scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଣିବେ ସିନେମା ପଲିସି, ଓଡିଆ ଭାଷାକୁ ଦିଆଯିବ ଗୁରୁତ୍ୱ

28/11/2023 at 2:52 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୮।୧୧ : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଣିବେ ସିନେମା ପଲିସି । ମାର୍ଚ୍ଚ ସୁଦ୍ଧା ଆସିବ ନୂଆ ପଲିସି । ସିନେମା ପଲିସିର କରାଯିବ ସରଳୀକରଣ । ଓଡିଆ ଭାଷାର ସିନେମାକୁ ଦିଆଯିବ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଶହ ପ୍ରଯୋଜକ ସଂଘ ଓ ବରିଷ୍ଠ କଳାକାରମାନଙ୍କୁ ନେଇ ବସିଥିବା ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଛି ।

ସେହିପରି ବନ୍ଦ ଥିବା ସିନେମା ହଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଓ ନୂଆ ହଲ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ ଯୋଗାଇବେ ସରକାର । ବନ୍ଦ ଥିବା ସିନେମା ହଲକୁ ପୁନଃ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ପାଇଁ ସହଯୋଗ ଦେବେ ସରକାର । ନୂଆ ସିନେମା ହଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଦେବେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ । ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ରାଶି ପାଇବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଯୋଜକଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଅନଲାଇନ ଵ୍ୟଵସ୍ଥା । ଏହାସହିତ  ୨୦୨୪ ମାର୍ଚ୍ଚ ପୂର୍ବରୁ ଆସିବ ନୂଆ ସିନେମା ପଲିସି । ୨୦୧୯  ପଲିସିର ହେବ ସରଳୀକରଣ  । ଓଡିଆ ଭାଷାର ସିନେମା ନିର୍ମାଣ  ପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ । ଯେଉଁମାନେ ଭଲ କାହାଣୀର ଓଡିଆ  ସିନେମା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ। ସେହି ପ୍ରଯୋଜକମାନଙ୍କୁ ସବସିଡି ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ।

ସେହିପରି  ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ସିଙ୍ଗଲ୍ ମଲ୍ଟିପ୍ଲେକ୍ସ  ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଦିଆଯିବ ଗୁରୁତ୍ୱ  । ଗାଁ ଗାଁରେ ମିଶନ୍ ଶକ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ସିନେମାର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରାଯିବ । ବିଗତ ତିନିରୁ ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଖାପାଖି ୪୦ରୁ ଅଧିକ ସିନେମା ହଲ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ସେଗୁଡିକୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଯିବ । ଯେଉଁମାନେ ନୂଆ ସିନେମା ହଲ୍ ନିର୍ମାଣ କରିବେ , ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବସିଡି ଦେବେ ସରକାର । ସିନେମା ପ୍ରଯୋଜକ, ଅଭିନେତା ଓ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲଚନା ପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି ଶିଳ୍ପ ସଚିବ ହେମନ୍ତ ଶର୍ମା ।

   Related Posts