ChampionMaganna_WebBanner_728X90
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ଉଜାଡ଼ି ଦେଇଛି ଫସଲ, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ

5/11/2019 at 6:56 PM

କୋରାପୁଟ ୦୫।୧୧ –  ପ୍ରକୃତି ସାଧୁଛି ଦାଉ । ଅଦିନିଆ ବର୍ଷା ସବୁ ଉଜାଡ଼ିଦେଇଛି ।  କେ।ରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଡେରିରେ ଚାଷ ଆରମ୍ଭ ହେ।ଇଥିଲେ ବି ଭଲ ଫସଲ ଗଣ୍ଡାକ ହେ।ଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ଷା ଯେ।ଗୁଁ ବ୍ୟାପକ ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହେ।ଇଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ  ଚିନ୍ତାରେ ଚଷା ପୁଅ ।

ହସି ଉଠୁଥିଲା କ୍ଷେତ । ପୁରିଲା ପୁରିଲା ଧାନ ଓ ମାଣ୍ଡିଆ ବିଲକୁ ଦେଖି କୁଣ୍ଡମେ।ଟ ହେ।ଇଯାଇଥିଲା ଚାଷୀର ଛାତି । କିନ୍ତୁ ସେ ଖୁସି ବେଶୀ ଦିନ ରହିଲାନି । ଗତ ଲଗାଣ ବର୍ଷା କେ।ରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ଲମତାପୁଟ ଅଞ୍ଚଳ ଚାଷୀଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଦେ।ହଲାଇ ଦେଇଛି । ବର୍ଷା ଯେ।ଗୁଁ ହେକ୍ଟ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ମାଣ୍ଡିଆ ଏବେ ଗଜା ମାରିଗଲାଣି । ଧାନ ସବୁ କଳା ପଡିଗଲାଣି । ଉଜଡା ଫସଲକୁ ସାଉଁଟିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ଚାଷୀ । ଫସଲକୁ ପ୍ରକୃତି ଦାଉରୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚାଲିଛି ମାଣ୍ଡିଆ କଟା । 

ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ କେ।ରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରେ ମାଣ୍ଡିଆ ଚାଷର ଗୁରୁତ୍ବ ଅଧିକ । ବିନା ଋଣରେ ମାଣ୍ଡିଆ ଚାଷ କରି ବର୍ଷକର ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାନ୍ତି ଏମାନେ । କିନ୍ତୁ ଏଥର ଚାଷୀର ପରିଶ୍ରମ ବୃଥା ଯାଇଛି । ତେଣୁ ଯେତିକି ବଳି ପଡିଛି ତାକୁ ତରତର ହେ।ଇ କାଟିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ଚାଷୀ । ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ଆଣି ସାଇତି ରଖୁଛନ୍ତି ।

ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଚାଷୀର ଅଣ୍ଟା ଭାଙ୍ଗିଦେଇଛି । ଉଜୁଡା କ୍ଷେତକୁ ଦେଖି ଚାଷୀ ଆଖିରୁ ଲୁହ ସୁଖୁନି । ଏତିକି ବେଳେ ବାତ୍ୟା ଖବର, ଚାଷୀଙ୍କୁ ଛାନିଆ କରିଛି ।

   Related Posts