AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡା:୮ ଦିନ ପରେ ବି ନବ ଦାସଙ୍କ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସର ହାତ ଖାଲି
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୭.୮ର ତ୍ରୀବତା ରେକର୍ଡ
  • ||

ସାଉଦିରେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ: ଭାରତ ଏବଂ GCCର ସମ୍ପର୍କ ହେଉଛି ମଜଭୁତ, ଦୁଇ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୁଝାମାଣ ସ୍ୱାକ୍ଷର

11/09/2022 at 6:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସାଉଦି ଆରବ ଗସ୍ତରେ ପହଞ୍ଚି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କର ଗଲ୍ଫ କର୍ପୋରେସନ କାଉନସିଲର ମହାସଚିବଙ୍କ ସହ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି । ଜିସିସିର ମହାସଚିବ ନାୟେଫ ଫଲାହ ମୁବାରକ ଅଲ-ହଜରଫଙ୍କ ସହ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଏହାସହ ଭାରତ ଏବଂ ଜିସିସିର ଅନ୍ୟ ଛଅ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ଉପରେ ହସ୍ତାକ୍ଷର ହୋଇଛି । ଏହି ଅବସରରେ ଦୁଇ ପକ୍ଷ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ବିଚାର-ବିମର୍ଶ କରିଛନ୍ତି।  

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟଶଙ୍କର ଶନିବାର ନିଜର ତିନି ଦିନିଆ ସାଉଦୀ ଆରବ ଯାତ୍ରାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଏହା ଜୟଶଙ୍କର ପ୍ରଥମ ସାଉଦି ଗସ୍ତ।

ବୈଠକର ସୂଚନା ଦେଇ ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି, ଜିସିସିର ମହାସଚିବଙ୍କ ସହ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ହୋଇଛି । ଏହି ସମୟରେ ଦୁଇ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପରାମର୍ଶ ତନ୍ତ୍ର ଉପରେ ବୁଝାମାଣ ସ୍ୱାକ୍ଷର ହୋଇଛି । ଏହାସହ ବର୍ତ୍ତମାନର କ୍ଷେତ୍ରୀୟ ଏବଂ ବୈଶ୍ୱିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ-ଜିସିସି ସହଯୋଗର ପ୍ରାସଙ୍ଗିକତା ଉପରେ ବିଚାରର ଆଦାନ-ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଜିସିସି ଏକ କ୍ଷେତ୍ରୀୟ, ଅନ୍ତର ସରକାରୀ, ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସଂଘ । ଏଥିରେ ବାହରୀନ, କୁଏତ, ଓମାନ, କତର, ସାଉଦୀ ଆରବ ଏବଂ ୟୁଏଇ ସାମିଲ ଅଛି।

ମୋଦୀ ସରକାରରେ ଭାରତ ଏବଂ ଜିସିସି ମଧ୍ୟରେ ଲଗାତାର ଆର୍ଥିକ ସମ୍ପର୍କ ମଜଭୁତ ହୋଇଛି। ଏହା ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଭାରତ ତେଲ ଆମଦାନୀ ବୃଦ୍ଧି। ୨୦୨୦-୨୧ରେ ଜିସିସି ଭାରତକୁ ରପ୍ତାନୀ ୨୮.୦୬ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଥିଲା।

   Related Posts