oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ : ଶାଶୂ ଘର ଛାଡିଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ବର୍ଷା ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀ, ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ଘର ଛାଡିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୩୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ମୁମ୍ଵାଇ : ଠକେଇର ଶିକାର ହେଲେ ଅନ୍ନୁ କପୁର, KYC ଅପଡେଟ୍ ବାହାନାରେ ଲୁଟି ନେଲେ ୪.୩୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ହେଉଥିଲା ଚାଲାଣ, ଚେକିଂ ବେଳେ କାର୍‌ରୁ ବାହାରିଲା ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ବାର୍‌ରେ ରେଡ୍‌, କଟକଣା ପରେ ବି ମାନୁନଥିଲେ ମାଲିକ
  • ||
  • ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ : ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଖେଳ ପଡ଼ିଆ; ଫୁଟବଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଦଙ୍ଗା, ୧୨୭ ମୃତ, ଏକାଧିକ ଆହତ
  • ||

ତେଲ ଦର ହ୍ରାସ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କଲେ ପି ଚିଦାମ୍ବରମ, ପୁଣି ନିଜ ଭୁଲ୍ ସ୍ଵୀକାର କଲେ  

22/05/2022 at 5:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ତେଲ ଉପରେ ଉତ୍ପାଦନ ଶୁଳ୍କ  ହ୍ରାସ ମାମଲାରେ କରିଥିବା ଟିପ୍ପଣୀକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପି ଚିଦାମ୍ବରମ। ରବିବାର ଚିଦାମ୍ବରମ ସ୍ଵୀକାର କରିଛନ୍ତି, ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଇନ୍ଧନ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ବିଷୟରେ ସେ ଯାହା କହିଛନ୍ତି ତାହା ଭୁଲ୍ ଥିଲା। ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ୍ ଉପରେ ଉତ୍ପାଦନ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସର ଅଧିସୂଚନା ମିଳି ଯାଇଛି। ମୁଁ ଗତକାଲି ଯାହା କହିଥିଲି, ସେଥିରେ ତଥ୍ୟ ଭୁଲ୍ ଅଛି। ଉତ୍ପାଦ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସର ପୂରା ଆର୍ଥିକ ବୋଝ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବହନ କରିବେ। ଏହା କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ଵାରା ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିବା ଟ୍ୟାକ୍ସ ଅଟେ । ଏଥିପାଇଁ ମୁଁ ନିଜର ତଥ୍ୟ ଠିକ୍ କରୁଛି ବୋଲି ଚିନ୍ଦାମ୍ବରମ କହିଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଶନିବାର କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି, ୟୁକ୍ରେନ ଏବଂ ରୁଷ ମଧ୍ୟରେ ଜାରି ଯୁଦ୍ଧ କାରଣରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଦେଶରେ ଇନ୍ଧନ ଦାମ ବଢିଛି। ଦରବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର  ପେଟ୍ରୋଲ ଲିଟର ପିଛା ୮ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଡିଜେଲ୍ ୬ ଟଙ୍କା ଉତ୍ପାଦନ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ଜନତାଙ୍କୁ ଆଶ୍ଵସ୍ତି ଦେବାପାଇଁ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ଭାଟ୍ କମାଇବାକୁ ଅପିଲ୍ କରାଯାଇଛି। ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଶେଷ କରି ସେହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ଅପିଲ୍ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ୨୦୨୧ ନଭେମ୍ବରରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପରେ ବି ନିଜ ରାଜ୍ୟରେ ଭାଟ୍ କମାଇନଥିଲେ।

ଏହା ଉପରେ ପି ଚିଦାମ୍ବରମ ଦାବି କରିଥିଲେ ଯେ, ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଆହ୍ଵାନ ବ୍ୟର୍ଥ। ଯେବେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଉତ୍ପାଦନ ଶୁଳ୍କରେ ୧ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରାଯାଏ, ସେଥିରୁ ୪୧ ପଇସା ରାଜ୍ୟର ହୋଇଥାଏ। ଏହାର ଅର୍ଥ କେନ୍ଦ୍ର ୫୯ ପଇସା ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ୪୧ ପଇସା ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଉପରେ ଅଙ୍ଗୁଳି ଉଠାନ୍ତୁ ନାହିଁ ବୋଲି ଚିଦାମ୍ବରମ କହିଥିଲେ। ବାସ୍ତବ ଟ୍ୟାକ୍ସ ହ୍ରାସ ତେବେ ହେବ ଯେବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ୍ ଉପରେ ଲାଗୁଥିବା ଉପକର କମ କରିବେ। ହେଲେ ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କ ବୁଝିବାରେ ଭୁଲ୍ ଥିଲା। ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ୍ ଉପରେ ଲାଗୁଥିବା ଉପ କରରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts