scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ରାଜ୍ୟ OBC କମିଶନ ପୁନର୍ଗଠନ : ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଲେ ବିଳମ୍ବ ହେଲା, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନାଯ୍ୟ ଅଧିକାର ଜରୁରୀ

12/02/2020 at 9:07 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୧୨।୦୨: ରାଜ୍ୟ ଓବିସି କମିଶନ ପୁନର୍ଗଠନ କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଦୀର୍ଘବର୍ଷ ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପୁଣି ଥରେ ଓବିସି କମିଶନ ପୁନର୍ଗଠନ କରିଛନ୍ତି । ୨୦୦୪ରୁ ୨୦୧୨ ଯାଏଁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଓବିସି କମିଶନ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ  । କିନ୍ତୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ପଦବୀ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିଲା । ପୁନଃ ଗଠନ ହୋଇଥିବା ଓବିସି କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ହାଇକୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ରଘୁନାଥ ବିଶ୍ବାଳଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଛି ।

କମିଶନ ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ପ୍ରଫେସର ନବୀନ ରଥ, ପ୍ରଫେସର ମିତାଲି ଚିନାରା ଓ ଡକ୍ଟର ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ପାତ୍ରଙ୍କୁ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ କମିଶନ ସଦସ୍ୟ ସଚିବ ଭାବେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଫିସର ବୀରବିକ୍ରମ ଯାଦବ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ଓବିସି ଆକ୍ଟ ୧୯୯୩ର ପ୍ରାବଧାନ ଅନୁସାରେ କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଛି । ଆଗାମୀ ଜନଗଣନାରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଓବିସି କଲମ ରଖିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ବିଜେପି ଓବିସି କମିଶନ ଗଠନ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲା ।

ସେପଟେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓବିସି କମିଶନ ଗଠନ କରିବା ପରେ ଟ୍ବିଟ୍ କରି ନିଜ ମତ ରଖିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ । ଦୀର୍ଘ ୩୦ବର୍ଷ ଧରି ଓଡ଼ିଶାର ଓବିସି ଓ ଏସିବିସି ବର୍ଗ ସେମାନଙ୍କ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାରରୁ ବଞ୍ଚିତ ଅଛନ୍ତି । ଚାକିରି ଓ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସାମ୍ବିଧାନିକ ବିଧିବ୍ୟବସ୍ଥା ସତ୍ବେ ଏହି ସମାଜକୁ ସେମାନଙ୍କ ଅଧିକାର ଦିଆଯାଇପାରିନାହିଁ । ବହୁ ବିଳମ୍ବରେ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓବିସି କମିଶନ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଓବିସି ସମାଜର ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଦାବି କାରଣରୁ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରାଜ୍ୟର ଏହି ବହୁସଂଖ୍ୟକ ସମାଜକୁ ସେମାନଙ୍କ ନ୍ୟାର୍ଯ୍ୟ ଅଧିକାର ଦେବା ପାଇଁ ତ୍ବରିତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଜରୁରୀ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର । ସେପଟେ ବିଜେଡି ମୁଖପାତ୍ର ପ୍ରତାପ ଦେବ କହିବା କଥା ଜାତିଭିତ୍ତିକ ଜନଗଣନା ତଥ୍ୟ ମିଳିଲେ ହିଁ ଓବିସି ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଆରକ୍ଷଣ ବା ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଦେବା ସମ୍ଭବ ହେବ ।

   Related Posts