scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ବଳରେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସାଧନ, ନାସାର ମଙ୍ଗଳ ମିଶନ୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା

5/12/2023 at 12:25 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୦୫/୧୨: ନାସାର ମଙ୍ଗଳ ମିଶନ୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଆମେରିକୀୟ ମହାକାଶ ଏଜେନ୍ସି ନାସା (ନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ ଏରୋନଟିକ୍ସ ଆଣ୍ଡ ସ୍ପେସ୍‌ ଆଡ୍‌ମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍‌) ରେ କାମ କରିବାକୁ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥାନ୍ତି । ଜଣେ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ମଧ୍ୟ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ । କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଓ ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ବଳରେ ତାହା ସେ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି ।

ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ କାର୍ଯ୍ୟତର ପର୍ସିଭିୟରାନ୍ସ ରୋଭର୍‌ ପରିଚାଳନା କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ହେବାର ଗୌରବ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି ଡ. ଅକ୍ଷତା କ୍ରୀଷ୍ଣମୂର୍ତ୍ତି । ଏହା ନାସାର ଏକ ମିଶନ୍‌ ଯାହାକୁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରୁ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ପୃଥିବୀକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି । ଅକ୍ଷତା ନିଜର ପ୍ରେରଣାପ୍ରଦ ନାସା ଯାତ୍ରା ବିଷୟରେ ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ।

୧୩ ବର୍ଷ ତଳେ ନାସାରେ କାମ କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ନେଇ ଅକ୍ଷତା ଆମେରିକା ଆସିଥିଲେ । ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା- ପୃଥିବୀ ଓ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଜ୍ଞାନ ଓ ରୋବୋଟିକ୍‌ ଅନୁସନ୍ଧାନର ନେତୃତ୍ୱ ନେବା । ଅନେକ ଲୋକ ତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନର ମାର୍ଗରେ ବାଧକ ହେଲେ । କହିଲେ, ଭିସାରେ ଥିବା ଜଣେ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଅସମ୍ଭବ । ତେଣୁ ସେ ବିକଳ୍ପ ଯୋଜନା କରିବା ଉଚିତ୍‌ ଅଥବା ଏ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଉଚିତ୍‌ ।

କିନ୍ତୁ ଅକ୍ଷତା କାହା କଥା ଶୁଣିଲେ ନାହିଁ, ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିବାର ମାର୍ଗ ମିଳିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଲେ । ମାସାଚୁସେଟ୍‌ସ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି(ଏମ୍‌ଆଇଟି)ରେ ଏରୋନଟିକ୍ସ ଓ ଆଷ୍ଟ୍ରୋନଟିକ୍ସରେ ପିଏଚ୍‌ଡି କରିବା ପରେ ଅକ୍ଷତା ନାସାର ଜେଟ୍‌ ପ୍ରପଲସନ୍‌ ପ୍ରୟୋଗଶାଳାରେ ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଲେ ।

ଜେଟ୍‌ ପ୍ରପଲସନ୍‌ ଉଭୟ ଆମେରିକା ଓ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରେ । କିନ୍ତୁ ଏହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ନ ଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ଆହ୍ୱାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଛି । ଅକ୍ଷତା କହନ୍ତି ‘ମଙ୍ଗଳରେ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିବା ପର୍ସିଭିୟରାନ୍ସ ରୋଭର୍‌ ସମେତ ମୁଁ ଏବେ ଅନେକ କୁଲ୍‌ ସ୍ପେସ୍‌ ମିଶନ୍‌ରେ କାମ କରୁଛି । କୌଣସି ସ୍ୱପ୍ନ ବହୁତ ବଡ଼ କିମ୍ବା ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ନିଜ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖ । ମୁଁ କଥା ଦେଉଛି, ଯଦି ତୁମେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବ ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳରେ ନିଶ୍ଚୟ ପହଞ୍ଚିବ ।

ବଡ଼ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିବାକୁ ଏବଂ ନିଜର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବାକୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରେରିତ ଓ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ମୋର ଲକ୍ଷ୍ୟ ।’ ଅକ୍ଷତା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ନିଜର ପ୍ରେରଣାପ୍ରଦ ଯାତ୍ରା ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ପରଠୁ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲକ୍ଷ ୟୁଜର୍‌ ତାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟ୍‌ ଦେଖିସାରିଲେଣି । ତାଙ୍କ ଯାତ୍ରା ବାସ୍ତବରେ ଯୁବପିଢ଼ି ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ସ୍ରୋତ ବୋଲି ୟୁଜର୍‌ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts