Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅବପାତର ରୂପ ନେଲା ଲଘୁଚାପ, ସୋମବାରଠୁ କମିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମୋର ଆନ୍ତରିକ ଶୁଭେଚ୍ଛା, ପ୍ରତିଟି ଭାରତୀୟ ପାଇଁ ଗୌରବର ମୁହୂର୍ତ୍ତ
  • ||
  • ‘ଦୁନିଆରେ ହଜାରେ ବାଘ, କିନ୍ତୁ ଦ୍ରାବିଡ…’ : ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ନେଇ ଟେଲରଙ୍କ ବଡ ବୟାନ
  • ||

ଆସନ୍ତା ୧ ତାରିଖରୁ ମହଙ୍ଗା ହେବ ବିମାନ ଟିକେଟ୍

20/08/2020 at 4:36 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦/୦୮ : ଯଦି ଆପଣ ବିମାନରେ ଯାତ୍ରା କରିଥିବେ କିମ୍ବା ଜାରି ରଖିବେ, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ | କାରଣ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କଠାରୁ ସଂଗୃହୀତ ସୁରକ୍ଷା ଶୁଳ୍କ (ବିମାନ ସୁରକ୍ଷା ଦେୟ) ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଏଥର ସରକାର ବିମାନ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିମାନ ସୁରକ୍ଷା ଶୁଳ୍କ ୧୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିମାନ ଯାତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷା ଶୁଳ୍କ ୧୬୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ ତାରିଖରୁ ଜାରି ହେବାକୁ ଥିବା ବିମାନ ଟିକେଟ୍ ଉପରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ |

ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ସୁରକ୍ଷା ଖର୍ଚ୍ଚର ମୂଲ୍ୟ ପୁରା କରିବା ପାଇଁ ବିମାନ ସୁରକ୍ଷା ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି | ଏହି କାରଣରୁ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ମହଙ୍ଗା ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଦେଶର ୬୧ଟି ବିମାନବନ୍ଦରରେ CISF ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଏ | କରୋନା ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଫୁଟ୍ଫୁଲ୍ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସିଆଇଏସଏଫ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ପିପିଇ କିଟ, ମାସ୍କ, ଗ୍ଲୋଭସ୍ ଭଳି ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି, ଯାହା ସୁରକ୍ଷା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି |

ବିମାନ ଚଳାଚଳ ସୁରକ୍ଷା ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି ସମ୍ପର୍କରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୩ ତାରିଖରେ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ବିମାନ ନିୟମ ୧୯୩୭ ରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କ୍ଷମତା ବ୍ୟବହାର କରି ବିମାନ ଚଳାଚଳ ସୁରକ୍ଷା ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧିକୁ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି।

୨୦୧୯ ମସିହାରେ ସରକାର ବିମାନ ସୁରକ୍ଷା ଶୁଳ୍କ ୨୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରି ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ୧୫୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ବିମାନବନ୍ଦର ଅପରେଟରମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଅନେକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବା ୧୩୦ ଟଙ୍କା ବିମାନ ଚଳାଚଳ ସୁରକ୍ଷା ଫି ସିଆଇଏସଏଫ ନିୟୋଜନ ଖର୍ଚ୍ଚ ପୂରଣ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ। ସେହିଭଳି ଘରୋଇ ବିମାନରୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ଶୁଳ୍କ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି |

   Related Posts