ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଉପରେ ଡ୍ରୋନ୍‌ ଉଡାଇବା ଘଟଣା : ଅପଲୋଡ ଭିଡିଓ ଡିଲିଟ୍‌ କଲେ ୟୁଟ୍ୟୁବର, ଆଉ ହାତଯୋଡି କ୍ଷମା ବି ମାଗିଲେ…
  • ||
  • ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ଗିରଫ ମାମଲା, ଇଡିକୁ ସବୁ ତଥ୍ୟ ଦେଲା କମିଶନରେଟ୍‌ ପୋଲିସ
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ଟ୍ୟାଙ୍କରରୁ ଗ୍ୟାସ୍‌ ଲିକ୍‌, ଯାତାୟତ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ
  • ||

କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ବଡ ଘୋଷଣା: ୫ଟି ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ୧୬,୭୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅତିରିକ୍ତ ଋଣ ମଞ୍ଜୁର

20/12/2020 at 5:46 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦/୧୨ : କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୁର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତିକ୍ରମେ ୫ ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ଅତିରିକ୍ତ ଋଣ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାର ଦିଆଯାଇଥିବା ବିବୃତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ତାମିଲନାଡୁ ଓ ତେଲେଙ୍ଗାନା ସମେତ ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ଅତିରିକ୍ତ ଋଣ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛି ।
ସରକାର ମେ ମାସରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନୀତିଗତ ସୁଧାରଗୁଡିକୁ କ୍ରିୟାନ୍ବୟନ ସର୍ତ୍ତ ସହ ଋଣ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମୋହର ମାରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ସହଜ ହେବାର ଏକ ସର୍ତ୍ତ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାରେ ସହଜ ସର୍ତ୍ତ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଆଧାର କରି ସେମାନଙ୍କୁ ମୋଟ ୧୬ ହଜାର ୭୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅତିରିକ୍ତ ଋଣ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଦିଆଯାଇଛି।
ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ଏବଂ ବଜେଟ୍ ପରିଚାଳନା ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦର ତିନି ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣକୁ ସୀମିତ କରିବାକୁ ପଡିବ । ମେ ମାସରେ କୋଭିଡ୍ -୧୯କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍କାରବାଦୀ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ସହିତ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ଋଣସୀମାକୁ ସାମଗ୍ରିକ ଭାବେ ୨ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।
ଏହି ସର୍ତ୍ତଗୁଡିକରେ ଏକ-ଦେଶ-ଏକ-ରେସନ କାର୍ଡ, ବ୍ୟବସାୟ କରିବାର ସହଜତା, ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି / ଜନସେବାରେ ସଂସ୍କାର ଏବଂ ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସୁଧାର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ସେମାନଙ୍କୁ ୧୫ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ସଂସ୍କାରଗୁଡିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

   Related Posts