vridhi excotica
ori homes
vridhi excotica
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବ ୟୁକ୍ରେନରେ ଋଷର ଘନଘନ ଆକ୍ରମଣ, ଲୁହାଂସ୍କକୁ କବଜା କଲା ପୁଟିନ ସେନା
  • ||
  • ସେୟାର ବଜାରରେ ଉତ୍ସାହ : ଆରମ୍ଭରୁ ସବୁଜ ରଙ୍ଗରେ ଖୋଲିଲା ସେନସେକ୍ସ ଓ ନିଫ୍ଟି
  • ||
  • ‘ଶିବସେନାକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଚି ବିଜେପି’ : ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଉଦ୍ଧବ
  • ||
  • କାହିଁକି ମ୍ୟାଚରେ ପଛେଇଗଲା ଭାରତ ? କାରଣ କହିଲେ ବ୍ୟାଟିଂ କୋଚ୍
  • ||
  • ଭୂମିକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଆଣ୍ଡାମାନ-ନିକୋବର, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତୀବ୍ରତା ୫.୦
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଅଧିକ ଭିଜିବ ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲା
  • ||
  • ବୁମରାହଙ୍କ ପଡିଆ ଛାଡିବା ଟିମ୍‌କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଦୁଇଟି ରିଭ୍ୟୁ ବରବାଦ କଲେ ପନ୍ତ
  • ||

କମୁଛି ବୈତରଣୀ ତଥାପି ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ଜଳ : ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଜିରୋରେ News7 ଟିମ

8/09/2018 at 12:58 PM

ଭଦ୍ରକ ୮/୯ : କମୁଛି ବୈତରଣୀର ଜଳସ୍ତର । ତଥାପି ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳସ୍ତର । ଭଦ୍ରକ ଆଖୁଆପଦାରେ ବୈତରଣୀର ଜଳସ୍ତର ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି । ଜଳସ୍ତର ବିପଦ ସଂକେତ ୧୮.୪୪ ମିଟରର ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି । ପୂର୍ବରୁ ୧୮.୪୪ ମିଟର ଥିଲା । ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଗୁହାଳପାଳ, ଇଟ୍ଟାପାଳ, କଟସାହି, କାଶିମପୁର, ଲୁଣିଆ ଅଞ୍ଚଳର କିଛି ଗାଁ ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ ବିଛିନ୍ନ ହୋଇଯାଇଛି । ଗାଁ ରାସ୍ତାରେ ଆଣ୍ଠୁଏ ଉଚ୍ଚର ପାଣି ଜମି ରହିଥିବା ବେଳେ ଚାଷ ଜମିରେ ପାଣି ମାଡିଯାଇଛି । ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ସବୁ ସ୍କୁଲ କଲେଜ ବନ୍ଦ ରହିଛି । ସେହିପରି ସାଳନ୍ଦି ଓ ନାଳିଆ ନଦୀର ପାଣି ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଧାମନଗର ବ୍ଲକ ଲୁଣିଆ, ଖପରପଦା, ବିଲଣା ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଣି ଘେରରେ ଅଛନ୍ତି ଲୋକେ । ଏହା ସହ ଶହ ଶହ ଏକର ଚାଷ ଜମିରେ ପାଣିରେ ବୁଡି ରହିଛି । ସେହିପରି ସରତା ପୋଲ ଉପରେ ୫ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି । ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀରୁ ଯାଜପୁର ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି । ପାଖାପାଖି ପ୍ରାୟ ୩୨ହଜାର ଲୋକେ ବନ୍ୟାରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।
ଜିଲ୍ଲାରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯେ।ଗୁଁ ସୃଷ୍ଟି ହେ।ଇଛି ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି । ଆଖୁଆପଦାରେ ବୈତରଣୀର ଜଳସ୍ତର ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ । ବିପଦ ସଂକେତ ୧୭.୮୩ ମିଟର ଥିବାବେଳେ ଏବେ ଜଳସ୍ତର ୧୮.୪୮ ମିଟରରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି । ଜଳସ୍ତର ବଢ଼ିବା ଯେ।ଗୁଁ ଧାମନଗର, ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ, ଷୋଳମପୁର, ମାଳଦା, ନପଙ୍ଗ, ରହଣିଆ , ବାଲିପୋଖରୀ,କୁରିଗାଁ ,ଝୁଟୁନା ,ବନ୍ଧାଳମଡ଼ିଆଳି ଅଞ୍ଚଳରେ ବନ୍ୟା ଜଳ ପଶିଛି । ଫଳରେ ପାଣି ଘେରରେ ଅଛନ୍ତି ଅଞ୍ଚଳବାସୀ । ଚାଷ ଜମିରେ ପାଣି ଭରି ରହିଛି । ସେହିପରି ସରତା ପୋଲ ଉପରେ ୫ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି । ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀରୁ ଯାଜପୁର ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି । ପାଖାପାଖି ପ୍ରାୟ ୩୨ହଜାର ଲୋକେ ବନ୍ୟାରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts