ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି ଭୀଷଣ ଗରମ, ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ହିଟ୍ ଆନ୍‌ଜାଇଟି

Published By : Prameya-News7 Bureau | May 09, 2024 IST

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୦୫: ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗରମ ସ୍ଥିତି ସଂଗୀନ । ଯାହା ଫଳରେ ଲୋକଙ୍କ ଶାରୀରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ତଥା ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପକାଉଛି ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ । ଆଇଏମଡି ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ 'ଲୁ' ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି । ଯାହାର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଭାବ ଲୋକଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଦେଖାଯାଉଛି । 

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଦେଶରେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପ ହୋଇପାରେ । କ୍ରମାଗତ ଉତ୍ତାପ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକ ଉତ୍ତାପ ଚିନ୍ତାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଭୀଷଣ ଗରମରେ ସେଇମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ କି ବାହାରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି । ଯେମିତିକି ଶ୍ରମିକ ଏବଂ କୃଷକଙ୍କ ଭଳି ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷ । 

ଏହି ଲୋକଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଉତ୍ତାପ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏଥି ସହିତ, ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ କିଛି ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ, ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପ ସେମାନଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଗୁରୁତର ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ । ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନେ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୌଣସି ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ତାପ ହେତୁ ଆଘାତ କିମ୍ବା ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିପାରନ୍ତି। 

ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ଚାପ ବ୍ୟାଧି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ । ଏପରି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲା ରହିଛି । ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ପରିବେଶ ଏବଂ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ବିଷୟରେ ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା । 

ପରିମଳ ଅଧିକାର ଉପରେ ଭାରତୀୟ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ସରକାରଙ୍କ ନାଗରିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଶରୀର ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଏ, ଏହା ଏହାର ତାପମାତ୍ରାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନାହିଁ । ହିଟ୍ ଏନ୍‌ଜାଇଟ୍‌ରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦୁର୍ବଳତା, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଅସ୍ଥିରତା ଏବଂ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ପରି ଅନେକ ଲକ୍ଷଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ । 

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.