oroinfra
maganna
anutap
FileReOpen
TASTEtheBEST
EVOS_WebBanner_728X90
oroinfra
ChampionMaganna_WebBanner_728X90
Anutap_WebBanner_728X90
FileReOpen_WebBanner_728X90
TASTEtheBEST_WebBanner_728X90
EVOS_WebBanner_728X90
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର:ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବଦଳିକୁ ବିରୋଧ, ରାସ୍ତା ଉପରେ ପାଠ ପଢ଼ିଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଛତିଶଗଡ଼ରେ ୪ ଓଡ଼ିଆଙ୍କୁ ନିର୍ମମ ହତ୍ୟା, ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ଦୁଇ ଛୁଆ ମୃତ
  • ||
  • ଶାରଳାଙ୍କ ପୀଠରେ ଷଷ୍ଠୀ ପୂଜା, ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଲାଗି ଜମୁଛି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୦୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ସହକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ରେଡ୍
  • ||
  • ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗରେ ଜେଲ୍ ଗଲା ଟୁଙ୍ଗୁରୁ ଭୋଳ, ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ପ୍ରେମ କାହାଣୀରେ ପଡିଲା ପୂର୍ଣ୍ଣଚ୍ଛେଦ
  • ||
  • ମହାଷଷ୍ଠୀରେ ଭିଜିବ ଉପକୂଳ, ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଲଘୁଚାପ ପ୍ରଭାବରେ ପହିଲାରୁ ବଢିବ ବର୍ଷା ପରିମାଣ
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ବସିବ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ, ୧୦ଟି ପ୍ରସ୍ତାବରେ ବାଜିପାରେ ମୋହର
  • ||

ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟିର ସୁପାରିଶ: ଅଧିକ ମଦ ବିକିଲେ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର, ବିରୋଧୀ ତାତିଲେ, ଦାମ ଓ ତାରା କହିଲେ ଏମିତି କଥା…

13/07/2019 at 5:54 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୧୩|୭: ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଷ୍ଟାଣ୍ଡିଂ କମିଟି ସୁପାରିଶକୁ ନେଇ ତେଜିଲେ ବିରୋଧୀ। ଧାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଠାରୁ କିମ୍ଭା ତା ଠାରୁ ଅଧିକ ମଦ ବିକ୍ରୀ କଲେ ମଦ ଦୋକାନୀକୁ ପୁରସ୍କୃତ କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛି ଷ୍ଟାଣ୍ତିଂ କମିଟି।  ଏଭଳି କଲେ ରାଜ୍ୟରେ ଅଧିକ ମଦ ବିକ୍ରୀ ହେବ, ଯୁବ ସମାଜ ଖାରପ ହେବା ସହ ଅପରାଧ ବଢିବ । ଏପଟେ ଅଲ ଓଡିଶା ଓ୍ବାଇନ ମର୍ଚ୍ୟାଣ୍ଟ ଆସୋସିଏସନ ଏଭଳି ସୁପାରିଶକୁ ବିରୋଧ କରିଛି…  

ମଦ ବିକ୍ରୀ ବଢ଼ାଇବାକୁ ବେପାରୀଙ୍କୁ ସରକାର ଦେବେ ବୋଞ୍ଜା ଅଫର । ଯିଏ ଅଧିକ ବିକିବ ତାଙ୍କୁ ସରକାର ପୁରସ୍କୃତ କରିବେ। ମଦ ପାଇଁ ବଢ଼ୁଥିବା ରାଜସ୍ବକୁ ଦେଖି ସରକାରଙ୍କ ଏଭଳି ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛି ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଷ୍ଟଣ୍ତିଂ କମିଟି। ସୁପାରିଶ ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ଲାଇସେନ୍ସପ୍ରାପ୍ତ ମଦ ଦୋକାନୀମାନେ ସରକାରଙ୍କ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟର ପରିମାଣ କିମ୍ବା ତା ଠାରୁ ଅଧିକ ମଦ ମଦ ବିକିବେ ତାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯିବ । ଏଥିସହ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ମେଡ୍‌ବିଦେଶୀ ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ପରାର୍ମଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଆହୁରି ୧୨ଟି ସୁପାରିଶ କରିଛି ଷ୍ଟାଣ୍ତିଂ କମିଟି। ଚୋରା ମଦ କାରବାର ରୋକିବା ପାଇଁ ଅବକାରୀ ଆର୍ଦଶ ଥାନ ଖୋଲିବା, ସ୍ପେସାଲ୍ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ ଗଠନ କରିବା, ଅବକାରୀ ବିଭାଗରେ କର୍ମଚାରୀ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ାଇବାକୁ ସୁପରିଶ କରିଛି ଷ୍ଟାଣ୍ତିଂ କମିଟି। ତେବେ ଅଧିକ ମଦ ବିକିଲେ ଦୋକାନୀଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରିବାକୁ ବିରୋଧୀ ଉଚିତ ମଣିନାହାନ୍ତି। ଏହାଦ୍ବାରା ମଦ କାରବାର ବଢ଼ିବା ସହ ଯୁବସମାଜକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବ। ଏହା ଦ୍ବାରା ରାଜ୍ୟରେ ଅପରାଧ ବଢ଼ିବ ବୋଲି ବିରୋଧୀ କହିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବତନ ଅବକାରୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦାମୋଦର ରାଉତ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ତାରାପ୍ରସାଦ ବାହିନୀପତି ଏହାକୁ ତୀବ୍ର ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ସମାଜ ବିପଥଗାମୀ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

୨୦୦୮-୦୯ରେ ମଦରୁ ରାଜସ୍ବ ବାବଦରେ ୮୪୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆଦାୟ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଏହା ୩,୯୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ୨୦୧୯-୨୦ରେ ୪ହଜାର୬ଶହ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କାରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ଅବକାରୀ ବିଭାଗ। ଅଧିକ ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲିବାରୁ ଚୋରା ମଦ କାରବାର କମିଛି। ଚୋରା ମଦରେ ଯେଉଁ ଅର୍ଥ ଯାଉଥିଲା ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ଫଳ​‌ରେ ସେହି ଅର୍ଥ ରାଜସ୍ବ ବାବଦରେ ଆସିଛି।  ମଦ ଖୋଲିବାକୁ ସଂଘ ଉଚିତ୍‌ ମଣିଛି କିନ୍ତୁ ମଦ ବିକିବା ପାଇଁ ପୁରସ୍କାର ଦେବାକୁ ସଂଘ ବିରୋଧ କରିଛି ।

ଗୋଟିଏ ପଟେ ରାଜ୍ୟରେ ମଦ ବିକ୍ରୀ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥା ଆନ୍ଦୋଳନ କରୁଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ମଦ ଅଧିକ ବିକ୍ରୀ କରିଥିବା ଦୋକାନୀଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରିବା ଷ୍ଟାଣ୍ତିଂ କମିଟି ସୁପାରିଶକୁ ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

   Related Posts