AKK 2023
Hari omm 2
AKK2023
hari om films
WEB_F-8
HARI-OMM_728X90_B
WEB_F-9
Showcase2022
hari om films
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡା:୮ ଦିନ ପରେ ବି ନବ ଦାସଙ୍କ ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ପୋଲିସର ହାତ ଖାଲି
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ, ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୭.୮ର ତ୍ରୀବତା ରେକର୍ଡ
  • ||

ଗ୍ଲାସ୍ ଫାଇବରରେ ସମ୍ବିଧାନର ପ୍ରତୀକ, ଶିଳ୍ପୀଙ୍କ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ଓ ନିର୍ମାଣ ଶୈଳୀକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା

17/12/2022 at 2:50 PM

ବ୍ରହ୍ମପୁର ୧୭/୧୨: ଦେଶ ସମ୍ବିଧାନର ପ୍ରତୀକ ‘ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭ’ର କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ ଓ ନିର୍ମାଣ ଶୈଳୀକୁ ନେଇ ବେଶ୍ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛନ୍ତି ବ୍ରହ୍ମପୁରର ଶିଳ୍ପୀ ରାଜକୁମାର ବେହେରା । ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଏହି ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭଟି ଜିଲ୍ଲାର ଗୋଳାବନ୍ଧଠାରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବା । ଯାହାର ଉଚ୍ଚତା ୧୩ ଫୁଟ ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ପରିସରରେ ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ୍ ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହା ଦ୍ଵିତୀୟ ବୃହତ୍ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଶିଳ୍ପୀ । ୮ଶହ କିଲୋ ଓଜନର ଗ୍ଲାସ୍ ଫାଇବର୍‌ରେ ଏହି ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭକୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ରଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗୀନ କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସମୁଦାୟ ୪୦ଦିନ ଲାଗିଛି । ଏଥିପାଇଁ ସମୁଦାୟ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ବୋଲି ଶିଳ୍ପୀ ରାଜକୁମାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଯେ ଗ୍ଲାସ୍ ଫାଇବରରେ ବିଭିନ୍ନ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ କରି ବେଶ୍ ସୁନାମ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି ଶିଳ୍ପୀ ରାଜକୁମାର । ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ ରାଜ୍ୟର ସର୍ବବୃହତ୍ ୩୦ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତା ବିଶିଷ୍ଟ ଶିବମୂର୍ତ୍ତି ରାମଲିଙ୍ଗମ୍ ପାର୍କରେ ସ୍ଥାପନ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିଥିଲେ ।

   Related Posts