oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭିଜିବ ପାର୍ବଣ, ନବମୀ ଓ ଦଶମୀରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି: ପାଟପୁର ଥାନାରେ ୧୩୨୫ କିଲୋର ଜବତ ଗଞ୍ଜେଇ ପୋଡିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • UNSCରେ ରୁଷ୍‌ ବିରୋଧରେ ନିନ୍ଦା ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଣିଥିଲା ଆମେରିକା, ଭୋଟିଂରୁ ବିରତ ରହିଲା ଭାରତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ 5G ମୋବାଇଲ ସେବା, ପ୍ରଗତି ମଇଦାନରେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାରେ ମହାନଦୀ ଜଳସ୍ତର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ସଙ୍ଗୀନ

15/08/2022 at 1:00 PM

ବୌଦ୍ଧ ୧୫: ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ହରଭଙ୍ଗାରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଓ ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରରୁ ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ମହାନଦୀରେ ଜଳସ୍ତର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ମହାନଦୀ ଜଳସ୍ତର ସତର୍କ ସଂକେତ ୮୬.୮୦ ଓ ବିପଦ ସଂକେତ ୮୭.୮୦ ରହିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଳସ୍ତର ୮୮.୫୦ ମିଟର ହୋଇଛି । ଫଳରେ ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଅତି ଜଟିଳ ହେବା ସହ ବିପଦ ମୁହାଁ ହୋଇଛି ।

ଜଗନ୍ନାଥ ସଡ଼କର କୃଷ୍ଣମୋହନପୁର ସେତୁ, ସାମ୍ପଚ ସେତୁ, ସାକୁସିଙ୍ଗା, ଉଁଆଲ ଆଦି ସ୍ଥାନର ସେତୁ ଉପରେ ୧୦ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବା ବେଳେ ହରଭଙ୍ଗା-ବୌଦ୍ଧ ଲଗାତାର ଭାବେ ଦୁଇ ଦିନ ହେବ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି । ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକର ତେନ୍ତୁଳିପଦର ଗାଁକୁ ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ଫଳରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଆତଙ୍କିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛନ୍ତି । ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଘର ଚାରିପଟେ ପାଣି ରହିଥିବା ବେଳେ ନଦୀକୂଳିଆ ୧୦ଟି ଗ୍ରାମ ବନ୍ୟାପାଣି ଘେରରେ ରହିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ତେବେ ୪୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଗାଁକୁ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି । ସେହିଭଳି ହଜାର ହଜାର ହେକ୍ଟର ଚାଷ ଜମି ଉପରେ ବନ୍ୟାପାଣି ପସି ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି ।

ଅନ୍ୟପଟେ ପ୍ରଶାସନ ତରଫରୁ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି । ସେପଟେ ବୌଦ୍ଧ ସହରରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ବେହାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ସହରରେ ଇରିଗେସନ କଲୋନୀ, ମାଳିସାହି, ରେଭେନ୍ୟୁ କଲୋନୀ ତଥା ଜିଲ୍ଲା ଏସପିଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିସରରେ ମଧ୍ୟ ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ତେବେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଡ଼ାକବାଜି ଯନ୍ତ୍ର ଦ୍ବାରା ଲୋକଙ୍କୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଦେବା ସହିତ କିଛି କିଛି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦେଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

   Related Posts