vridhi excotica
ori homes
vridhi excotica
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୂର୍ବ ୟୁକ୍ରେନରେ ଋଷର ଘନଘନ ଆକ୍ରମଣ, ଲୁହାଂସ୍କକୁ କବଜା କଲା ପୁଟିନ ସେନା
  • ||
  • ସେୟାର ବଜାରରେ ଉତ୍ସାହ : ଆରମ୍ଭରୁ ସବୁଜ ରଙ୍ଗରେ ଖୋଲିଲା ସେନସେକ୍ସ ଓ ନିଫ୍ଟି
  • ||
  • ‘ଶିବସେନାକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଚି ବିଜେପି’ : ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଉଦ୍ଧବ
  • ||
  • କାହିଁକି ମ୍ୟାଚରେ ପଛେଇଗଲା ଭାରତ ? କାରଣ କହିଲେ ବ୍ୟାଟିଂ କୋଚ୍
  • ||
  • ଭୂମିକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଆଣ୍ଡାମାନ-ନିକୋବର, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ତୀବ୍ରତା ୫.୦
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଅଧିକ ଭିଜିବ ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲା
  • ||
  • ବୁମରାହଙ୍କ ପଡିଆ ଛାଡିବା ଟିମ୍‌କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଦୁଇଟି ରିଭ୍ୟୁ ବରବାଦ କଲେ ପନ୍ତ
  • ||

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମଣିଷର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଏଚଆଇଭିକୁ ହରାଇଲା

1/09/2020 at 3:58 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୧/୦୯ : ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏଚଆଇଭି ବିନା ଚିକିତ୍ସାରେ ଠିକ୍ ହୋଇଛି। ମଣିଷ ଶରୀରର ଇମ୍ୟୁନିଟି ସିଷ୍ଟମ ବା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସକୁ ପୂରା ଠିକ୍ କରିଛି। ଏଚଆଇଭିର ଚିିତ୍ସା ସମ୍ଭବପର ନ ଥିବା ବେଳେ ଏ ଘଟଣା ପୃଥିବୀର ସମସ୍ତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ତେବେ ଏହି ରୋଗ ଯାହାକୁ ଥରେ ହୁଏ ସମ୍ପୃକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସାରା ଜୀବନ ଔଷଧ ଖାଇବାକୁ ପଡେ।


ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଣିଷ ଶରୀରରେ ଦୁଇଥର ବୋନ୍ ମ୍ୟାରୋ ଟ୍ରାନ୍ସପ୍ଲାଣ୍ଟ କରାଯିବାରୁ ଏଚଆଇଭି ଭାଇରସ୍ ଶରୀରରେ ତୀବ୍ର ଭାବେ କମ୍ ହୋଇଥିଲା। ଏ କେସ୍ ସାମ୍ନାକୁ ଅାସିବା ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଶରୀରରେ ୧.୫ ବିଲିଅନ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୫୦ କୋଟି କୋଶିକାର ଯାଞ୍ଚ କଲେ। ଏ ରୋଗୀର ନାମ ଦିଆଯାଇଛି ଇସି୨। ଅଗଷ୍ଟ ୨୬ରେ ପ୍ରକାଶିତ ସାଇନ୍ସ ମାଗାଜିନ୍ ନେଚର୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ , ରୋଗୀର ଶରୀରରେ ଏଚଆଇଭିର ସକ୍ରିୟ ଭାଇରସ୍ ନାହିଁ। ଏହାର ଅର୍ଥ ରୋଗୀ ଏଚଆଇଭିରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଲା ଓ ଆପେ ଆପେ ଭଲ ହୋଇଗଲା।


ଇସି୧ ନାଁରେ ଆଉ ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କର ୧୦୦ କୋଟି କୋଶିକାର ପରୀକ୍ଷା କରାଗଲା । ତାଙ୍କ ଶରୀରରୁ ମିଳିଲା କେବଳ ଗୋଟିଏ ସକ୍ରିୟ ଭାଇରସ୍। ମାତ୍ର ତାହା ବି ଜେନେଟିକାଲି ନିଷ୍କ୍ରିୟ। ଅର୍ଥାତ୍ ଏ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଜେନେଟିକ୍ ଏମିତି ହୋଇଥିବାରୁ ଦୁହେଁ ଏଚଆଇଭି ସକ୍ରିୟତାକୁ ଶେଷ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି।


ଏତେ ସବୁ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦୁହିଁଙ୍କ ନାଁ ଏଲିଟ୍ କଣ୍ଟେ୍ାଲ୍ (ଇସି) ରଖିଛି । ଇସିର ଅର୍ଥ ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କ ଶରୀରରେ ଏଚଆଇଭି ଅଛି ବିନା କୌଣସି ଚିକିତ୍ସା ବା ଔଷଧରେ ଭଲ ହୁଏ। ତେବେ ଏହା କିଛି ମାସକର କି ବର୍ଷକର ଘଟଣା ନୁହେଁ । ଏହା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା ଇମ୍ୟୁନ ସିଷ୍ଟମ। ପୃଥିବୀରେ ୩.୫୦କୋଟି ଲୋକ ଏଚଆଇଭିରେ ସଂକ୍ରମିତ। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୯.୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଏମିତି ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଆଣ୍ଟି ରେଟ୍ରୋଭାଇରାଲ୍ ବା ଏଚଆଇଭି ଔଷଧ ଦିଆଯାଉଛି।

   Related Posts