Showcase2022
Showcase2022
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘ମାଣ୍ଡସ୍’ ପ୍ରଭାବ, ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା
  • ||
  • ନୟାଗଡ: ଫତେଗଡ ଥାନା ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ଧରାପଡିଲେ ଦୁଇ ଆନ୍ତରାଜ୍ୟ ଲୁଟେରା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରିମାଣ୍ଡର ୬ ଦିନ ପରେ ବି ମୁହଁ ଖୋଲୁନାହାଁନ୍ତି ଅର୍ଚ୍ଚନା, ପଚାରି ପଚାରି ହାଲିଆ ଇଡି
  • ||

ଇଦଗାହ ମୈଦାନରେ ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଲେନି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ, କହିଲେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହାଇକୋର୍ଟ ଯାଅ

31/08/2022 at 10:29 AM

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ୩୧/୦୮: କର୍ଣ୍ଣାଟକର ରାଜଧାନୀ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଇଦଗାହ ​​ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ହେବନି ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ ଉତ୍ସବ । ଅନୁମତି ଦେଲେନି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ । ସ୍ଥିତି ଶାନ୍ତ ରଖିବାକୁ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଉଭୟ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ପାଇଁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ହୁବଲିରେ ସମାନ ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି କରି ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ସୂଚନା ଥାଉକି, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ହାଇକୋର୍ଟର ଡିଭିଜନ୍ ବେଞ୍ଚ ଚାମରାଜ ପେଟରେ ଇଦଗାହ ​​ଗ୍ରାଉଣ୍ଡର ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାରଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ୱାକଫ ବୋର୍ଡ ଏହା ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ ।

ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ କପିଲ ସିବଲ ଜରୁରୀ ଶୁଣାଣି ପାଇଁ ଏହି ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନାବଶ୍ୟକ ସ୍ଥିତି ଖାରପ କରିବେ । ସମଗ୍ର ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଇଦଗାହ ​​ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପୋଲିସ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି । ଇଦଗାହ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ନିକଟରେ କରାଯାଇଥିବା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ କଡାକଡି କରାଯାଇଛି ।

ଡିସିପି ଲକ୍ଷ୍ମଣ ବି, ନିମ୍ୱାର୍ଗୀ ଗତ ୧୫ ଦିନ ଧରି ଦୁଷ୍ଟ ପ୍ରକୃତିର ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି । ଆମେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ କଡାକଡି କରୁଛୁ । ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀଙ୍କ ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ନେତାଙ୍କ ସହ ଶାନ୍ତି ସଭା କରିଛୁ । ଚାମରାଜପଟରେ ପ୍ରାୟ ୧୬୦୦ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ କରିଛୁ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସୌହାର୍ଦ୍ଦ୍ୟ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବାତାବରଣ ପାଇଁ ୩ଟି ଡିସିପି, ୨୧ଏସିପି, ପ୍ରାୟ ୪୯ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର, ୧୩୦ PSI ଏବଂ ରାପିଡ୍ ଆକ୍ସନ୍ ଫୋର୍ସ (RAF) ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି । ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧୀ ଏବଂ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ବୈଠକ ପରେ ହୁବଲି-ଧରୱାଡ ମେୟର ଏରେଶ ଆଚାଣ୍ଟଗେରି ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନାଗରିକ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ଗୃହ କମିଟିର ସୁପାରିଶ କ୍ରମେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ମେୟର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇନ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ପରେ ଗୃହ କମିଟି ଗଣେଶ ଉତ୍କଳଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ପର୍ବକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ସପକ୍ଷରେ ୨୮ଟି ସ୍ମାରକପତ୍ର ଏବଂ ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ୧୧ ଟି ସ୍ମାରକପତ୍ର ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କମିଟିର ରିପୋର୍ଟ ଏବଂ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା ପରେ ଗଣେଶ ପର୍ବକୁ ତିନି ଦିନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ମେୟର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗଣେଶ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ୬ଟି ସଂସ୍ଥା ଅନୁମତି ମାଗିଥିଲେ । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶକୁ ଭଲ ଋଙ୍ଗରେ ପାଳନ କରିବାକୁ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts