oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର:ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବଦଳିକୁ ବିରୋଧ, ରାସ୍ତା ଉପରେ ପାଠ ପଢ଼ିଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଛତିଶଗଡ଼ରେ ୪ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା, ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ଦୁଇ ଛୁଆ ମୃତ
  • ||
  • ଶାରଳାଙ୍କ ପୀଠରେ ଷଷ୍ଠୀ ପୂଜା, ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଲାଗି ଜମୁଛି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୦୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ସହକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ରେଡ୍
  • ||
  • ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗରେ ଜେଲ୍ ଗଲା ଟୁଙ୍ଗୁରୁ ଭୋଳ, ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ପ୍ରେମ କାହାଣୀରେ ପଡିଲା ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ
  • ||
  • ମହାଷଷ୍ଠୀରେ ଭିଜିବ ଉପକୂଳ, ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ପହିଲାରୁ ବଢିବ ବର୍ଷା ପରିମାଣ
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ବସିବ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ, ୧୦ଟି ପ୍ରସ୍ତାବରେ ବାଜିପାରେ ମୋହର
  • ||

ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କଲେ ଚାଷୀ : ୧୪ରେ ଦେଶବ୍ୟାପି ଧର୍ମଘଟ ଡାକରା, ୧୨ ରେ ବନ୍ଦ କରିବେ ଦିଲ୍ଲୀ-ଜୟପୁର ରାସ୍ତା, ଟାର୍ଗେଟ୍ ଅମ୍ବାନୀ-ଆଦାନୀ

9/12/2020 at 7:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୧୨ : ଚାଷୀ ସଂଗଠନଗୁଡିକ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଚାଷୀ ନେତାମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯଦି ୩ଟି ଯାକ କୃଷି ଆଇନ ରଦ୍ଦ ନହୁଏ ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦିଲ୍ଲୀର ସବୁ ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ କରାଯିବ । ଡିସେମ୍ବର ୧୪ରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ ସବୁ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ କରିଯିବ । ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟମାନଙ୍କରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର କରାଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଚାଷୀ ନେତା ଶିବ କୁମାର କକ୍କା । ଦିଲ୍ଲୀ-ଜୟପୁର ରାଜମାର୍ଗ ଡିସେମ୍ବର ୧୨ ଯାଏଁ ବନ୍ଦ କରାଯିବ ବୋଲି ଚାଷୀ ନେତା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏପରିକି ସେହିଦିନ ସମସ୍ତ ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ଫ୍ରି କରାଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ।

କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ କିଷାନ ୟୁନିଅନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦର୍ଶନ ପାଲ୍ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ଦେଶରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଏବଂ ଆଦାନୀର ସମସ୍ତ ଉତ୍ପାଦକୁ ବହିଷ୍କାର କରିବେ । ଏହା ସହିତ ପ୍ରତିଦିନ ବିଜେପି ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଘେରାଉ କରାଯିବ । ଚାଷୀ ସଂଗଠନମାନେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆହୁରି ଜୋରଦାର କରାଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଦେଶର କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଡକାଯାଉଛି । ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି କି ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆହୁରି ତୀବ୍ର ହେବ ।

ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବେଳେ ସରକାର ବୁଧବାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଭାବେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ ବୋଲି ଆଶ୍ବାସନା ଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଚାଷୀମାନେ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ସରକାର ୭ଟି ମୁଦ୍ଦାକୁ ନେଇ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଶୋଧନ କରିବା ନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ମଣ୍ଡି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଦୃଢ କରାଯିବା ଭଳି ମୁଦ୍ଦା ସାମିଲ ଅଛି । ଚାଷୀମାନଙ୍କର ଯେ କୌଣସି ପ୍ରଶ୍ନର ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିବା ସରକାର କହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କୃଷକମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା କୃଷି ଆଇନକୁ ଫେରାଇନେବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଏଡାଇ ଯାଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ମଙ୍ଗଳବାର ଜୃଷକ ସଂଗଠନର ୧୩ ଜଣ ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି । ବୈଠକ ପରେ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାର ୩ଟି ଯାକ କୃଷି ବିଲକୁ ନେଇ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଉଠାଯାଇଥିବା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁଦ୍ଦା ଉପରେ ଏକ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଯିବ । ଚାଷୀ ନେତାଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା ବେଳେ କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ସ ବାହାରିପାରି ନଥିଲା । ସରକାର ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୬ ଥର ଆଲୋଚନା ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ଏଯାଏଁ କୌଣସି ରାସ୍ତା ବାହାରି ପାରିନାହିଁ ।  

   Related Posts