scan steel
web-baneer-728x90
WhatsApp Image 2023-12-06 at 12.52.17
728x90-banner-17.2.24jpg
Untitled-1 copy (1)
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online, Odisha News, khabar odisha,news in oriya

ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭିତରେ ସୃଜନଶୀଳତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ଲାଗି ସିଡିଏ ଡିଏଭିରେ ‘ଫେଷ୍ଟ ୟୁରେକା’

23/11/2019 at 4:18 PM

କଟକ ୨୩।୧୧: ସ୍କୁଲ୍ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭିତରେ ସୃଜନଶୀଳତା ଓ କିଛି ନୂଆ କରି ଦେଖାଇବାର ପ୍ରୟାସକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ପାଇଁ କଟକ ସିଡିଏ ଡିଏଭିରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଯାଇଛି ‘ଫେଷ୍ଟ ୟୁରେକା’ । ଆଗାମୀପିଢିର ଦେଶ ଉଦ୍ଭାବନକୁ ନେଇ ଆଗକୁ ବଢିବ । ତେଣୁ ଏବେଠୁ ପିଲାଙ୍କ ଭିତରେ ଏହିପରି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ମାଧ୍ୟମରେ ଉଦ୍ଭାବନର ଭାବନା ଜାଗ୍ରତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଉତ୍ସବର ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି କହିଛନ୍ତି । ଆଜିର ଏହି ‘ଫେଷ୍ଟ ୟୁରେକା’ରେ ୫ଶହ ୧୨ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବା ସହ ମୋଟ୍ ୧୬ଶହ ୭୩ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗି ଭାଗ ନେଇଥିଲେ ।

କଟକ ସିଡିଏ ଡିଏଭିରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ‘ଫେଷ୍ଟ ୟୁରେକା-୨୦୧୯’ । ସିଡିଏ ଡିଏଭିର ମ୍ୟାନେଜିଂ କମିଟି ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଜେନେରାଲ ବସନ୍ତ କୁମାର ସାହୁ ଏହାର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ । କଟକ ଧାନ ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରିନସିପାଲ ସାଇଣ୍ଟିଷ୍ଟ ଡକ୍ଟର ପଦ୍ମିନୀ ସ୍ୱାଇଁ ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

ଦେଶର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଆଗକୁ ନେବାକୁ ହେଲେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଭିତରେ ସୃଜନଶୀଳତା ବଢାଇବା ଓ ଉଦ୍‌ଭାବନ ପ୍ରତି ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ତେଣୁ ଏପରି ଫେଷ୍ଟର ଆୟୋଜନ ଏ ଦିଗରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ ବୋଲି ଅତିଥିମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ‘ଫେଷ୍ଟ ୟୁରେକା’ରେ ୧୬ଶହ ୭୩ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ୫୧୨ଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିଥିଲେ । ସାହିତ୍ୟଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଧର୍ମ, ଗଣିତ, ସାମାଜିକ ବିଜ୍ଞାନ, ଯୋଗ, ସଙ୍ଗୀତ, ନୃତ୍ୟ ଓ ବିଜ୍ଞାନ ବିଭାଗରେ ଏହିସବୁ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିଲା ।

ତେବେ ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିବା ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ଅନ୍ବେଶା ପଣ୍ଡାଙ୍କ ପ୍ରକଳ୍ପ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲା । ଆକାଶରେ ହଠାତ୍ କୌଣସି ଯାତ୍ରିବାହୀ ବିମାନର କକ୍‌ପିଟ୍ ରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ବା ବିସ୍ଫୋରଣ ହେଲା ଯାତ୍ରୀମାନେ କିପରି ସୁରକ୍ଷିତ ରହିପାରିବେ, ତାକୁ ନେଇ ଅନ୍ବେଶା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଟି କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଅବସରରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ଜୀବନକୁ ନେଇ ଏକ ସୁନ୍ଦର ପ୍ରଦର୍ଶନୀର ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts