scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଫିଫା ବିଶ୍ଵ କପ୍‌ ସେମି ଫାଇନାଲ୍ ଲାଇନ୍ ଅପ୍ ଚୂଡାନ୍ତ, ୧୪ରେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା- କ୍ରୋଏସିଆ ଏବଂ ୧୫ରେ ଫ୍ରାନସ୍- ମରକ୍କୋ ମୁକାବିଲା

11/12/2022 at 7:04 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ଫିଫା ବିଶ୍ଵ କପ୍‌ ସେମି ଫାଇନାଲ୍  ଲାଇନ୍ ଅପ୍ ଚୂଡାନ୍ତ ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମ ଆଫ୍ରିକୀୟ  ଦେଶ ଭାବେ ମରକ୍କୋ ସେମି ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚି ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ଲାଟିନ୍ ଆମେରିକୀୟ ଦେଶ ଓ ୨ଟି ଇଉରୋପୀୟ ଦେଶ ସେମି ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ବିଶ୍ଵ ଫୁଟବଲ୍‌ର ବହୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ କିଏ ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ତ କିଏ କ୍ବାଟର ଫାଇନାଲ୍‌ରୁ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି।

ଫିଫା ବିଶ୍ଵ କପ୍ ସେମିଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା- କ୍ରୋଏସିଆ ଓ  ଫ୍ରାନସ୍- ମରକ୍କୋ ମଧ୍ୟରେ ହେବ ଟକ୍କର । ଗତକାଲି  ଖେଳାଯାଇଥିବା ତୃତୀୟ ଏବଂ ଚତୁର୍ଥ କ୍ବାଟର ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ ମରକ୍କୋ-ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ୍ ଏବଂ ଫ୍ରାନସ୍- ଇଂଲଣ୍ଡ। ଏଥିରେ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶ ମରକ୍କୋ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ପର୍ତ୍ତୁଗାଲକୁ ୧-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ହରାଇଥିଲା । ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧରେ ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ ଘନଘନ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମରକ୍କୋର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଡିଫେଣ୍ଡରଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ହେଲେ ଗୋଲ୍ ଦେଇପାରିନଥିଲା । ହେଲେ ଦ୍ଵିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ମରକ୍କୋ ଆଟାକିଂ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା । ୪୨ ତମ ମିନିଟ୍‌ର ଏକ ଲମ୍ବା ପାସ୍‌କୁ ହେଡର ଯୋଗେ ଗୋଲ୍ ପୋଷ୍ଟକୁ ପଠାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ମରକ୍କୋ ଖେଳାଳି । ଆଉ ୧-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ମରକ୍କୋ ଆଗେଇବା ସହ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ବଜାୟ ରଖିଥିଲା । ଫଳରେ ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ ବିଶ୍ବକପରୁ ବିଦାୟ ନେଇଥିଲା ।

ଗତ ମ୍ୟାଚ୍ ଭଳି ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ୍ ରୋନାଲଡୋଙ୍କୁ ବାହାରେ ବସାଇଥିଲା ଦଳ । ସେହିଭଳି ଶେଷ କ୍ବାଟର ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଚମତ୍କାର ଖେଳି ଗତଥର ବିଜେତା ଫ୍ରାନସ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଥିଲା। ହେଲେ ଫ୍ରାନ୍ସ ସୁନ୍ଦର ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ୧୭ ତମ ମିନିଟ୍‌ରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ପ୍ରଥମ ଗୋଲ୍ ଦେବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ଦ୍ବିତୀୟର୍ଦ୍ଧରେ ଫ୍ରାନସ୍ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଭୁଲ୍ ଖେଳ ଯୋଗୁଁ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ମିଳିଥିଲା ପେନାଲ୍ଟି । ଏହାକୁ ଗୋଲ୍‌ରେ ପରିଣତ କରି ଇଂଲଣ୍ଡ ସ୍ଥିତି ବରାବର କରିଥିଲା । ଏହାପରେ ୭୮ ତମ୍ ମିନିଟ୍‌ରେ ଗିରାଡୋ ଆଉ ଏକ ଗୋଲ୍ ଦେଇ ଫ୍ରାନସକୁ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ । ଇଂଲଣ୍ଡ ଖେଳାଳିକୁ ଗୋଟିଏ ପେନାଲଟି ମିଳିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଏହାକୁ ଗୋଲ୍‌ରେ ପରିଣତ କରିନପାରିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲା ।

ସେପଟେ ଏଥର ବିଶ୍ଵ କପ୍‌ରେ ବହୁ ବଡବଡ ଦଳ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି । ଗ୍ରୁପ ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଜର୍ମାନୀ, ଉରୁଗୁଏ ଏବଂ ପ୍ରି କ୍ଵାର୍ଟର ଫାଇନାଲ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ପୋଲାଣ୍ଡ-ଆମେରିକା, ସେନେଗାଲ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭଳି ଟିମ୍ ବିଦାୟ ନେଇଥିବା ବେଳେ କ୍ବାଟର ଫାଇନାଲ୍ରେ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦଳ ବ୍ରାଜିଲ୍, ଇଂଲଣ୍ଡ, ସ୍ପେନ୍, ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ୍ , ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡସ୍ ବାହାରି ଯାଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ୧୪ ରେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା-କ୍ରୋଏସିଆ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ସେମି ଫାଇନାଲ୍ ମୁକାବିଲା ହେବ। ସେହିଭଳି ୧୫ ରେ ଫ୍ରାନସ୍-ମରକ୍କୋ ମଧ୍ୟରେ ମୁକାବିଲା ହେବ । ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ଏହି ୪ ଦଳ ଉପରେ ରହିଛି । ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା ଓ ଫ୍ରାନସ୍ ୨ ଥର ଳେଖାଏଁ ବିଶ୍ବବିଜେତା ରହିଛନ୍ତି । କ୍ରୋଏସିଆ ଗତ ଥର ବିଶ୍ବକପ୍ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଥିଲେବି ରନର୍ସ ଅପରେ ସନ୍ତୁ ରହିଛି । ଆଉ ପ୍ରଥମ ଥର ସେମିଫାଇନାଲ୍ରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ କୌଣସି ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶ ଭାବେ ମରକ୍କୋ ରେକର୍ଡ କରିଛି।

   Related Posts