AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରଲୋକରେ ପରଭେଜ୍ ମୁଶାରଫ୍, ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦୁବାଇରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଅବକାରୀ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗକୁ ସଫଳତା, ୨୪୦ କିଲୋ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ବଜେଟର କାହାଣୀ…କ’ଣ କହିଥିଲେ ତତ୍କାଳୀନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ, କେଉଁ ସ୍ଥିତିରେ ଥିଲା ଭାରତ ?

10/01/2023 at 10:26 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଆସନ୍ତା ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧ରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ । ଏହା ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଶେଷ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍ । ଏଥିରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆସନ୍ତା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଆୟ ଏବଂ ବ୍ୟୟ ବିଷୟରେ କହିବେ । ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିସାରିଛି । ପ୍ରତି ବଜେଟ୍ ସହ ଦେଶ ଆଗକୁ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ୧୯୪୭ ମସିହା ନଭେମ୍ୱର ୨୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଯାତ୍ରା ଆଗକୁ ବଢି ବଢି ଚାଲିଛି । ଭାରତର ପ୍ରଥମ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଜେଟ୍ ଏହି ଦିନ ଆଗତ କରାଯାଇଥିଲା । ତତ୍କାଳୀନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଆରକେ ଶାଣମୁଖମ ଚେଟ୍ଟୀ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ବଜେଟ୍ ଜରିଆରେ ସରକାରରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଭବିଷ୍ୟତର ରୋଡ୍ ମ୍ୟାପ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ଥିଲା ।

ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତର ପ୍ରଥମ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବଜେଟ୍ ଆଗତ କରିବାର ଶ୍ରେୟ ଶଣମୁଖମଙ୍କ ଚେଟ୍ଟୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି । ସ୍ୱାଧୀନତା ମିଳିବାର ପ୍ରାୟ ତିନି ମାସ ପରେ ୧୯୭୪ ନଭେମ୍ୱର ୨୬ରେ ଏହାକୁ ଆଗତ କରାଯାଇଥିଲା । ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରି ତତ୍କାଳୀନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ‘ମୁଁ ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ବଜେଟ୍ ଆଗତ କରିବା ପାଇଁ ଠିଆ ହୋଇଛି । ଏହାକୁ ଐତିହାସିକ ମୂହୂର୍ତ୍ତ କୁହାଯାଇପାରେ’। ସେହି ସମୟରେ ଏହି ବଜେଟ୍ ଆଗତ କରିବାକୁ ନେଇ ସେ ନିଜକୁ ଭାଗ୍ୟବାନ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ପରେ ସେ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଡିଓରେ ମଧ୍ୟରେ ଏହାକୁ ଶୁଣାଇଥିଲେ । ଏହି ବଜେଟ୍ ଅନେକ ଦିଗରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା । କାରଣ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାକିସ୍ତାନର ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅସ୍ତିତ୍ୱକୁ ଆସି ନଥିଲା । ୧୯୪୮ ଯାଏ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନର କରେନ୍ସି ସିଷ୍ଟମ ଏକ ରହିବ ବୋଲି ଦୁଇ ଦେଶ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ ।

ସ୍ୱାଧୀନତା ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ମାତ୍ର ୨.୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଥିଲା । ଏହା ଦୁନିଆର ଜିଡିପିର ତିନି ପ୍ରତିଶତରୁ ମଧ୍ୟ କମ ଥିଲା । ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦେଶର ଜିଡିପି ପ୍ରାୟ ୫୫ ଗୁଣା ବଢି ସାରିଛି । ଦୁନିଆର ଜିଡିପିରେ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତର ଭାଗିଦାରୀ ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରହିବା ନେଇ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ବଜେଟରେ ୧୭୧.୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ମୋଟ ରେଭେନ୍ୟୁର ଅନୁମାନ କରାଯାଇଥିଲା । ୧୯୭.୨୯ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଖର୍ଚ୍ଚ ନେଇ ଅନୁମାନ କରାଯାଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଆର୍ଥିକ ନିଅଣ୍ଟ ୨୬.୨୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଥିଲା । ପ୍ରାୟ ୯୨.୭୪ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବଜେଟ୍ ଡିଫେନ୍ସ ସର୍ଭିସ ପାଇଁ ଆବଣ୍ଟିତ କରାଯାଇଥିଲା ।   

   Related Posts