scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଆକାଶରୁ ହେଲା ମାଛ ବର୍ଷା : ହ୍ରଦରେ ପଡିଲେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟକ କ୍ୟାଟ୍ ଫିସ୍, ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

13/07/2021 at 1:15 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩/୦୭: ମାଛବର୍ଷା । ଆକାଶରୁ ଖସିଲେ ହଜାର ହଜାର ମାଛ । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିଲେ ବି ସତ । ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଲା ଯେ, ମାଛ ଗୁଡିକ ମାଟିରେ ନୁହେଁ ସିଧାସଳଖ ହ୍ରଦରେ ପଡିଛନ୍ତି । ୯୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ମାଛ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି ମଧ୍ୟ । ଏପରି ଘଟଣା ଘଟିଛି ଆମେରିକାର ଉତାହ ରାଜ୍ୟରେ । 

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏପରି ଏକ ପରମ୍ପରା ଉତାହରେ ଅନେକ ଦଶନ୍ଧୀ ଧରି ଚାଲି ଆସିଛି । ଏଠାରେ ଏକ ବିମାନ ଜରିଆରେ ମାଛ ଗୁଡିକୁ ଆକାଶରୁ ତଳେ ପକାଯାଏ । ସିଧାସଳଖ ହ୍ରଦରେ ପଡୁଥିବା ମାଛ ଗୁଡିକ ଜୀବିତ ରହିଥାନ୍ତି  । ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ମାଛ ହ୍ରଦରେ ହିଁ ପଡିଥାନ୍ତି । ଉତାହ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଡିଭିଜନ୍ ଏହି ମାଛବର୍ଷାର ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଛି । ଯାହାର ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଖୁବ୍ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି ।

ଆକାଶରେ ଉଡି ହ୍ରଦରେ ପଡିଥାନ୍ତି ମାଛ

ଉତାହର ଏକ ହ୍ରଦରେ ଜଳଜୀବଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆକାଶ ମାର୍ଗରୁ ଏପରି ଭାବେ ମାଛବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏପରି କରାଯାଏ । କମ୍ ଉଚ୍ଚତାରେ ଉଡୁଥିବା ବିମାନ ଜରିଆରେ ୩୫ ହଜାର ମାଛଙ୍କୁ ହ୍ରଦରେ ପକାଯାଏ । ଏଥିରେ କ୍ୟାଟ୍ ପିସ୍ ଓ ଅନ୍ୟ ପ୍ରଜାତିର ମାଛ ରହିଥାନ୍ତି । ଅଳ୍ପ ଉଚ୍ଚତାରେ ଥିବା ବେଳେ ହିଁ ବିମାନର ଗେଟ୍ ଖୋଲାଯାଏ । ଯେପରି ମାଛଗୁଡିକ ମରିବେ ନାହିଁ ।

୧୯୫୦ରୁ ଜାରି ରହିଛି ଏହି ପରମ୍ପରା

ଫେସବୁକରେ ଏହି ଭିଡିଓକୁ ସେୟାର କରି ପରିବେଶ ସଂରକ୍ଷଣ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ହ୍ରଦଟି ଯେଉଁଠି ଅଛି ସେଠାକୁ କୌଣସି ଗାଡି ଯାଇପାରେ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଯାଆଁଳ ଛାଡିବା ପାଇଁ ବିମାନର ସାହାଯ୍ୟ ନିଆଯାଉଛି । ୫୦ ବର୍ଷ ହେଲା ଏପରି ଚାଲୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

   Related Posts