପରେଟର ମାଲିକ ଗୌତମ ଅଦାନୀଙ୍କୁ ଝଟକା, ଦିନକରେ ୧୨.୪ ଅରବ ଡଲାର କ୍ଷତି

1/12/2021 at 1:34 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧/୧୧: ଅଦାନୀ ଗ୍ରୁପ ଅଫ କମ୍ପାନୀର ମାଲିକ ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ଅରବପତିଙ୍କୁ ଲାଗିଛି ବଡ ଝଟକା । ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଅନେକ କ୍ଷତି ସହିଛନ୍ତି ଗୌତମ ଅଦାନୀ । ସେୟାର ମାର୍କେଟ ଡାଉନ ହେତୁ ସେ ଏମିତି କ୍ଷତି ସହିଛନ୍ତି । ଫଳରେ ସେ ପୁଣିଥରେ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଧନୀର ହେବାର ଚାନ୍ସ ହରାଇଛନ୍ତି । ଆଗକୁ ଆସୁଥିବା କୋଭିଡ ତୃତୀୟ ଲହର ଆଶଙ୍କାରେ ଅଦାନୀ ୧୨ ବିଲିୟନ ଡଲାରରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ସହିଛନ୍ତି ।

ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ୭୮.୧ ବିଲିୟନ ଡଲାର ହୋଇଛି । ଅଦାନୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ମୁଖ୍ୟତଃ ଅଦାନୀ ଗ୍ରୁପରୁ ଆସିଥିଏ । ଯେଉଂଟାକି ଭାରତରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ଭାରତରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ କୋଇଲା ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ବ୍ୟତୀତ ଭାରତ ଭିତ୍ତିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଗୋଷ୍ଠୀ ତାପଜ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ କରେ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧, ୨୦୨୧ ରେ ଅଦାନୀ ଗ୍ରୁପର ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ବ୍ୟବସାୟ ଘର, ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ୍ ୫.୩ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରର ରାଜସ୍ୱ ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ।

ସେହିଭଳି ସେପ୍ଟେମ୍ୱର ୨୦୨୧ ଷ୍ଟକ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଚ ଫାଇଲିଙ୍ଗରୁ ଜଣାପଡିଛି କି, ସେ ଅଦାନୀ ପାୱାର, ଅଦାନି ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ୍ ଏବଂ ଅଦାନୀ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜେସ୍ ର ୭୫ % ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି । କମ୍ପାନୀର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହାୟକ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକରେ ଅଦାନୀ ଟୋଟାଲ୍ ଗ୍ୟାସ୍, ଅଦାନୀ ବନ୍ଦର ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅର୍ଥନୈତିକ ଜୋନ୍ ଏବଂ ଅଦାନୀ ଗ୍ରୀନ୍ ଏନର୍ଜି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି । ଭାରତୀୟ ବଂଶୋଦ୍ଭବ ଅରବପତିଙ୍କୁ ଆହୁରି ଅଧିକ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିଛି ।

କାରଣ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ନ୍ୟୁୟର୍କ ମେଲୋନ କର୍ପ ଭଳି ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡିକ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ନିଜର ବିବାଦୀୟ କାର୍ମାଇକେଲ୍ ଥର୍ମାଲ୍ କୋଇଲା ଖଣିରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିଥିଲେ । ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଆମେରିକାର ଋଣଦାତା ଆଉ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଅଦାନୀଙ୍କ ସହିତ ଆଉ କୌଣସି ପ୍ରକାରର କାରବାର କରିବେ ନାହିଁ । BNY ମେଲନ୍ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ESG ନୀତିଗୁଡିକ BNY ମେଲନର ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ସହ ସଂରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ।

“ବାହ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା କରିବାରେ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ବ୍ରାବସ ମାଇନିଂ ଆଣ୍ଡ ରିସୋର୍ସ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଥିଲା । ଫଳରେ ଏହି ବର୍ଷ କାର୍ମାଇକେଲ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ସ୍ୱ-ଆର୍ଥିକ ଚୟନ କରିବା ପରେ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥର ପ୍ରଥମ ସାମଗ୍ରୀ ପଠାଇବ । ଜଳବାୟୁ ପ୍ରଚାରକମାନେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ କବଜା କରିଛନ୍ତି କାରଣ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଅସ୍ପୃଶ୍ୟ ଗାଲିଲୀ ବେସିନକୁ କୋଇଲା ଖନନ ତଥା ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରଦୂଷିତ ଇନ୍ଧନର ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗାଣକାରୀ ଭାବରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପ୍ରମୁଖ ଭୁମିକା ଥାଇପାରେ ।

ଗୁଜୁରାଟରେ ଜନ୍ମ ନେଇଥିବା ଅଦାନୀ କଲେଜ ପଢା ସାରିବା ପରେ ମୁମ୍ୱାଇ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ଯେଉଁଠାରେ ସେ ତାଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲେ । ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳକୁ ସେ ହୀରା ବ୍ୟବସାୟୀ ହିସାବରେ ଫେରିଥିଲେ । ପରେ ସେ ନିଜ ଭାଇର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ପଲିଭିନିଲ୍ କ୍ଲୋରାଇଡ୍ ଆମଦାନୀ କରି ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟବସାୟରେ ନିଜର ପାଦ ରଖିଥିଲେ ।

ବ୍ୟବସାୟ ଯେତେ ବଢିଥିଲା ସେତେ ମାତ୍ରାରେ ବଢିଥିଲା ଗ୍ରୁପ୍ । ମୁନ୍ଦ୍ରା ବନ୍ଦର ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୯୯୭ରେ ମଧ୍ୟ ଅପହରଣକାରୀଙ୍କ କବଳରେ ପଡିଥିଲେ । ଏମିତିକି ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଜାମିନ ମଧ୍ୟ ଥିଲା ।  ୱେବସାଇଟ୍ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ୨୬/୧୧ ମୁମ୍ବାଇ ଆକ୍ରମଣରେ ତାଜ ହୋଟେଲରେ ଶହ ଶହ ବନ୍ଧକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଦାନୀ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ ।

   Related Posts