ଆମେରିକା ନାଗରିକଙ୍କୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକୁଥିଲା ନୋଏଡାର ଫେକ୍‌ କଲ୍‌ ସେଣ୍ଟର, ୫ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ ଗିରଫ

Published By : Prameya-News7 Bureau | November 20, 2023 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ ସିକ୍ୟୁରିଟି ନମ୍ବର ଠକୁଥିବା ଏକ ଫେକ୍‌ କଲ ସେଣ୍ଟରକୁ କରିଛି ଏସଟିଏଫ ଏବଂ ନୋଏଡା ପୋଲିସ। । ରବିବାର ପୋଲିସ ଟିମ୍ ଚଢଉ କରି ୧୬ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଶନିବାର ବିସରଖ ଅଞ୍ଚଳରେ କଲ୍ ସେଣ୍ଟରର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ କରିଥିଲା STF। ଏହି ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ ସହ କଲ୍ ସେଣ୍ଟର ଜଡିତ। ପୋଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଗୋଟିଏ କାର, ୧୮ ମୋବାଇଲ ଏବଂ ୨୬ ମନିଟର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ କରିଛି।

ଆମେରିକାର ନାଗରିକ ଡିଭନ୍ ୟୁପି ପୋଲିସ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଆମେରିକାର ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ହଂକଂର AHSBC ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା ନୋଏଡା ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ। ଏହା ପରେ ଯେତେବେଳେ ଟିମ୍ ଏସଟିଏଫ୍ ଏଏସପି ରାଜକୁମାର ମିଶ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ନୋଏଡାର ସେକ୍ଟର -3ରେ ଏକ ଫେକ୍‌ କଲ ସେଣ୍ଟର ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା। ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କିଙ୍ଗପିନ୍ ନିତିନ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଦିବ୍ୟା ଶର୍ମା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକ ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଠକିଥିଲେ।

STF ASP ରାଜକୁମାର ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଡାର୍କ ୱେବ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସୋସିଆଲ ସିକ୍ୟୁରିଟି ନମ୍ବର, ନାମ, ଠିକଣା, ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଇତ୍ୟାଦି ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ତଥ୍ୟ କିଣୁଥିଲେ।

ତା’ପରେ ସେମାନେ  ବାଇଟ ପେଜ ୱେବସାଇଟରୁ ଏହି ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରୁ ଆମେରିକୀୟ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇବାକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସାଇବର ଅପରାଧୀମାନେ ସମାନ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ତରଫରୁ ସେମାନଙ୍କ ନୋଏଡା ଆଧାରିତ କଲ୍ ସେଣ୍ଟରରୁ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ କଲ କରି ତାଙ୍କ ପିନ୍ ନମ୍ବର ମାଗିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଆମେରିକୀୟ ଏଜେଣ୍ଟମାନେ ସମାନ ସଂଖ୍ୟାରୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଋଣ ନେଉଥିଲେ | ଏହିପରି, ଏହି ଠକମାନେ ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକଙ୍କୁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଠକିଥିଲେ।

ଆମେରିକାରୁ ହଂକଂକୁ ଏବଂ ପରେ ହାୱାଲା ମାଧ୍ୟମରେ ଠକେଇକାରୀଙ୍କ ଟଙ୍କା। ପୋଲିସ୍ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ଆମେରିକାର ନାଗରିକଙ୍କ ନାମରେ ଠକେଇ କରୁଥିଲେ। ତେଣୁ ସେହି ଟଙ୍କା ଆମେରିକୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ହଂକଂ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇଥିଲା।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Rath Yatra

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.