suno sunao
Hari omm 2
hari om films
suno sunao new
HARI-OMM_728X90_B
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁରୈନାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଏୟାରଫୋର୍ସର ସୁଖୋଇ-୩୦ ଓ ମିରାଜ୍-୨୦୦୦ ଫାଇଟର ଜେଟ୍ କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଜେରୁଜେଲମ୍‌ରେ ପ୍ରାର୍ଥନାସ୍ଥଳରେ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା, ଗୁଳିମାଡ଼ରେ ୮ମୃତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ବୋଲେରୋ ଓ ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୩ ମୃତ ଗୁରୁତର
  • ||

ଧନୁଆ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି, ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଚାଷ ଜମିରେ ଚାଲୁଛି ଅଣ୍ଟାଏ ଅଣ୍ଟାଏ ବନ୍ୟାଜଳ

16/08/2022 at 10:40 AM

ବାଲିପାଟଣା : ରାଜଧାନୀ ଉପକଣ୍ଠର ସମସ୍ତ ନଦୀରେ ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରଭାବିତ ହେବା ସହ ନଦୀ ଜଳସ୍ତର ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ବାଲିଅନ୍ତାରେ ପ୍ରବାହିତ କୁଆଖାଇ ନଦୀ, ବାଲିଅନ୍ତା-ବାଲିପାଟଣାରେ ପ୍ରବାହିତ ଭାର୍ଗବୀ, ବାଲିପାଟଣାରେ ପ୍ରବାହିତ କୁଶଭଦ୍ରା ନଦୀ ବେଳକୁ ବେଳ ଫୁଲିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ବାଲିପାଟଣା ଅଚ୍ୟୁତପୁର କାଜରେ ଭାର୍ଗବୀ ନଦୀ ଜଳ ନିଷ୍କାସିତ ହେବା ଯୋଗୁଁ ଧନୁଆରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଛି ।  ଧନୁଆରେ ବନ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ବାଲିପାଟଣାର ୫ଟି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରାମ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଚାଷ ଜମିରେ ଅଣ୍ଟାଏ ଲେଖାଏଁ ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି । ଗରିଆ, ରାଜସ, କୃଷ୍ଣପୁର, ଟିଙ୍କିପଡା, ଇନ୍ଦୋଳକୁଶିଆରୀ, ଦରଡା, ଦନାପଡ଼ା ଆଦି ଗ୍ରାମରେ ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ଫଳରେ ଲୋକେ ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛି ।

ଧନୁଆ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା ଆସିବା ଯୋଗୁଁ ବାଲିପାଟଣା ବ୍ଲକ୍‌ର ୫ଟି ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନିକ ସ୍ତରରେ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି । ଭୁବନେଶ୍ଵର ଉପ-ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଦେବବ୍ରତ ସାହୁ, ତହସିଲଦାର ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ନବାଟି ଗ୍ରାମର ପହଞ୍ଚି ସ୍ଥିତି ପରଖିଛନ୍ତି । ବନ୍ୟାଜଳ ଘେରରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୁଝିବା ସହ ଶୁଖିଲା ଖାଦ୍ୟ, ଗୋ-ଖାଦ୍ୟ, ପିଇବା ପାଣି ଏବଂ ଜରୁରୀ ଔଷଧ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts