oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଓଡିଶା ଗ୍ରାମ୍ୟବ୍ୟାଙ୍କର ମ୍ୟାନେଜର ମୃତ, ଗୁରୁତର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାପାଳ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ସୂଚନା, ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଲାଗୁ ହେଲା ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି
  • ||
  • ଅଗ୍ନିଶ୍ଵର ମନ୍ଦିର ଉପରେ ଚଢ଼ିଗଲେ ପୂଜକ, ସିଂହଦ୍ୱାର ଥାନାରେ ଅଟକ ରଖିଲା ପୋଲିସ୍‌
  • ||
  • ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ: ତଓ୍ୱାଙ୍ଗରେ ସେନା ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍, ପାଇଲଟଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ଲୁଗା ଶୁଖାଇବା ହେଲା କାଳ, ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ଚାଲିଗଲା ତିନିଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ଭିଜୁଛି ସାରା ରାଜ୍ୟ, ଭଦ୍ରକରେ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ବର୍ଷା
  • ||
  • ବାରାମୁଲ୍ଲାରେ ଶୋପିଆନ୍‌ରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର: ୩ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିପାତ, ମୁଲୁରେ କମ୍ୱିଂ ଜାରି
  • ||

ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କଲେ ଚାଷୀ : ୧୪ରେ ଦେଶବ୍ୟାପି ଧର୍ମଘଟ ଡାକରା, ୧୨ ରେ ବନ୍ଦ କରିବେ ଦିଲ୍ଲୀ-ଜୟପୁର ରାସ୍ତା, ଟାର୍ଗେଟ୍ ଅମ୍ବାନୀ-ଆଦାନୀ

9/12/2020 at 7:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୧୨ : ଚାଷୀ ସଂଗଠନଗୁଡିକ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଚାଷୀ ନେତାମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯଦି ୩ଟି ଯାକ କୃଷି ଆଇନ ରଦ୍ଦ ନହୁଏ ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦିଲ୍ଲୀର ସବୁ ରାସ୍ତା ବନ୍ଦ କରାଯିବ । ଡିସେମ୍ବର ୧୪ରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ ସବୁ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଘେରାଉ କରିଯିବ । ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟମାନଙ୍କରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ତୀବ୍ର କରାଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଚାଷୀ ନେତା ଶିବ କୁମାର କକ୍କା । ଦିଲ୍ଲୀ-ଜୟପୁର ରାଜମାର୍ଗ ଡିସେମ୍ବର ୧୨ ଯାଏଁ ବନ୍ଦ କରାଯିବ ବୋଲି ଚାଷୀ ନେତା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏପରିକି ସେହିଦିନ ସମସ୍ତ ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ଫ୍ରି କରାଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ।

କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ କିଷାନ ୟୁନିଅନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦର୍ଶନ ପାଲ୍ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ଦେଶରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଏବଂ ଆଦାନୀର ସମସ୍ତ ଉତ୍ପାଦକୁ ବହିଷ୍କାର କରିବେ । ଏହା ସହିତ ପ୍ରତିଦିନ ବିଜେପି ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଘେରାଉ କରାଯିବ । ଚାଷୀ ସଂଗଠନମାନେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆହୁରି ଜୋରଦାର କରାଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଦେଶର କୋଣ ଅନୁକୋଣରୁ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଡକାଯାଉଛି । ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି କି ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆହୁରି ତୀବ୍ର ହେବ ।

ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବେଳେ ସରକାର ବୁଧବାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଭାବେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହେବ ବୋଲି ଆଶ୍ବାସନା ଦେଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଚାଷୀମାନେ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ସରକାର ୭ଟି ମୁଦ୍ଦାକୁ ନେଇ ଆବଶ୍ୟକ ସଂଶୋଧନ କରିବା ନେଇ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ମଣ୍ଡି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଦୃଢ କରାଯିବା ଭଳି ମୁଦ୍ଦା ସାମିଲ ଅଛି । ଚାଷୀମାନଙ୍କର ଯେ କୌଣସି ପ୍ରଶ୍ନର ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିବା ସରକାର କହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କୃଷକମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା କୃଷି ଆଇନକୁ ଫେରାଇନେବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଏଡାଇ ଯାଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ମଙ୍ଗଳବାର ଜୃଷକ ସଂଗଠନର ୧୩ ଜଣ ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି । ବୈଠକ ପରେ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାର ୩ଟି ଯାକ କୃଷି ବିଲକୁ ନେଇ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଉଠାଯାଇଥିବା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁଦ୍ଦା ଉପରେ ଏକ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଯିବ । ଚାଷୀ ନେତାଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା ବେଳେ କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ସ ବାହାରିପାରି ନଥିଲା । ସରକାର ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୬ ଥର ଆଲୋଚନା ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ ଏଯାଏଁ କୌଣସି ରାସ୍ତା ବାହାରି ପାରିନାହିଁ ।  

   Related Posts