AKK 2023
MONGINIS 728X90
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
MONGINIS 728X90
Showcase2022
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଲବାଣୀ:୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ଚଢାଉ, ଦେଢ଼ କ୍ୱିଣ୍ଟାଲରୁ ଅଧିକ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା: ନବଦାସ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋପାଳର ହେବ ନାର୍କୋ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ବୋମାମାଡ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର: ମହୁମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ୧୫ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଦୌଡିଲେ ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ଅମିତ୍ ଶାହା, ବୁଥ ସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କମୁଛି ଶୀତ, ବଢୁଛି ତାତି: ଟ୍ୱିନସିଟିରେ ପାରଦ ଉପରମୁହାଁ
  • ||

ବାରବାଟି ଫୁଟବଲ୍ ଚାମ୍ପିୟନ୍‌ସିପ୍‌କୁ ପ୍ରଂଶସା କଲେ ବାଇଚୁଙ୍ଗ ଭୂତିଆ, କହିଲେ ଏହା ପ୍ରତିଭାମାନ ଆଦିବାସୀ ଫୁଟବଲରଙ୍କୁ ପରିଚୟ ଦେବ

5/03/2020 at 7:10 PM

କଟକ ୦୫।୦୩: ଫୁଟବଲ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଜନଜାତିର ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟସ୍ରୋତରେ ସାମିଲ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରୟାସ । ବାରବାଟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି ଫୁଟବଲ ଚାମ୍ପିୟନସିପ୍‌ । ଏପରି ଫୁଟବଲ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଲୋକଲୋଚନକୁ ଆସିପାରୁନଥିବା ଅନେକ ପ୍ରତିଭାବାନ ଆଦିବାସୀ ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚାଇ ପାରିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖ୍ୟାତି ସମ୍ପନ୍ନ ଫୁଟବଲ ତାରକା ବାଇଚୁଙ୍ଗ ଭୂତିଆ।

ସେହିଭଳି ପ୍ରତିଭାବାନ ଆଦିବାସୀ ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ଆଗକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଆଦିବାସୀ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଓ ଫୁଟବଲ ଆସୋସିଏସନ ଅଫ୍ ଓଡିଶା ବା ଫାଓ ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ପତ୍ର ସ୍ବାକ୍ଷରିତ ହେବ ବୋଲି ଫାଓ ସମ୍ପାଦକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ପାରମ୍ପରିକ ନାଚଗୀତ ଆଦିବାସୀ ସଂସ୍କୃତର ଏକ ଝଲକ । ଆଉ ଏଭଳି ନାଚଗୀତ ସହ ବାରବାଟୀ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି ଆଦିବାସୀ ଫୁଟବଲ ଚାମ୍ପିୟନସିପ୍‌ । ଆଦିବାସୀ ମାନଙ୍କୁ ସମାଜର ଆଗଧାଡିକୁ ଆଣିବାକୁ  ପ୍ରୟାସ କରିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ରାଜ୍ୟର ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଆଦିବାସୀ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା ସୋସିଆଲ ଡେପଲଭମେଣ୍ଟ କାଉନସିଲ ଫୁଟଵଲ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍  । ଏହି ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚରେ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ବର୍ଗରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ହୋଇଛି। ଏପରି ଆୟୋଜନ ନୂଆ ପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରକୁ ଆଣିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ଫୁଟବଲ ଫାଇନାଲରେ ଅତିଥି ଭାବେ ଭାଗ ନେଇଥିବା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଫୁଟବଲ ତାରକା ବାଇଚୁଙ୍ଗ ଭୂତିଆ କହିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ପ୍ରତିଭାବାନ୍ ଆଦିବାସୀ ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ଆଗକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି ବୋଲି ଫାଓ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଫୁଟବଲ ଚାମ୍ପିୟନସିପ୍‌ର ଉଦଯାପନୀ ଉତ୍ସବରେ ବିଜୟୀ ଦଳକୁ ପୁରସ୍କୃତ କରିଥିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ସେହିପରି ବାରବାଟୀ ରେ ଚାଲିଥିବା ଆଦିବାସୀ ନୃତ୍ୟ ଓ ସଙ୍ଗୀତ ଉତ୍ସବ ‘ଡଙ୍ଗର ନାଚ’ ମଧ୍ୟ ଉଦଯାପିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର ପାରମ୍ପାରିକ ଆଦିବାସୀ ନାଚ ଗୀତ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ବାରବାଟୀ ରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଉତ୍ସବରେ କ୍ରୀଡାମନ୍ତ୍ରୀ,ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଆଦିବାସୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

   Related Posts