scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଧରା ପଡିଲା ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀ

6/11/2018 at 12:36 PM

ଅନୁଗୁଳ ୬/୧୧ :ଶେଷରେ ଧରା ପଡିଲା ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀ | ସୁନ୍ଦରୀକୁ ସାତକୋଶିଆ ମଝିପଡା ଜଙ୍ଗଲରୁ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜ କରି ଧରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି | ଚନ୍ଦକାରୁ ଯାଇଥିବା କୁଂକୀ ହାତୀ ଯଶୋଦା ପିଠିରେ ବସି ସୁନ୍ଦରୀକୁ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜ କରିଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ । ଗତ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ହେଲା ବାରମ୍ବାର ଚକମା ଦେଇ ଖସି ଯାଉଥିଲା ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀ । ଦିନ ପରେ ଦିନ ଗଡି ଚାଲିଥିଲା ହେଲେ ସୁନ୍ଦରୀ ଧରାପଡୁନଥିଲା । ସୁନ୍ଦରୀ ପାଇଁ ଚନ୍ଦକାରୁ ଆସିଥିବା କୁଂକୀ ହାତୀ ଯଶୋଦା ସୁନ୍ଦରୀକୁ ଖୋଜିଖୋଜି ତା ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ଡିଆଁମାରି ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରକୁ ପଳାଇଥିଲା ସୁନ୍ଦରୀ । ସେପଟେ ସୁନ୍ଦରୀର ଆକ୍ସନ ଦେଖି ହାତୀ ଯଶୋଦା ମଧ୍ୟ ଡରିଯାଇଥିଲା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସୁନ୍ଦରୀ ବାଘୁଣୀକୁ କାବୁ କରିବା ନେଇ ସହାୟତା କରିବାକୁ ସାତକୋଶିଆ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ହାତୀ ‘ଯଶୋଦା’ ।ଗତ ୩ତାରିଖ ଭେ।ର ସାଢେ ୪ ଟାରେ ଯଶେ।ଦା ସାତକେ।ଶିଆ ପୁରୁଣାକେ।ର୍ଟରେ ଯାଇ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ସେଠି ଖାଇବା ପିଇବା ଠିକ୍ ଠାକ୍ କରିଥିଲା । ଯଶେ।ଦାକୁ ବାଘ ନିକଟକୁ ନେବା ଲାଗି ନନ୍ଦନକାନରୁ ମାହୁନ୍ତ ଯାଇଥିଲେ । ନେପାଳୀ ମାହୁତ ରୁଡ଼ି, ଓଡ଼ିଆ ମାହୁତ ରାଜୁ ଏବଂ ଦେବରାଜ ପ୍ରଧାନ ଯଶେ।ଦାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିଲେ । ହାତୀ ପିଠିରେ ୫ ଜଣ ବସିବା ପରି ଏକ ଆହୁଜା ତିଆରି ହୋଇଥିଲା । ଆଉ ତାଙ୍କ ପଛରେ ବସିଥିଲେ ଦୁଇ ଦକ୍ଷ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜର ଡ଼ଃ ସନ୍ଦୀପ ଅଗ୍ରୱ।ଲ ଓ ଡ଼ଃ ଅଖିଲେଶ ମିଶ୍ର । ଏମାନେ ହିଁ ଯଶେ।ଦା ଉପରୁ ଥାଇ ଅତି ନିକଟରୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ସହ ସାତକେ।ଶିଆ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜର ସ୍ପେଶାଲିଷ୍ଟ ଡ଼ଃ କିଶେ।ର ସାହୁ, ନନ୍ଦନକାନର ରାମ ବାବୁ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲେ । ସମସ୍ତଙ୍କ ହାତରେ ରହିଥିଲା ଡ଼େନ୍ ଇଞ୍ଜେକ୍ଟ ସିରିଞ୍ଜ ପ୍ରେ।ଜେକ୍ଟର ଗନ୍ । ୩ ମିଲିଗ୍ରାମ ଜାଇଲାଜାଇନ୍ କେଟାମିନ୍ ନିଶ୍ଚେତକ ଔଷଧକୁ ଡ଼ାର୍ଟିଙ୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ ସୁନ୍ଦରୀ ଦେହକୁ ଛଡ଼ାଯାଇଥିଲା । ସେ ଅଚେତ ହେବା ପରେ ତୁରନ୍ତ କାବୁ କରାଯାଇ ଅଧାଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଯନ୍ତାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବାଂଧବଗଡ ଅଭୟାରଣ୍ୟରୁ ସାତକୋଶିଆକୁ ସୁନ୍ଦରୀ ଆସିବା ପରଠୁ ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ମାରିଛି । ସେହିଭଳି ଗୋଟିଏ ବଳଦ ମାରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ତା ନାଁରେ ରହିଛି । ସୁନ୍ଦରୀ ପାଇଁ ଗତ ୧ ମାସ ହେଲା ସାତକୋଶିଆ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଅଶାନ୍ତ ହୋଇ ପଡିଥିଲା । ସୁନ୍ଦରୀକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଦାବୀରେ ସୋକେ ଫରେଷ୍ଟ  ବିଟ ହାଉସ ପୋଡିବାଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଫରେଷ୍ଟ ବୋଟ ପୋଡି ଓ ରାସ୍ତାରୋକ କରିଥିଲେ । ସୁନ୍ଦରୀର ଓ କାହ୍ନା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ହୋଇଥିବା ନେଇ କିଛିଦିନ ହେଲା ଖବର ଆସୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏହାର ସତ୍ୟାସତ୍ୟ ଜଣାପଡିବା ପୂର୍ବରୁ ଆଜି ସୁନ୍ଦରୀକୁ ଧରାଯାଇଛି । ସୁନ୍ଦରୀକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ବାନ୍ଧବଗଡରୁ ଏକ ବିଶେଷଜ୍ଞଦଳ ଆସି ସାତକୋଶିଆରେ ଡେରା ପକାଇଥିଲେ ।

   Related Posts