scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଓକିଲ ଆନ୍ଦୋଳନ ଯୋଗୁଁ ବେଲ୍ ନାହିଁ : ମାସ ମାସ ଧରି ଜେଲରେ ସଢୁଛନ୍ତି ଶହ ଶହ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ, ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ପରିବାର

27/10/2018 at 7:19 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୭|୧୦: ଓକିଲଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଯୋଗୁଁ  ରାଜ୍ୟରେ ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅଚଳାବସ୍ଥା । ଏହି ସ୍ଥିତି ଲାଗି ଅନେକ ପରିବାର ଏବେ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶାରେ । ଜେଲର ଚାରିକାନ୍ଥରେ ଅଟକି ଯାଇଛନ୍ତି ଅନେକ । ଓକିଲଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଆନ୍ଦୋଳନ କିଛି ଏମିତି ଦୁଃଖ ନେଇ ଆସିଛି ଭଦ୍ରକ, ବାଲେଶ୍ୱର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଲାଗି ମଧ୍ୟ ।

ବେଲ୍ ନାହିଁ । ମାସ ମାସ ଧରି ଜେଲରେ ସଢୁଛନ୍ତି ଶହ ଶହ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ । ଗଲା ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଗହୀରମଥା ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରୁ ୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ନିଷେଧ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି ଏମାନଙ୍କ ନାଁରେ । ହେଲେ ଏଥିଲାଗି କିନ୍ତୁ ଜାମିନ ଲାଗି ଆବେଦନ କରିପାରୁ ନାହାନ୍ତି ଏହି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ। ହାଇକୋର୍ଟ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସମର୍ଥନରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା କୋର୍ଟକଚେରୀ ବି ବନ୍ଦ । ପ୍ରତିଦିନି ମାଛ ମାରିଲେ ଘର ଚଳୁଥିବା ଏହି ପରିବାରଙ୍କ ଦୁଃଖ ଏବେ କହିଲେ ନ ସରେ । ଆଉ ସେମାନଙ୍କ ଦୁଃଖ ନେଇ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗର ବଡ଼ ବଡ଼ ବାବୁଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ସଂଘ । ହେଲେ ବିଭାଗ ବି କୋର୍ଟ ବନ୍ଦ ଥିବାରୁ ନିଜର ଅସହାୟତା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛି ।

ସେପଟେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀ ଲାଗି ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗକୁ ଦାୟୀ କରିଛି ସଂଘ । ଜଳପଥରେ ନିଷେଧାଞ୍ଚଳ ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ ଡିମାର୍କେସନ କରାଯାଇ ନ ଥିବା ସଂଘ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି । ଫଳରେ ଅଜାଣତରେ ଅନେକ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ସଂଘ କହିଛି । ବିଭାଗ ଏ ଦିଗରେ ଉଚିତ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଦାବି ହୋଇଛି । ଏହା ସହ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ପରିବାରର ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଲାଗି ଓକିଲମାନେ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ଓହରିବାକୁ ସଂଘ ନିବେଦନ କରିଛି ।

ଓକିଲଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଲାଗି ମାସ ମାସ ଧରି ରାଜ୍ୟରେ ଅଚଳ ହୋଇ ଯାଇଛି ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଆଇନର ଦୋଛକିରେ ଜେଲର ଚାରିକାନ୍ଥରେ ଅଟକି ଯାଇଥିବା ମଣିଷର ବାହାରକୁ ବାହାରିବା ବାଟ ବି ବନ୍ଦ ହୋଇ ଯାଇଛି ।

   Related Posts